روزانه150 نفر در تهران سکته مغزی می کنند/زمان طلایی نجات

رئیس انجمن سکته مغزی ایران با بیان این که روزانه حدود 150 نفر در تهران سکته مغزی می کنند، تاکید کرد: افزایش آگاهی مردم در خصوص زمان طلایی، کمک شایانی به بیماران حاد سکته مغزی می کند.

به گزارش ایرنا از انجمن سکته مغزی ایران، دکتر بابک زمانی روز دوشنبه در آستانه برگزاری کنگره آتروترومبوزیس (پیشگیری ازتصلب شرائین، سکته‌های قلبی ومغزی) افزود: وزارت بهداشت سال 94 متوجه اهمیت درمان سکته مغزی و فاصله عمیق ما و کشورهای پیشرفته و هشدارهای انجمن سکته مغزی ایران شد و اکنون این امر در اولویت‌های این وزارتخانه قرار دارد. 
وی با اظهار کرد: امیدواریم روندی که وزارت بهداشت در درمان سکته مغزی در پیش گرفته است، همچنان با قوت ادامه پیدا کند. 
متخصص مغز و اعصاب زمان را مهم ترین فاکتور در درمان سکته مغزی دانست و افزود: سه ساعت اول که فرد دچار سکته مغزی می‌شود، زمان طلایی درمان محسوب می‌شود به گونه‌ای که در این مدت اگر بیمار خدمات درمانی را دریافت کند، بیماریش قابل درمان خواهد بود.
وی با بیان اینکه کج و فلج شدن صورت و اختلالات تکلم از نشانه‌های اولیه سکته مغزی است، گفت: اگر شخصی چنین علائمی داشت باید با آمبولانس به مراکزدرمانی منتقل شود. چرا که امکانات درمانی اولیه در زمان طلایی درآمبولانس وجود دارد .
رئیس انجمن سکته مغزی ایران تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما سامانه منسجمی برای ثبت بیماری‌ها وجود ندارد و هر بخش بیماران خود را بستری و ثبت می‌کند که این کار علمی نیست. با این حال از اوایل امسال حدود 1500 مورد سکته مغزی ثبت شده که از این تعداد 300 نفر درمان شده‌اند. 
زمانی خاطر نشان کرد: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بیماری‌های عروقی در سال‌های آینده گسترش پیدا می‌کند. درحال حاضر دنیا به سوی بیماری‌هایی می رود که قابل درمان‌تر هستند.
چهارمین همایش سراسری روزآتروترومبوزیس روز جمعه 29 بهمن 95 از ساعت 9تا14 با مشارکت انجمن‌های قلب وعروق ایران، آترواسکلروزیس، اینترونشال کاردیولوژی، انجمن سکته مغزی ایران و شرکت سانوفی درهتل پارسیان آزادی تهران برگزار می‌شود.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: مغز سکته

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.