3 ساعت اول بروز سکته مغزی در درمان این بیماری بسیار حائز اهمیت است

3 ساعت اول بروز سکته مغزی در درمان این بیماری بسیار حائز اهمیت است

به گزارش گروه علمی ایرنا از انجمن سکته مغزی ایران، دکتر بابک زمانی با اشاره به اینکه درمان مبتلایان به سکته مغزی یکی از اولویت های درمانی است، افزود: در ایران از این بیماری به عنوان دومین علت مرگ و اولین علت ناتوانی یاد می شود؛ چراکه در اغلب موارد سکته های مغزی به فوت منجر نشده و ناتوانی ایجاد می کند که هزینه های زیادی را باعث می شود.
رئیس دهمین کنگره بین المللی استروک ایران از تحت پوشش بیمه نبودن داروی اصلی بیمارانسکته مغزیمپول آر تی پی‌‌ ای) انتقاد کرد و گفت: با توجه به اینکه اخیرا این دارو مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است، خواستار چاره‌اندیشی مسئولان در این زمینه هستیم تا بتوان پا به پای کشورهای پیشرفته در این زمینه پیشرفت کرد.
زمانی با بیان این که پس ازسکته مغزی، درمان های توانبخشی برای بیمار بسیار مهم است، عنوان کرد: ما در کشور از لحاظ امکانات توانبخشی با وجود داشتن نیروهای متخصص در این زمینه ضعیف هستیم . بعد از طی مراحل حاد سکته مغزی که یک تا 2 هفته است، به آنها امکانات توانبخشی ارائه نمی شود. در صورتی که در کشورهای پیشرفته با توجه به اهمیت مرحله توانبخشی بعد از سکته مغزی، بیمار از این خدمات به میزان کافی بهره مند می شود.
این نورولوژیست بیان کرد: در کشور با وجود صرف هزینه و وقت جهت تربیت نیروهای باتجربه برای توابخشی بیماران، بخاطر وجود سیستم نابه سامان سلامت از آنها به نحو مطلوب بهره برداری نمی شود و به نوعی این امکانات حیف و میل می شود که اخیرا وزارت بهداشت نسبت به آن اشراف یافته و ذره ذره امیدواریم این مشکل حل شود.
زمانی ادامه داد: آمار گیری بیماران مبتلا به سکته مغزی حدود دو سال است که در کشور انجام می شود و در برخی موارد که گفته می شود آمار ها حکایت از این دارد که سکته مغزی در بین جوانان بیشتر شده است، درست نیست زیرا در گذشته آماری از مبتلایان به سکته مغزی نداشتیم که قابل مقایسه باشد اما در کشورهای پیشرفته که سیستم ثبت آماری بیماران سکته مغزی از سال ها قبل وجود داشته، نشان داده است امکان ابتلا به سکته مغزی 2 تا 4 برابر حتی بیشتر از بیماری ام اس در جوانان است و 20 تا 40 درصد احتمال سکته مغزی در جوانان بیشتر است.
رئیس دهمین کنگره بین المللی استروک ایران علایم سکته مغزی را اینگونه تشریح کرد: علایم سکته مغزی شامل بی‌حسی با ضعف صورت، دست یا پا (به خصوص در یک طرف بدن)، اغتشاش شعور ناگهانی، اشکال در صحبت کردن یا درک گفتار، اشکال ناگهانی در بینایی در یک یا دو چشم، اشکال ناگهانی در راه‌رفتن، سرگیجه یا از دست رفتن تعادل یا هماهنگی عضلات ، سردرد شدید ناگهانی بدون علت مشخص است. 
زمانی در مورد تاثیر استرس بر بروز سکته مغزی بیان کرد : استرس در تمامی بیماری ها مانند فاکتورهای دیگر تاثیر گذار است اما نقش اصلی در ایجاد بیماری ندارد در مورد بیماری سکته مغزی هم می توان تنها از آن به عنوان یک فاکتورتاثیرگذار مانند فشارخون نام برد .
وی راه پیشگیری ازسکته مغزی را اینگونه بیان کرد: به دو طریق می توان از ابتلا به سکته مغزی پیشگیری کرد که یکی فردی است مانند کنترل فشار خون و چربی است.

رئیس دهمین کنگره بین المللی استروک ایران گفت: دولت با ممنوعیت مصرف دخانیات در فضای دربسته، راهکارهای افزایش فعالیت فیزیکی مانند ترویج فرهنگ دوچرخه سواری ، استفاده از وسایل نقلیه عمومی ، پیش بینی فضاهای پیاده روی ، مراقبت از صنایع غذایی در کارخانه ها به طورمثال میزان مصرف نمک و چربی کاهش یابد و در فرآورده های غذایی کارخانه ها معلوم و در برچسب روی مواد غذایی جهت آگاهی عموم و کنترل آورده شود .
وی اظهار کرد: این کنگره با تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان تنها کنگره معتبر سالانه در حیطه سکته مغزی همراه با امتیاز بازآموزی برگزار خواهد شد.
زمانی ادامه داد: برقراری ارتباط بین المللی پزشکان بخش‌های مختلف مغز و اعصاب با سخنرانان و پزشکان کشورهای مختلف دنیا و کشورهای همسایه محدود است و رفع این مشکل از اهداف برگزاری این کنگره است.
دهمین کنگره بین المللی استروک ایران از دوم تا چهارم اسفندماه در مرکز همایش‌های بین المللی کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.
به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.