گامی به سوی درمان هدفمند سرطان با نانورادیو داروها

 پژوهشگران مرکز تحقیقات غذا و داروی با همکاری محققان پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، برای دستیابی به درمان هدفمند سرطان به ویژه سرطان سینه به ساخت و بررسی آزمایشگاهی نوعی نانورادیو دارو اقدام کردند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از ستاد توسعه فناوری نانو، نتایج این بررسی ها حاکی از عملکرد موفق این نمونه ها در شرایط آزمایشگاهی و مدل حیوانی است.
با توجه به گسترش سرطان به ویژه آمار بالای سرطان سینه در زنان، مطالعات زیادی برای معرفی و طراحی داروهای جدید به منظور درمان این بیماران صورت می گیرد.
در این طرح پژوهشی نیز تلاش شده است تا نانورادیو داروی پلیمری با هدف تشخیص و درمان زودهنگام سلول های سرطانی و قابلیت ورود هدفمند به سلول های سرطانی طراحی و ساخته شود.
به گفته دکتر اسماعیل ملارضی، در ساخت این نانورادیو دارو از پلیمر کیتوسان که زیست سازگار و زیست تخریب پذیر است، استفاده شده است که به دلیل ساختار نانو و نشاندار شدن با عنصر درمانی رادیو اکتیو، قابلیت انتقال به درون سلول سرطانی را دارد. 
وی افزود: همچنین این نانورادیو دارو، قابلیت نفوذ به هسته و تخریب DNA و مرگ سلول های سرطانی را توسط عنصر پرتوزا (اشعه بتا) دارد.
ملارضی، به سایر مزایای این نانورادیو دارو اشاره کرد و افزود: نانورادیو داروی تولیدشده، به گونه ای طراحی شده است که عملکرد هدفمندی داشته باشد و بتواند تنها وارد بافت سرطانی شود.
وی ادامه داد: این داروی جدید، از تجمع مواد رادیو اکتیو در سلول های سالم و طبیعی می کاهد و پرتوی ناشی از آن به بافت های سالم کمتر می شود. بنابراین اثرات جانبی کمتر و تاثیرگذاری درمانی بیشتری نسبت به داروهای معمولی دارد.
این طرح پژوهشی حاصل همکاری دکتر اسماعیل ملارضی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات غذا و دارو، دکتر امیررضا جلیلیان و دکتر فریبا جوهری دها اعضای هیات علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و دکتر فاطمه اطیابی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است. نتایج این طرح در نشریه Journal of Labelled Compounds and Radiopharmaceuticals منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.