در حوزه سلول درمانی در مرز علم قرار داریم

در حوزه سلول درمانی در مرز علم قرار داریم

 استادیار گروه علوم نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دکترای پزشکی مولکولی با اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه سلول درمانی در ایران گفت: در حوزه سلول درمانی تقریبا در مرز علم حرکت می کنیم و با کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه تحقیقات فاصله بسیار کمی داریم.
به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از دبیرخانه اولین کنگره بین المللی داروسازی نوین، دکتر حمیدرضا رحیمی اظهار کرد: داروها روند تغییرات را در طول زمان طی کرده اند، ابتدا با داروهای گیاهی، سپس داروهای شیمیایی و پس از آن دو مرحله جهش علم اتفاق افتاد که یکی مربوط به داروهای نوترکیب بود که به حوزه زیست فناوری و بیوتکنولوژی مرتبط می شد و دیگری استفاده کردن از داروها بر پایه سلول ها است.
وی افزود: طی 10 سال اخیر، علوم سلولی کاربردی وجهه گسترده ای یافته است اما جهش اصلی در حوزه سلول درمانی به 15 سال اخیر بازمی گردد. به طوری که انسان ها توانستند روند تکامل سلول ها را که فازی به نام تکامل و تمایز است، به دست آورده و درواقع روند تکامل سلول ها را به دست بگیرند. این روند به گونه ای است که مثلا یک سلول بنیادی را به عصب یا به سلول کبدی یا کلیوی تبدیل می کنند. 
رحیمی گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته، استفاده از سلول های بنیادی برای درمان بیماری هایی است که در گذشته علاجی برای آنها وجود نداشته است. مثلا در مواردی که کبد فرد ازبین می رفت و تنها راه درمان پیوند کبد بود که یا باید از مرگ مغزی گرفته می شد و یا بیمار جان خود را از دست می داد. 
وی اضافه کرد: در این زمان بود که پیوند سلول های بنیادی مدنظرقرار گرفت و از آن پس مواردی مانند پیوند سلول های بنیادی در بیماران مبتلا به ام اس، ضایعات نخاعی یا افراد دچار آسیب های شدید چشمی در قرنیه پا به عرصه درمان بیماران گذاشت. 
رحیمی با بیان این که چندین شرکت داروسازی در کشور داریم که وارد حوزه سلول درمانی شده اند، گفت: برخی از این داروها در حال ورود به بازار دارویی هستند و برخی نیز وارد بازار شده است. 
وی به رونمایی از یکی از فراورده های سلول درمانی در هفته گذشته توسط وزیر بهداشت اشاره کرد و افزود: این دارو که نوعی فیبروبلاست است توسط یک شرکت داروسازی که با دانشگاه تهران کار می کند، تولید شده است. 
رحیمی توضیح داد: این فیبروبلاست که سلول تولیدکننده پوست است و بخشی از پوست را تولید می کند، تولید و به بازار عرضه کرده اند. درحال حاضر افرادی که دچار ضایعات پوستی هستند، می توانند از این دارو نیز استفاده کنند. 
وی ادامه داد: نمونه پوست بیماران گرفته می شود و پس از استخراج سلول آن، سلول به فیبروبلاست تبدیل و دوباره به بیمار تزریق می شود. در واقع سلول گرفته و فراوری شده و به بیماران برگردانده می شود. 
رحیمی بیان داشت: این فیبروبلاست برای درمان ضایعات پوستی مانند اسکارهای ناشی از آکنه های بلوغ، اسکارهای ناشی از سوختگی ها و اسکارهای بعد از جراحی ها کاربرد دارد. 
وی به حمایت های صورت گرفته از سوی مسئولان از حوزه فعالیت های سلول درمانی اشاره کرد و گفت: ریاست جمهوری، معاونت علمی ریاست جمهوری و ستاد سلول های بنیادی و مهندسی بازساختی حمایت های زیادی داشتند و از همه مهمتر مقام معظم رهبری در چندین سخنرانی خود در جمع علمی کشور یکی از مطالبی که بر آن تاکید داشتند، علوم سلولی بوده است. 
رحیمی اضافه کرد: ما تقریبا در مرز علم حرکت می کنیم و با بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه تحقیقات تنها فاصله چند روزه داریم که جای امیدواری است که بتوانیم یکی از پیشگامان سلول درمانی در 10 سال آینده در دنیا باشیم؛ چراکه امکانات مورد نیاز مانند اتاق های تمیز، تجهیزات مناسب این کار تهیه شده و جهاد دانشگاهی و شرکت برکت در این زمینه بسیار تلاش کرده است. 
وی گفت: در کشور ما مشخصا از سلول درمانی در مورد درمان ضایعات استخوانی به ویژه مفصل زانو و خردگی مفصل زانو استفاده می شود. برای آسیب های استخوانی و مفصلی، بیماری های پوستی و افرادی که دچار سکته قلبی شده اند استفاده می شود.
اولین کنگره بین المللی داروسازی نوین از 18 تا 20 بهمن ماه در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود. 

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.