کشف یک ژن محافظت کننده از جنین در مقابل دیابت مادر

یک گروه از محققان اسپانیایی کشف کردند که ژن «آ ال ایکس 3 (Alx3 )» که در جنین ها در طول تکامل درون رحمی وجود دارد ، جنین را از نقائص ناشی‌ از دیابت مادر محافظت می‌ کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، این مطالعه که روز شنبه در مجله 'ساینتیفیک ریپورتز' از گروه 'نیچر' منتشر شده ، از سوی محققان موسسه تحقیقات بیو پزشکی‌ 'آلبرتو سولس' مادرید انجام گرفته است .
به گفته «ماریو وایه خو» رئیس مطالعه و محقق موسسه ، دیابت مادری در زمان بارداری، یک خطر بسیار مهمی‌ برای ظاهر شدن ناهنهجاری ها در رشد جنینی دارد که در درجه اول بر تشکیل سیستم عصبی و قلب اثر می‌ گذارد .
این محقق افزود: اعتقاد بر این است که افزایش گلوکز در خون مادر باعث تولید بیش از حد رادیکال های آزاد در سلول های جنین می‌ شود ، موردی که منجر به استرس اکسیداتیو ، آسیب و مرگ سلولی می‌ شود .
وی گفت: با استفاده از یک مدل دیابت مادر در موش های آزمایشگاهی ، محققان کشف کردند که با تشخیص یا ردیابی مقدار غیر طبیعی گلوکز در خون مادر ، ژن 'آ ال ایکس 3 ' در سلول های جنین در طول تکامل داخل رحمی فعال می‌ شود.
وایه خو توضیح داد :با این کار ، تولید یک پروتئین تنظیم کننده کد گذاری شده از سوی این ژن راه اندازی می‌ شود که نقش آن تحریک فعالیت مجموعه ای از ژن های مختلف مسئول تولید آنزیم هایی است که رادیکال های آزاد را با هدف مبارزه با استرس اکسیداتیو از بین می‌ برند .
این محقق تصریح کرد: بر عکس ، هنگامی که 'آ ال ایکس 3 ' به طور غیر طبیعی فعال است ، ژن هایی‌ که این آنزیم ها را کد گذاری می‌ کنند ، تحریک نمی‌ شوند ، موردی که شدت ناهنجاری های مادرزادی را افزایش می‌ دهد .
در همین مطالعه ، محققان تشریح کردند که مکانیزمی که به توسط آن ، پاسخ مذکور راه اندازی می‌ شود ، شامل تحریک تولید یک عنصر دیگر به نام «فوکسو 1( Foxo1 )» ، می‌ شود که همچنین نقش مهمی‌ در دفاع بدن در برابر رادیکال های آزاد دارد .
محققان در این راستا نشان دادند که ' آ ال ایکس 3،' یک قطعه مهم برای دفاع سلول های جنینی در مقابل آسیب های ناشی‌ از استرس اکسیداتیو که به دلیل قند خون بالای مادر تولید می‌ شود است .

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: دیابت بارداری ژن

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.