درآمد صادراتی گیاهان دارویی باید تا 1404 به 5 میلیارد دلار برسد

دبیر ستاد توسعه فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: درآمد صادراتی حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی را باید تا سال 1404 به پنج میلیارد دلار برسانیم.

به گزارش خبرنگار علمی، دکتر محمدحسن عصاره امروز -دوشنبه- در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و طب سنتی افزود: در سال های اخیر با حضور شرکت های دانش بنیان شاهد افزایس درآمدهای صادراتی هستیم.
وی ایجاد یک میلیون اشتغال و افزایش سطح زیر کشت به 500 هزار هکتار را از دیگر برنامه های مهم تا سال 1404 اعلام کرد و گفت: با برنامه ریزی دقیق و منسجم باید به این اهداف دست یابیم.
وی همچنین به تنوع گیاهان دارویی در کشور اشاره کرد و افزود: هشت هزار گونه گیاهی در کشور وجود دارد که یک هزار و 730 مورد آن انحصاری کشور است و 730 گونه مشترک فلور ایران و سایر کشورهاست که ترکیبات آنها فقط در ایران ارزشمند هستند.
وی اظهار کرد که ظرفیت اسمی عصاره، اسانس و عرقیات از 59 هزار تن به 172 هزار تن رسیده است که تا سال 1404 باید به 400 هزار تن برسد.
وی افزایش سلامتکده ها، سطح زیر کشت، جلوگیری از برداشت بی رویه و افزایش نیروی های متخصص را از جمله موفقیت های این حوزه برشمرد.
عصاره به سطح زیر کشت گیاهان دارویی در برخی کشورها نیز اشاره کرد و گفت: سطح زیر کشت گیاهان دارویی در سه کشور چین، امریکا و کاتادا از 393 هزار هکتار در سال 1990 به سه میلیون و 200 هزار هکتار رسیده است.
وی گفت : ارزش اقتصادی واردات گیاهان دارویی و فراورده های وابسته آن از 355 میلیون دلار در سال 1976 به حدود 132 میلیارد دلار در سال 2015 رسیده است.
سومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران از 15 تا 18 شهریور ماه با حضور فعالان، تولیدکنندگان و صنعتگران این حوزه در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار می شود.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: گیاهان دارویی

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.