ضرورت تلاش همه ارگان ها برای کاهش میزان آلودگی هوا

وزیر بهداشت بر لزوم عدم کاهش بودجه وزارت بهداشت در لایحه بودجه سال95 تاکید کرد.
به گزارش وبدا؛ دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم "کمپین شهروند سالم در سازه های شهری" با موضوع سلامت در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی در سرچشمه و در جمع خبرنگاران، در خصوص اخبار مرتبط با افزایش مرگ و میر به دلیل آلودگی هوا، گفت: گزارشات ارائه شده در این خصوص زیاد قابل استناد نیستند، چراکه طبق آمار سازمان بهشت زهرا تعداد مرگ و میر در سال ثابت است و از دی ماه به بعد افزایش می یابد.

وزیر بهداشت با بیان این که براساس آمار سازمان بهشت زهرا روزانه بین 140 تا  150 مورد فوت صورت می گیرد، افزود: این آمار در این فصل به 200 نفر افزایش می یابد اما آمارها در همین زمان نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است که این مسئله می تواند به دلیل مراقبت مردم از سلامتی خود باشد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر افزایش 20 تا 30 درصدی تعداد مراجعات به اورژانس به دلیل آلوگی هوا، گفت: در این که آلودگی هوا منجر به بیماری می شود تردیدی نیست، چرا که آلودگی هوا می تواند بیماری های تنفسی به ویژه اسم را تشدید کند.

دکتر هاشمی تاکید کرد: نباید در این باره آمار غلط به مردم داد چرا که دادن آمار غلط از روی ناآگاهی منجر به ایجاد بی اعتمادی در میان مردم می شود.

وزیر بهداشت همچنین، بر لزوم تلاش همه ارگان ها در جهت بهبود کیفیت هوا و کاهش میزان آلودگی هوا تاکید کرد و گفت: دولت به تنهایی و یا یک ارگان و سازمان به تنهایی نمی توانند در کاهش میزان آلودگی کاری بکنند، اما این کار نشدنی نیست چرا که شهرهایی مثل لندن و ترکیه توانستند در یک برنامه بلند مدت از میزان آلودگی هوای شهر بکاهند و در حال حاضر جزء پاکترین شهرهای دنیا هستند.

 دکتر هاشمی در پاسخ به سوالی درباره لزوم تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا گفت: مهم این است که همیشه سلامت مردم سرلوحه برنامه‌ها باشد. با دستوری که رئیس جمهور دادند هر زمانی که نیاز باشد هم سازمان محیط زیست و در راس آنها استانداری تهران و وزارت بهداشت با همین دستور تصمیم گیری می‌کنند تا از سلامتی مردم مراقبت شود، اما لازم است در این میان به مسائل دیگر از جمله آسیب های روحی، روانی، جسمی و اقتصادی هم توجه شود.

وی در ادامه، با اشاره به توسعه شهرها و کلان شهرها در کشور، بر لزوم ایجاد زمین و فضا از سوی شهرداری تاکید کرد و افزود: با وجود تراکم فروشی از شورای شهرها انتظار داریم در زمینه ساخت بیمارستان های مورد نیاز به منظور تامین زمین و تراکم مورد نیاز همکاری و کمک کنند.

دکتر هاشمی با اشاره این که در این خصوص اعتبار لازم برای بهداشت را خود وزارت بهداشت تقبل می کند، افزود: درباره مشارکت خیرین در حوزه سلامت نیز همواره استقبال کرده‌ایم و برای بیمارستان سازی، بخش خصوصی می تواند سرمایه گذاری و ما از آنها خرید خدمت کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه، در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی و میزان بودجه وزارت بهداشت در سال آینده، گفت: انتظار می‌رود که با توجه به تورم که نرخ آن در حوزه سلامت 1.5 برابر تورم موجود است، بودجه وزارت بهداشت تعیین شود و دولت و مجلس با احتساب این نرخ تورم به بودجه وزارت بهداشت نگاه کنند.

دکتر هاشمی با اشاره به نوپا بودن طرح تحول سلامت، بر لزوم عدم کاهش بودجه وزارت بهداشت تاکید کرد.

وی افزود: البته انصافا شاهد هستیم که علاوه بر رئیس جمهور، دکتر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در این مورد اهتمام ویژه‌ای داشته و امیدواریم در لایحه بودجه 95 که تقدیم مجلس می شود شاهد مراقبت همه از سلامت ایرانیان باشیم.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.