تولید داروی رقیق کننده خون با استفاده ازسلول انسان

محققان استرالیایی برای اولین بار با استفاده ازسلول های انسانی، روش بی خطرتری برای تولید 'هپارین' داروی رقیق کننده خون ابداع کردند.به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس الرت،تولید هپارین از سلول های انسانی موفقیت بزرگی به شمار می رود زیرا تا کنون این دارو فقط با استفاده از بافت حیوانی تولید می شود که ممکن است آلوده و یا واکنش های شدید مختلفی ایجاد کند.استفاده از سلول های انسانی برای تولید این دارو بی خطرتر و موثرتر است.
هپارین معمولا برای پیشگیری از بروز لخته های خونی در زمانی که بیمار تحت عمل جراحی یا دیالیز قرار می گیرد، استفاده می شود.
محققان دانشکده مهندسی دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا می گویند: این کشف از طریق یک پروژه اساسی بدست آمد که محور توجه آن بر چگونگی مشارکت سلول های التهابی در بهبود زخم، تمرکز داشت.در جریان این موفقیت ، محققان قادر به مهندسی زیستی هپارین با استفاده از سلول های انسانی به عنوان یک 'بیوراکتور' یا کارخانه کوچک داروسازی شدند.
این سلول های انسانی به نام HMC-1 یک نوع سلول ایمنی هستند که در آزمایشگاه کشت می شوند و از لحاظ ژنتیکی به گونه ای اصلاح شده اند که مقادیر زیادی هپارین تولید می کنند که محققان بعدا می توانند آن را استخراج کنند.
این تحقیق در نشریه Metabolic Engineering منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: دارو خون

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.