جراحی کاهش وزن به درمان دیابت نوع 2 کمک می کند

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که جراحی کاهش وزن، نیمی از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 را برای حداقل پنج سال درمان می کند.به گزارش گروه علمی ایرنا از نشریه لنست، براساس این مطالعه که بر روی 60 نفر انجام شده است، هیچ کدام از کسانی که دیابت نوع داشتند فقط با تکیه بر دارو یا رژیم غذایی درمان نشده بودند.

این مطالعه نشان داد که عمل جراحی، علائم دیابت نوع 2 را، از طریق کاهش وزن و تغییر شیوه عملکرد دستگاه گوارش تخفیف می دهد.
تیم محققان در کالج کینگز لندن و دانشگاه کاتولیکا رم، درمان های استاندارد با دارو را با عمل جراحی کاهش وزن و اصلاح دستگاه گوارش مقایسه کردند.
این جراحی ها اندازه معده را کم کرد و بخش کمتری از روده ها را در معرض مواد غذایی قرار داد.
پروفسور فرانچسکو روبینو گفت:جراحی می تواند در 50 درصد موارد باعث عقب نشینی بیماری شود، یعنی میزان قند خون بیماران برای پنج سال به حدی می رسد که دیگر دیابت به حساب نمی آید.
وی افزود: به علاوه 80 درصد کسانی که عمل شدند توانستند میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند که فقط با مصرف یک دارو یا بدون مصرف دارو بود.
با اینکه که بعضی از این بیماران هنوز دیابت نوع دو داشتند، اما به راحتی توانستند قند خود را در سطح توصیه شده نگه دارند.
یکی از عوارض معمول دیابتی که کنترل نشده باشد، مشکلات قلبی است، اما بیمارانی که عمل کرده بودند به احتمال کمتر با خطر مشکلات قلبی روبرو بودند و از افزایش کیفیت زندگی خبر دادند.
پروفسور روبینو گفت: به نظر می رسد که درمان با جراحی، مقرون به صرفه تر باشد و با مصرف داروی کمتر همراه است.
نتایج دو سال بعد از عمل بهتر بود. با این حال علائم بیماری بعضی از آنها در سه سال آخر دوباره ظاهر شد.
پزشکان جراح می گویند حتی پس از عمل هم بیماران باید برای میزان قند خون به طور مستمر تحت نظر باشند.
دکتر دیمیتری پورناراس و کارل لی روکس از امپریال کالج لندن گفتند که دیابت طاعون قرن 21است و نتایج این مطالعه را چشمگیر خواندند.
آنها گفتند: به نظر می رسد که عمل جراحی برای دیابت، ایمن، و از نظر کنترل قند خون موثر باشد و حالا به کاهش عوارض دیابت هم ارتباط داده شده است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: دیابت وزن چاقی

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.