پرخوابی در تعطیلات برای سلامتی مضر است

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که زیاد خوابیدن در روزهای تعطیل در قیاس با سایر روزهای ایام هفته، می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و دیابت را در پی داشته باشد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، بیشتر شاغلین که صبح ها زود از خواب بیدار می شوند، دوست دارند در روزهای تعطیل زیاد بخوابند اما نتایج یک مطالعه نشان می دهد که بروز این قبیل اختلالات در الگوهای منظم خواب خطر ابتلا به بیماری های متابولیک مانند بیماری قلبی و دیابت را افزایش می دهد.
پیش از این مطالعات نشان داده بودند که مشاغل شیفتی -- افرادی که ساعات و برنامه کاری نامنظم دارند -- اثر مخربی بر سلامتی دارد.
اما این مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه پیتسبورگ انجام شد، نشان می دهد که داشتن یک الگوی خواب متفاوت در روزهای تعطیل در مقایسه با روزهای عادی هفته برای سلامتی مضر است.
محققان دانشگاه پیتسبورگ گفتند که این اولین مطالعه گسترده در این زمینه است و نشان می دهد حتی در میان افراد سالم و شاغل که بی تطابقی چندانی در برنامه خواب خود ندارند، اختلال در برنامه خواب می تواند موجب ابتلا به مشکلات متابولیک و در نتیجه احتمالا چاقی، دیابت و بیماری قلبی شود. 
محققان در این مطالعه 447 فرد 30 و 54 ساله را که 53 درصد آنها زن و 83 درصد سفیدپوست بودند، بررسی کردند.
تمامی افراد شرکت کننده در این مطالعه سالم بودند و به صورت شیفت های کاری کامل و یا نیمه کامل در خارج از منزل کار می کردند، به طوری که حداقل ساعت کاری آنها در هفته 25 ساعت بود.
محققان متوجه شدند که حدود 85 درصد از افراد شرکت کننده در این مطالعه در ایام تعطیل پر خواب تر از سایر ایام بودند. 
در این تحقیق، وضعیت افرادی که برنامه های خواب آنها در روزهای کاری نسبت به روزهای تعطیل تفاوت های زیادی داشت، با افرادی که برنامه خوابی منظم تری در کل هفته داشتند، مقایسه شدند و نتیجه این بود که گروه نخست وضعیت کلسترول بدتری داشتند، سطح انسولین ناشتا در این افراد بالاتر بود، شاخص توده بدنی بالاتری داشتند و در برابر انسولین مقاوم تر بودند.
با این حال محققان متذکر شدند که این موضوع باید در مطالعات بیشتری بررسی شود و اگر نتایج مشابهی مشاهده شد، می توان با تشویق به ایجاد تغییراتی در عادات خواب، به مردم کمک کرد تا زندگی سالم تری داشته باشند.
این مطالعه در مجله Clinical Endocrinology and Metabolism منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: سلامت

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.