التیام زخم های دیابتی ها با سلول درمانی

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:پژوهشگران و محققان این مجموعه در تلاشند تا با استفاده از سلول درمانی، زخم های مزمن به ویژه در مبتلایان به دیابت را التیام بخشند.

دکتر سیدمهدی طبایی روز سه شنبه درگفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینکه ما با تمام توان و ظرفیت در تلاش هستیم تا از فناوری های جدید و به روز دنیا مثل بیورزونانس بهره گیریم، افزود: اینگونه فعالیت ها از جمله طرح های پژوهشی مجموعه است که امیدواریم در آینده به نتیجه برسند.
وی ارایه بسته های درمانی مناسب به کسانی که دارای زخم مزمن هستند را مهمترین هدف این مجموعه برشمرد و گفت: تیم چند تخصصی مجموعه شامل اورتوپد، جراح، پوست، عفونی ، فیزیوتراپ و رادیولوژیست و کارشناسان مجرب در حوزه زخم در تلاش هستند تا با پیدا کردن راه های مناسب گامی ارزشمند در درمان زخم های بدخیم بردارند.

** وکیوم تراپی شیوه ای برای درمان زخم های مزمن
طبایی با اشاره به اینکه 'وکیوم تراپی' روشی است که برای درمان زخم های مزمن استفاده می شود، اظهار کرد:استفاده از خلاء، شیوه درمانی جدیدی برای بهبود ضایعات مختلف از جمله زخم های مزمن است.
وی اظهار کرد:ایجاد خلاء با فشار منفی که روی بافت زخم ایجاد می کند سبب افزایش قدرت خون رسانی و تغذیه بافت زخم در حال ترمیم می شود و در مجموع با کاهش بار عفونی حاصل از پاکسازی ذراتی که برروی زخم هستند، منجر به بهبود زخم می شوند.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه وکیوم تراپی به عنوان یک روش کمک درمانی برای التیام زخم های مزمن استفاده می شود، گفت:زخم های صعب العلاج که به درمان های معمول جواب نمی دهد از ابزارها و وسایل مختلفی برای بهبود آن کمک می گیریم که یکی از آنها وکیوم تراپی است.

** بومی سازی دستگاه وکیوم تراپی توسط متخصصان داخلی
وی به استفاده از روش درمانی وکیوتراپی بومی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه یکی از شرکت های دانش بنیان ایرانی با تحقیق و پژوهش توانست این دستگاه را بازسازی کند.
وی بااشاره به اینکه نوع بومی شده ایرانی این دستگاه طراحی شده است گفت:شرکت های دانش بنیان وابسته دانشگاه صنعتی اصفهان با مشارکت مرکز تحقیقات جهاد دانشگاهی این دستگاه را بومی سازی کردند که در کلینیک زخم جهاد دانشگاهی آماده بهره برداری است.
طبایی گفت: ماگوت تراپی یک روش دیگر برای درمان زخم های مزمن و لاعلاج است و در این روش با استفاده از لارو نوعی مگس به ترمیم زخم های مزمن می پردازند.
وی با اشاره به اینکه لارو مگس به صورت استاندارد در کشور تهیه شده است، گفت: اولین کلینیک ماگوت تراپی استاندارد کشور در جهاد دانشگاهی راه اندازی شده و با بهره گیری از استادان مجرب دانشگاه علوم پزشکی تهران لاروهای پرورش یافته، قابل استفاده برای مداوای زخم ها هستند.
طبایی با اشاره به اینکه محققان این مجموعه در حوزه زخم های دیابتی و مزمن کار می کنند گفت: محققان جهاد دانشگاهی همواره در تلاش هستند تا بتوانند از تکنیک های جدید و به روز دنیا برای درمان زخم های بدخیم استفاده کنند.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.