امکان پیش‌بینی استعداد ابتلا به بیماری‌های قلبی با زیست‌حسگر محققان دانشگاهی

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه یک حسگر زیستی ساخته‌اند که توانایی اندازه‌گیری شاخص‌های زیستی مولد بیماری‌ها و نارسایی‌های قلبی را دارد و می‌توان به کمک آن، استعداد ابتلا به این بیماری‌ها و سکته‌ قلبی را در افراد پیش‌بینی کرد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دکتر آرش باباخانیان، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه و محقق طرح در این باره اظهار کرد: مشکلات نارسایی‌ها و بیماری‌های قلبی در هر سنی، بسته به شرایط بدنی و ژنتیکی افراد امکان پذیر خواهد بود؛ مگر اینکه شخص پیشتر نسبت به وقوع آن آگاهی پیدا کرده و از عوامل پیشگیری کننده در جهت عدم وقوع آن استفاده کند.

وی افزود: در این کار حسگری زیستی طراحی شده که با اندازه گیری دو شاخص CCP و CRP امکان تشخیص احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را امکان پذیر می‌کند.

باباخانیان در ادامه خاطرنشان کرد: با بررسی غلظت شاخص‌های زیستی CCP و CRP که مولد نارسایی‌هایی قلبی در خون افراد هستند و سنجش میزان سطح آن‌ها، در هر سنی می‌توان میزان استعداد ابتلا به بیماری‌های قلبی را پیشگویی کرد و نسبت به سلامت افراد آگاهی پیدا کرد. در واقع، برای هر سنی، میزان عادی و مجاز این شاخص‌ها تعریف شده است و تجاوز از این حد، یک سطح ریسک محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: انجمن سلامت آمریکا و مرکز تحقیقات کنترل بیماری‌ها در آن کشور، غلظت زیر یک میلی گرم در لیتر از این شاخص‌ها را ریسک پایین، غلظت بین یک تا سه میلی گرم در لیتر را ریسک متوسط و غلظت‌های بیشتر از سه میلی گرم در لیتر را ریسک بالا یا شخص را مستعد و مبتلا به نارسایی‌های قلبی معرفی می‌کند.

به گفته‌ این محقق، حسگر پیشنهادی با دقت و حساسیت بالایی قادر به اندازه‌گیری این شاخص‌هاست. در واقع حد تشخیص این حسگر در سطح غلظتی نانومولار بوده و قادر است بدون مزاحمت‌های جانبی، این شاخص‌ها را در سرم خون انسان ردیابی کند.

باباخانیان همچنین به سایر مزیت‌های این حسگر اشاره کرد و افزود: ساخت این حسگرها سریع، آسان و مقرون به صرفه خواهد بود و تا چندین ماه امکان استفاده از آنها وجود دارد. با این حال در صورت نیاز به ساخت مجدد آن‌ها، این امر به آسانی محقق می‌شود. لذا نیاز به خرید کیت‌های وارداتی کاهش یافته و یک روش مستقیم اندازه‌گیری در اختیار محققان بالینی و پزشکان قرار خواهد داد.

محقق طرح با بیان این که نتایج این کار در مطالعات پزشکی، بالینی و آزمایشگاه‌های پاتولوژی قابل کاربرد خواهد بود، تصریح کرد: حسگر طراحی شده نانوساختار بوده و ساختار آن به کمک دستگاه‌های SEM و TEM و دیگر روش‌های مرسوم شناسایی مورد ارزیابی قرار گرفته است. استفاده از مواد سنتز شده نانو و طراحی خاص در ساختار این حسگرها، امکان افزایش برهم کنش این شاخص‌ها در سطح حسگر و ایجاد سیگنال‌های تقویت یافته جهت اندازه گیری‌ها را فراهم می‌کند.

این تیم تحقیقاتی در حال حاضر، برای دیگر بیماری‌ها و از جمله انواع سرطان مانند تیروئید، پروستات و دیگر سرطان‌های شایع، در حال ساخت زیست حسگرهایی تشخیصی است که نتایج آن‌ها در آینده منتشر خواهد شد.

نتایج این طرح تحقیقاتی که حاصل همکاری دکتر آرش باباخانیان، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه، حسنا احضاری و ثمینه کاکی، دکترای شیمی تجزیه و زهره حمیدی، دانشجوی دکترای شیمی آلی است، در مجله‌ Biosensors and Bioelectronics منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: بیماریهای قلبی

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.