ترمیم زخم پای دیابتی با شوک برقی

پزشکان انگلیسی یک مرهم برقی ابداع کرده اند که با ارسال شوک های ضعیف باعث تقویت جریان خون و ترمیم سریعتر زخم های پای دیابتی می شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی نیو ساینس، این مرهم برقی می توانند به باز شدن رگ های گرفته در پا کمک کند و موجب ترمیم سریعتر زخم هایی شود که درمان آنها دشوار است. این مرهم که Geko نامیده می شود توسط پزشکان انگلیسی کالج امپریال لندن ساخته شده است و تقریبا به اندازه یک ساعت مچی است.
این ابزار شوک های الکتریکی کوچک به پا ارسال می کند. ایده این است که این پالس های کوچک با انقباض اندک پاها کشش خفیف در عضلات پا ایجاد می کنند که در نهایت موجب تقویت جریان خون می شود. 
محققان کالج ایمپریال لندن در یک تحقیق به بررسی این موضوع پرداختند که آیا این ابزار می تواند به درمان بیماری شریان محیطی و ترمیم درمان زخم پا کمک کند یا خیر. بیماری شریانی محیطی، وضعیتی است که توسط رسوب چربی در شریان پا ایجاد می شود و باعث محدود شدن جریان خون می شود.
این موضوع موجب درد ساق پا و بی حسی، و همچنین ریزش مو در پاها (فقدان جریان خون به پوست باعث می شود که فولیکول های مو بمیرند) می شود. در موارد شدید فقدان جریان خون می تواند باعث ایجاد زخم پا و در نهایت قطع عضو شود.درمان این بیماری با استفاده از دارو و در موارد شدید جراحی است.
با این حال یکی از موثرترین روش های درمانی این بیماری ورزش است زیرا باعث افزایش جریان خون شده و سبب می شود که سایر رگ های خونی کوچک در پا بزرگ شوند و به این ترتیب گرفتگی را دور بزنند. اما بسیاری از بیماران آنقدر درد دارند که نمی توانند فعالیتی انجام دهند.
در یک مطالعه 20 بیمار مبتلا به زخم پای دیابتی از این ابزار برای چهار ساعت در روز و پنج روز در هفته استفاده کردند. همچنین 20 بیمار دیگر از یک برنامه ورزشی تبعیت کردند و از این ابزار استفاده نکردند.
فرضیه این است که شوک های بدون درد همان اثر مفید ورزش را ایجاد می کنند و باعث می شوند که ماهیچه های پا بدون انجام حرکات سنگین ورزشی به آرامی کشیده شوند.
نتایج اولیه این آزمایش امیدبخش بود و بیماران درد کمتری در پاها در هنگام راه رفتن گزارش دادند. محققان همچنین استفاده از این ابزار را در مورد کمک به درمان زخم های پای دیابتی مورد ارزیابی قرار دادند. زخم های دیابتی در نتیجه جریان ضعیف خون به علت آسیب به اعصاب و رگ های خونی ایجاد می شود. نتیجه آزمایش این ابزار بر روی زخم های دیابتی نیز امیدبخش بود.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: دیابت

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.