تاسیس داروخانه های گیاهی بستری برای عرضه ضابطه مند گیاهان دارویی

رییس هیات مدیره اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران گفت: اعلام موافقت وزیر بهداشت با تاسیس داروخانه های گیاهی و سنتی اقدامی شایسته و قابل تقدیر است که زمینه را برای عرضه ضابطه مند گیاهان دارویی مهیا می کند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، محمدباقر رضایی در نامه ای خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: حسب اخبار منتشره در برخی جراید، این موضوع با انتقاد صنفی خاصی از جامعه پزشکی روبه رو شده است اما این اتحادیه ضمن استقبال و حمایت از تصمیم جنابعالی و آیین نامه ابلاغی، آماده هرگونه همکاری برای اجرای هرچه بهتر این موضوع است. 
وی در این نامه آورده است: از آنجا که این اتحادیه ضابطه مند کردن ارائه گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی و سنتی را به نفع آحاد مردم می داند، ضمن رد جریان سازی تصنعی و موج آفرینی اجتماعی، آمادگی اعضای خود را برای حمایت از این اقدام اعلام می کند.
رضایی بیان کرده است که به استناد بند 1-12 سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، وزارت بهداشت متولی تولید و عرضه گیاهان دارویی و سنتی است. اما در حال حاضر نظارت عالی، جامع و قابل قبولی به ویژه در عرصه ارائه گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و سنتی وجود ندارد. بنابراین انتظار می رود وضعیت ارائه این گروه از داروها با استانداردهای علمی و مطلوب تری ساماندهی شود.
رییس هیات مدیره اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی در این نامه آورده است: با حمایت وزیر بهداشت از طب سنتی و داروهای گیاهی در سال های اخیر، افق روشنی فراروی نظام سلامت ترسیم شده است و با این نگاه منافع ملی بر منافع صنفی یا سایر ملاحظات روزمره اداری و اجتماعی ارجحیت داده شده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اواخر تیر ماه سال جاری در حاشیه مراسم ادغام طب سنتی در شبکه بهداشتی - درمانی کشور از تاسیس داروخانه های گیاهی در کشور خبر داد و گفت: آیین نامه این داروخانه ها ابلاغ شده و مجوز آنها به زودی صادر می شود. 
دکتر هاشمی در مورد راه اندازی داروخانه های گیاهی گفت: به زودی شاهد تاسیس داروخانه های گیاهی در کشور خواهیم بود؛ مجوز این داروخانه ها به صورت داروخانه های زنجیره ای صادر می شود و این مراکز مستقل از داروخانه های شیمیایی تشکیل می شوند.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.