حلقه گم شده بیماری های ارثی پیدا شد

مطالعات محققان دانشگاه کویین مری لندن نشان می دهد رژیم غذایی مادر در دوران بارداری بر برخی از صفات ژنتیکی دایمی فرزند مانند وزن موثر است.به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال اکسپرس، ‌این مطالعه نشان می دهد صفاتی مانند وزن، توسط یک تغییر ژنتیکی در بخش غیر منتظره ژنوم شکل می گیرد.

تا امروز دلیل اینکه چرا بیماری هایی مانند چاقی و دیابت نوع 2 ارثی هستند، نامشخص بود؛ تا اینکه مطالعات محققان دانشگاه کویین مری پرده از این راز برداشت. تغییر ژنتیکی rDNA نشان دهد که محیط رحم بر مشخصه های جنین تاثیرگذار است. rDNA به مواد ژنتیکی گفته می شود که ریبوزوم های پروتئینی را درون سلول شکل می دهند. مطالعات نشان می دهد این تغییر نقش مهمی در صفات ژنتیکی دارد که بیماری های متابولیک از جمله چاقی و دیابت نوع 2 تنها بخشی از آن است.
عواملی مانند استرس، رژیم غذایی، سیگار و فشار کاری مادر در دوران بارداری نقش مهمی در تغییرات ژنتیکی جنین دارد. اپی ژنیک عامل مهمی در این فرآیند است. اپی ژنیک به تغییرات خارجی DNA اشاره دارد که ژن را خاموش یا روشن می کنند. این تغییرات توالی DNA را تغییر نمی دهند، بلکه بر نحوه بیان ژن تاثیر می گذارند.
در ادامه تاثیر پروتئین در رژیم غذایی زنان باردار بر سلامت جنین مورد مطالعه قرار گرفته و نتیجه نشان می دهد رژیم غذایی کم پروتئین سبب کم وزنی جنین می شود.نتایح این تحقیقات در نشریه Science‌ منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.