شمار بیماران مبتلا به زوال عقل در جهان تا 2050 سه برابر می شود

محققان سازمان جهانی آلزایمر (ADI) در گزارش سال 2015 خود در لندن به این نکته اشاره کرده اند که شمار بیماران مبتلا به زوال عقل یا دمانس (dementia) در جهان تا سال 2050 سه برابر و به 131.5 میلیون نفر برسد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا از هلث،این محققان درکنفرانس جهانی آلزایمر در لندن اعلام کردند که شمار بیماران مبتلا به دمانس به شدت در حال افزایش است و درحال حاضر در هر 3.2 ثانیه یک نفر در جهان به این بیماری مبتلا می شود.
سازمان جهانی آلزایمر شمار بیماران دمانس را در سراسر جهان 47 میلیون نفر اعلام کرده است که تعداد این بیماران به سرعت افزایش می یابد.آنها از دولت های جهان خواسته اند پیشگیری های لازم را برای مبتلا نشدن مردم به این بیماری انجام دهند.
محققان سازمان جهانی آلزایمر (ADI) پیش بینی کردند که شمار این مبتلایان در سال 2030 به 74.1 و در سال 2050 به 131.5 میلیون نفر برسد.
60درصد مبتلایان به دمانس در کشورهای فقیر دنیا زندگی می کنند. شمار بیماران دمانس در آسیا بیشتر از قاره های دیگر جهان است. متخصصان مخارج اجتماعی و اقتصادی این بیماری را بیش از 700 میلیارد یورو در سال برآورد می کنند.
مارک وارتمن، رئیس سازمان جهانی آلزایمر درباره گزارش این سازمان گفت:دولت ها باید شرایط بهتری را برای مبتلایان به بیماری دمانس مهیا کنند.
وی گفت:افزایش مخارج بیماران دمانس چالشی جدی برای سیستم بهداشتی و اجتماعی در سراسر جهان است.

**دمانس هنوز جدی گرفته نمی شود
محققان می گویند:گرچه مخارج بیماری دمانس بیشتر از شمار مبتلایان افزایش می یابد، اما این بیماری هنوز جدی گرفته نمی شود.
مارتین پرینس یکی از نویسندگان گزارش سازمان جهانی آلزایمر در این باره می گوید:ما در حال حاضر معتقدیم که در آخرین گزارش سازمان جهانی آلزایمر در سال 2009 توسعه این بیماری را به اشتباه حدود 12 تا 13 درصد کمتر از حد واقعی برآورد کرده بودیم.
در حال حاضر حدود 1.5 میلیون نفر در آلمان به بیماری دمانس دچار هستند. بیشتر این افراد به شایع ترین نوع دمانس، آلزیمر یا زوال عقل سالخوردگی مبتلا هستند.
دمانس به مجموعه ای از بیماری ها می گویند که به طور عمده در میان افراد مسن رواج دارد. در همه این بیماری ها تخریب پیش رونده سلول های عصبی مغز مشاهده می شود و اختلالاتی در حافظه و زبان بروز می کند.
تغییرات روان شناختی و مختل شدن فعالیت های روزمره فرد از دیگر نشانه های این بیماری است. دلیل این بیماری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است.
دمانس ( dementia )٬ یا زوال عقل، در پزشکی و روان پزشکی٬ اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز، که با تغییر شخصیت و موقعیت ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است.
شایع ترین نوع دمانس٬ زوال عقل سالخوردگی یا آلزایمر است. 
افراد مبتلا به زال عقل ممکن است دچار گیجی باشند، قادر به یادآوری مطلب نباشند یا مهارت هایی که داشته اند از جمله فعالیت های عادی روزمره را از دست بدهند.سرانجام ممکن است آنها اعضای خانواده یا دوستان را نشناسند و ممکن است این افراد مضطرب به نظر آیند.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: آلزایمر

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.