دستیابی به روش جدید درمان اگزما

دستیابی به روش جدید درمان اگزما

محققان بیمارستان کودکان بوستون به روش جدیدی برای درمان اگزما دست یافتند، در این روش به جای داروی های استروئیدی، از یک روش طبیعی برای مقابله با حمله آلرژیک استفاده می‌شود.
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، روش های کنونی درمان اگزما با استفاده از داروهای استروئیدی علاوه بر هزینه بالا، دارای عوارض جانبی است. 
اگزما به التهاب پوست گفته می شود که معمولا با قرمزی، پوسته پوسته و ضخیم شدن پوست همراه است. عوامل محیطی مانند عدم وجود رطوبت در بروز و تشدید اگزما موثر است. تماس پوست با صابون های عطری، مواد تحریک کننده مانند الکل و لباس های پشمی و تنگ نیز باعث افزایش علایم اگزما می شوند. بیماران مبتلا به اگزما به عفونت‌های باکتریایی، قارچی و ویروسی حساس هستند و در برخی موارد اگزما منجر به آلرژی یا آسم می‌شود.
التهاب اگزما ناشی از پاسخ‌های ایمنی «نوع 2» است که توسط فعال‌سازی سلول های ILC2 و لنفوسیت T کمک‌کننده هدایت می‌شود. گروه دیگری از سلول هایT به نام Tregs، پاسخ‌های «نوع 2» را کاهش می‌دهند و پاسخ آلرژیک را سرکوب می‌کنند. 
سلول‌های Tregs شامل 5 درصد از سلول های T بدن و بیش از 50 درصد از سلول‌های T پوست هستند. محققان برای بررسی سلول‌های Tregs از دو مدل جداگانه اگزما در موش ها استفاده کردند و پس از خالص سازی سلول های Tregs از پوست و خون حیوان، بیان ژن ها را مقایسه کردند. برخی از ژن ها تمایل داشتند که در سلول‌های Tregs پوست فعال شوند. یکی از آنها RORα بود. محققان با استفاده از یک ترفند ژنتیکی، RORα را از روی سلول های Tregs حذف کردند و مشاهده کردند سلول‌های التهابی و التهاب آلرژیک در موش‌ها افزایش می‌یابد. محققان معتقدند این روش می تواند منجر به درمان‌های جدید اگزما شود. 
به گزارش انجمن ملی اگزما، مهمترین علایم این بیماری عبارتند از: 
- خشکی و حساسیت پوست 
- التهاب و قرمزی پوست 
- خارش شدید 
- ایجاد تاول و تراوش آب از آنان 
- تورم 
- ایجاد لکه های تیره رنگ روی پوست 
علایم اگزما در صورت مواجه شدن با موارد زیر شدیدتر می شوند: 
- آلرژن ها از جمله گرده، موی حیوانات خانگی، تخم مرخ، آجیل و فرآورده های لبنی 
- مواد محرک پوست از جمله عطر، صابون های عطری، مواد شیمیایی، محصولات پوستی حاوی الکل 
- آب داغ 
- استرس 
- سرماخوردگی و آنفلوآنزا 
- شرایط آب و هوایی مانند گرما یا خشکی هوا 
نتایج این مطالعه در نشریه Science Immunology منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.