داروهای گیاهی،سنتی و فرآورده های طبیعی به فهرست دارویی کشور اضافه می شوند

مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: براساس تبصره ماده 86 برنامه ششم توسعه، سازمان غذا و دارو مکلف به افزودن داروهای گیاهی، سنتی و فرآورده های طبیعی به فهرست دارویی کشور شده است.

دارو اساسا به آنچه برای تشخیص، درمان، بهبودی و یا پیشگیری از یک بیماری مورد استفاده قرار می گیرد، اطلاق می شود. 
داروی سنتی منشا گیاهی دارد و براساس اطلاعات و منابع نسخ قدیمی طب سنتی از جمله ابن سینا و جرجانی ساخته می شود. 
داروی گیاهی نیز به داروهایی گفته می شود که براساس تحقیقات ساخته شده و ممکن است در کتب قدیمی به آنها اشاره نشده باشد. 
فرآوردهٔ طبیعی هر ماده‌ای است که طی چرخهٔ زندگی تولید می ‌شود. فرآورده ‌های طبیعی می ‌توانند از راه سنتز شیمیایی هم تولید شوند. 
به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، دکتر محمود خدادوست روز یکشنبه در سمینار ملاحظات اخلاقی و حقوقی در طب سنتی افزود: اجرای این ماده در برنامه ششم توسعه، گامی ارزشمند در حوزه طب سنتی و مکمل است.
وی اظهار کرد که وزارت بهداشت هم براساس برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی موظف است خدمات تایید شده طب سنتی را در نظام سلامت ادغام کند.
خدادوست ادامه داد: وزارت بهداشت همچنین براساس این برنامه باید نسبت به ساماندهی و توسعه آموزش، پژوهش و ارایه خدمات درمانی این حوزه اقدام کند که تحقق آن به معنی تعریف طب سنتی در نظام سلامت کشور است.
وی، ارایه خدمات درمانی و آموزش طب سنتی در خانه های بهداشت اشاره کرد و گفت: این کار به منزله آغاز ادغام طب سنتی در نظام سلامت کشور است.
** گرایش به طب سنتی و مکمل در دنیا رو به افزایش است
مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت اظهارکرد: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که گرایش به سمت طب سنتی و مکمل در سراسر جهان روبه افزایش است و نه تنها برای درمان بیماری ها به ویژه بیماری های مزمن پرکاربرد است، بلکه به طور گسترده در پیشگیری از بروز بیماری ها و نیز ارتقا و حفظ سلامت نیز کارایی دارد.
خدادوست ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت اقدام به تدوین استراتژی 2014 تا 2023 در حوزه طب سنتی کرده و هدف از این کار را تاکید بر ادغام خدمات طب سنتی و مکمل در نظام سلامت عنوان کرده است.
وی اظهار کرد: بسیاری از کشورها قبل از تاکید سازمان جهانی بهداشت، به این حوزه ورود کردند و پیشرفت های خوبی هم داشته اند؛ چین از جمله کشورهایی است که در قانون اساسی خود استفاده از ظرفیت طب سنتی را در کنار طب رایج نوین تکلیف کرد و طب سنتی چین یا طب سوزنی در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی توسعه و رشد قابل توجهی یافته است.
به گفته دکتر خدادوست، در چین حدود 440 هزار و 700 موسسه ارایه مراقبت بهداشتی طب سنتی وجود دارد و حدود 90 درصد از بیمارستان های این کشور دارای بخش طب سنتی بوده و این خدمات را به مراجعان به صورت سرپایی و بستری ارایه می دهند.
خدادوست با اشاره به وجود قدمت چند هزار ساله طب سنتی در کشور گفت: ما دوران فترت حدود 150 ساله طب سنتی را پشت سرگذاشته ایم و درصدد بهره گیری از این شیوه هستیم.
وی اظهار کرد: وارد شدن خدمات طب سنتی در نظام سلامت به رغم ریشه دار بودن در فرهنگ و باورهای ما و نیز با وجود قدمت بسیار طولانی در ایران، نسبت به بسیاری از کشورها عقب هستیم.
جایگاه طب سنتی و مکمل در کشور، اصول و مبانی طب سنتی و مکمل، اخلاق در آموزش و پژوهش های طب سنتی و مکمل و جایگاه اخلاق پزشکی در حوزه طب سنتی و مکمل از موضوعات سمینار ملاحظات حقوقی و اخلاقی در طب سنتی است.
جایگاه ارتباطات پزشک و بیمار در طب سنتی، حدود اختیارات طب سنتی و مکمل در ایران و چالش های حقوقی طب سنتی و مکمل در ایران سه پانل تخصصی است که در این سمینار برگزار شد.
در این سمینار از تلاش ها و زحمات استاد محمدمهدی اصفهانی نیز تقدیر و تجلیل شد.
دکتر اصفهانی از پیشکسوتان برجسته حوزه طبی سنتی است و تقدیرنامه هایی از جشنواره آموزشی شهید مطهری(1388)؛ استاد نمونه کشوری(1390)؛ اخلاق پزشکی در چهاردهمین جشنواره ابن سینا(1391) دارد.
سمینار یک روزه ملاحظات حقوقی و اخلاقی در طب سنتی با حضور جمعی از پزشکان طب سنتی و فعالان این حوزه امروز ( 17 بهمن ماه ) در سالن همایش های رازی برگزار شد.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: دارو گیاهی دارو

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.