پیکرتراشی، اصطلاحی غلط و فریبکارانه در حوزه جراحی های پلاستیک

عضو هیات مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی با انتقاد از گسترش تبلیغات نادرست در زمینه جراحی های زیبایی در برخی رسانه های داخلی، گفت:پیکرتراشی اصطلاح غلطی است که با سوءاستفاده از ناآگاهی مردم فقط برای فریب عموم مطرح می شود.

پیکرتراشی اصطلاحی غلطی است که به تازگی در تبلیغات مربوط به زیبایی و ایجاد تناسب اندام منتشر می شود. اما تمام پزشکان و متخصصان به ویژه متخصصان رشته جراحی پلاستیک، غدد و تغذیه آن را فریبی بیش نمی دانند و معتقدند که چاقی منتشر و مزمن را نمی توان با روش هایی مانند لیپوساکشن، لیپوماتیک و لیپولیز برطرف کرد. بلکه افراد باید ابتدا با ورزش و پیروی از رژیم غذایی مناسب، وزن اضافه خود را کاهش دهند و سپس با انجام اعمال جراحی زیبایی افتادگی های ناشی از کاهش وزن را برطرف سازند. 
در این تبلیغات ادعا می شود که روشی کاملا بی خطر است، عارضه ای ندارد و می توان در یک جلسه با استفاده از آن فرد را به اندام مورد نظر رساند. 
اما به گفته متخصصان، این تصور که می توان از طریق این روش ها به راحتی دستگاهی را وارد بدن کرد و چربی های زائد را بدون هیچ عارضه ای از بین برد، خیال واهی بیش نیست چرا که این روش ها از خطرناک ترین عمل های جراحی است و در صورتی که زیرنظر متخصصان مجرب انجام نشود و در انتخاب بیمار دقت نشود، عوارض بسیار جدی مانند آمبولی را به همراه خواهد داشت. 
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا دکتر عزت الله تبریزیان روز یکشنبه در نشستی خبری به مناسبت برگزاری نهمین کنگره بین المللی جراحی پلاستیک و زیبایی اظهار کرد: پیکرتراشی اصطلاحی بسیار اشتباه است که به تازگی در تبلیغات مربوط به زیبایی منتشر می شود. 
وی گفت: وزن زیاد را نمی توان با اعمال جراحی برطرف کرد و افرادی که دچار چاقی منتشر در اندام های بدن هستند، ابتدا باید وزن اضافه خود را کاهش دهند سپس برای رفع افتادگی های ناشی از آن مانند افتادگی غبغب، شکم، ران، سینه، گونه ها و پلک ها به جراحان پلاستیک مراجعه کنند. 
تبریزیان با تاکید بر اینکه نمی توان چربی های زیاد و منتشر در بدن را با اعمالی مانند ساکشن برطرف کرد، افزود: پزشکان در اعمال جراحی در هر جلسه تنها مجاز هستند که پنج تا 6 لیتر چربی را از بدن خارج کنند اما در تبلیغاتی که در مواردی مانند پیکرتراشی مطرح می شود، گاها گفته می شود که در هر جلسه 16 لیتر چربی را ساکشن می کنند و به این ترتیب افراد را به وسوسه انجام این اعمال می اندازند این درحالی است که این مساله می تواند عوارض بسیار جبران ناپذیری برای سلامت افراد به دنبال داشته باشد. 

** لزوم افزایش آگاهی مردم/ نقش مهم رسانه ها در این زمینه 

وی بر لزوم افزایش آگاهی های عمومی در این زمینه تاکید کرد و گفت: مردم پیش از اینکه اقدام به انجام چنین اعمالی کنند، باید اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنند تا بدانند چه نوع اعمالی را برای رفع چه مواردی می توان استفاده کرد. 
تبریزیان همچنین تاکید کرد که افراد برای انجام اینگونه جراحی ها باید به متخصصان این حوزه مراجعه و از مراجعه به افرادی که ادعای توانایی انجام این کار را دارند، دوری کنند. 
وی با بیان اینکه تنها 300 جراح پلاستیک در ایران مشغول به فعالیت هستند، افزود: گاهی در تبلیغاتی که منتشر می شود، اسامی را مشاهده می کنیم که جزو این پزشکان نیستند و ادعاهایی دارند که هیچ یک از متخصصان با آن موافق نیستند. 
تبریزیان نقش رسانه ها در افزایش آگاهی مردم در این زمینه را بسیار پررنگ دانست و گفت: رسانه ها معمولا اگر خطایی در حوزه پزشکی رخ دهد، بسیار بزرگ می کنند که این خطاها نیز گاها مربوط به متخصصان نیست و مربوط به افرادی است که خود را به عنوان متخصص معرفی می کنند؛ اما در زمینه آگاه سازی مردم در مورد روش های مورد تایید حوزه پزشکی اطلاع رسانی کافی صورت نمی گیرد. 
دکتر 'رضا رفیع' فوق تخصص جراحی پلاستیک و دبیر علمی نهمین کنگره جراحی پلاستیک و زیبایی نیز در مورد روش جوان سازی اظهار کرد: روش مورد تایید کنونی برای جوان سازی، تزریق چربی است و عارضه ای ندارد. 
وی افزود: در این روش سلول های چربی از خود فرد گرفته و در قسمت هایی از صورت مانند گونه تزریق می شود؛ این سلول ها می توانند به بهبود وضعیت ظاهری فرد کمک و پوست را جوان تر کنند. 
رفیع در مورد ماندگاری این روش گفت: ماندگاری تزریق چربی در قسمت های مختلف بدن در افراد مختلف و اینکه در کدام نواحی تزریق شود، متفاوت است؛ تزریق در چانه، گونه و زاویه فکی ماندگاری بسیار خوبی دارد و در خط خنده و بالای چشم نیز از ماندگاری نسبتا خوبی برخوردار است. 
وی با بیان اینکه بیش از 50 تا 70 درصد چربی های تزریقی معمولا جذب می شوند، ادامه داد: برای کسب نتیجه مطلوب معمولا باید 2 تا سه بار تزریق چربی صورت گیرد. 
نهمین کنگره بین المللی جراحی پلاستیک و زیبایی با حضور جمعی از متخصصان داخلی و خارجی از کشورهای آمریکا، ایتالیا، فرانسه، برزیل و امارات از 30 دی ماه تا دوم بهمن ماه سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد برگزار می گردد.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: جراحی زیبایی

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.