کشف ژن مقاوم علیه یک بیماری مهلک عصبی جدید

این مطالعه بخشی از یک تلاش برای کشف راه هایی برای مبارزه با یک همه گیری احتمالی است که از مصرف گوشت گاو آلوده به BSE در دهه 1980 بروز کرد.

ادعا می شود که نتایج این مطالعه می تواند بینش مهمی در مورد سایر بیماری های مغزی انسان که به زوال عقل منتهی می شود، ارائه دهد.

بیماری کروتزفلد-یاکوب (CJD) یک بیماری عصبی و کشنده تحلیل برنده مغز در انسان است که در اثر پریون ها ایجاد می شود.

این بیماری مردان و زنان را به نسبت مساوی در حدود 60 سالگی گرفتار می کند. بیماران دچار علائم روانی و رفتاری مبهمی می شوند که پس از هفته ها و ماه ها به زوال عقل پیش رونده منتهی می شود و اغلب با حرکات غیرطبیعی بدن و اختلال دید همراه است.

این بیماری به شکل بروز می کند، پراکنده که به طور طبیعی در جمعیت انسانی رخ می دهد، 

گونه CJD که بر اثر خوردن گوشت گاو آلوده به BSE رخ می دهد و بیماری کورو .

بیماری کورو دلیل اصلی مرگ در میان یک قبیله محلی ساکن پاپوآ گینه نو به نام فور بود. علت بروز این بیماری در این قبیله این بود که افراد این قبیله در هنگام برگزاری مراسم مذهبی اجساد خویشاوندان خود را می خوردند که احتمال می رود تعدادی از آنها در ابتدا به صورت خود بخودی به بیماری کروتزفلد یاکوب مبتلا شده باشند و این بیماری در میان نسل های بعد، بدلیل استفاده از مغز افراد درگذشته، شیوع یافته است.

در حال حاضر این بیماری درمان پذیر نیست و در کمتر از یک سال از شروع علائم به مرگ منتهی می شود. کالبد شکافی این بیماران، ایجاد حفرات در مغز و اسفنجی شدن آن را نشان می دهد.

پروفسور جان کولنگ از دانشگاه کالج لندن بیش از 20 سال بر روی بیماری کورو مطالعه کرده است تا بتواند یک روش درمانی برای سایر اشکال CJD بیابد.

وی به ویژه به مطالعه بر روی مردم قبیله فور علاقه مند است که به نظر می رسد نسبت به بیماری کورو مقاوم هستند.

وی و همکارانش متوجه شدند که مردم این قبیله دارای تغییری در یکی از ژن های خود به نام ژن پروتیین پریون هستند که گمان می کردند می تواند از مردم در برابر این بیماری محافظت کند.

برای آزمایش وی این ژن را به موش تزریق کرد و با کمال تعجب مشاهد کرد که موش ها نه تنها نسبت به بیماری کورو بلکه نسبت به تمام اشکال بیماری CJD مقام شدند.

به گفته پروفسور کولینگ اگر دانشمندان اکنون بتوانند چگونگی فعالیت این ژن را دریابند آنها می تواند روشی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری CJD و سایر انواع زوال عقل پیدا کنند.

نتایج این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: مغز ژن

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.