امیدی تازه برای درمان آلزایمر با ترکیب دارویی جدید

آلزایمر یک بیماری پیشرونده زوال حافظه و دیگر کارکردهای مهم ذهنی است. آلزایمر معمولترین علت دمانس(زوال عقلی) است. گروهی از اختلالات مغزی که منجر به از دست دادن مهارت های فکری و اجتماعی می شوند، این تغییرات به اندازه ای شدید اند که می توانند زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار دهند.
در آلزایمر، تخریب و مرگ سلول های مغزی و همچنین تخریب ارتباط بین آنها باعث کاهش دائم حافظه و عملکرد ذهنی می شود.اقدامات پزشکی فعلی برای بیماری آلزایمرو استراتژی های مدیریت آن می تواند به طور موقت علائم را بهبود بخشد که اغلب در به حداکثر رساندن کارایی و حفظ استقلال بیمار موثر است.

متخصصان علوم پزشکیِ ژاپن پس از آزمایش روی بیش از هزار داروی موجود روی بافت‌های رشد یافته از سلول‌های بنیادیِ بیماران، احتمال کشف یک ترکیب داروییِ جدید برای درمان آلزایمر را داده‌اند.

به گزارش ایسنا، این تیم پزشکان به سرپرستی متخصصان دانشگاه کیوتو با استفاده از گروهی سلول‌های بنیادی موسوم iPS در بیماران مبتلا به آلزایمر موفق به شبیه‌سازی و تکثیر بافت مغزی مشابه مغز این بیماران در آزمایشگاه‌ شدند به طوری که این بافت تولید شده توانست حجم بالای از پروتئین "بتا آمیلوئید" را تولید کند. بتا آمیلوئید پروتئینی است که تصور می‌شود در تشکیل پلاک‌های مغزی مرتبط با از دست رفتن توان ادراکی در مبتلایان به آلزایمر نقش دارد.

این متخصصان سپس ۱۲۵۸ داروی مختلف را روی این بافت آزمایشگاهی حاصل از سلول‌های بنیادی آزمایش کردند. آنها بررسی کردند که کدام یک از این داروها تاثیر بیشتری در کاهش تولید بتا آمیلیوئید دارند.

به گزارش پایگاه اینترنتی آشین ری ویو، نتایج این آزمایش‌ها نشان داد ترکیبی متشکل از داروی پارکینسون موسوم به "بروموکریپتین"، داروی آسم "کرومولین" و داروی صرع موسوم به "توپیراماتگ" می‌تواند محتوای بتا آمیلوئید را در بافت مغزی ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش دهد و این یافته بهترین نتیجه حاصل از این آزمایش بود.

نتایج این آزمایش‌های اولیه در نشریه "سل ریپورتز" منتشر شده و آزمایش‌های بیشتر روی نمونه‌های جانوریِ آزمایشگاهی و در مناطق دیگر انجام خواهد گرفت.

 


 اخبار و مقالات پزشکی و سلامت - بانک اطلاعات دارویی

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.