ارتباط افت سریع فشار خون در میانسالی با زوال عقل

مطالعه محققان دانشگاه جان هاپکینز نشان می دهد افت سریع فشار خون در میانسالی با احتمال ابتلا به زوال عقل در سال های آتی زندگی ارتباط دارد.به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، افت سریع فشار خون در افراد میانسال هنگامی که از وضعیت نشسته برمی خیزند، می تواند باعث سرگیجه آنها شود؛این افت موقت موسوم به کاهش فشار خون وضعیتی – که شکلی از کم فشاری خون است – باعث کاهش جریان خون به مغز می شود و به آن صدمه می زند.
افت فشار خون در تعریف به کاهش 20 میلی متر جیوه یا بیشتر در فشار خون سیستولیک یا 10 میلی متر جیوه یا بیشتر در فشار خون دیاستولیک اطلاق می شود.
آندریا رولینگز در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز گفت: افت فشار خون هر چند زودگذر، اما می تواند تاثیرات بلندمدتی داشته باشد و براساس یافته ما، افراد میانسال مبتلا به کاهش فشار خون وضعیتی، 40 درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر زوال عقل هستند. 
محققان برای این پژوهش داده های مطالعه دیگری را مد نظر قرار دادند که 15 هزار و 792 نفر بین سنین 45 تا 64 سال در آن شرکت کرده بودند.
نتایج این مطالعه نشان داد احتمال ابتلا به زوال عقل در شرکت کنندگان مبتلا به افت فشار خون وضعیتی در قیاس با سایرین 40 درصد بیشتر است، به علاوه این افراد 15 درصد افزایش زوال شناختی را نشان دادند. 
نتایج این مطالعه در جلسات علمی American Heart Association's EPI LIFESTYLE 2017 Scientific Sessions در پورتلند اورگان ارائه شد.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.