کشف روشی برای نابودی باکتری ها بدون استفاده از آنتی بیوتیک

محققان دانشگاه «پارک» در پنسیلوانیای آمریکا، روش جدیدی برای نابود کردن باکتری «کلستریدیوم دیفیسیل» پیدا کردند . در این روش به جای استفاده از آنتی بیوتیک های متداول و مرسوم ، ژن های کلیدی باکتری غیرفعال می شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری «ساینس دیلی» آمریکا، آنتی بیوتیک های متداول موجب مرگ باکتری های خوب و بد موجود در روده شده و می تواند به بروز انتروکولیت با غشای کاذب منجر شود که یک عارضه شدید و نادر در روده محسوب می شود.
اکنون محققان توانستند سه نوع آنتی بیوتیک جدید را در آزمایشگاه تولید کنند که با جلوگیری از توصیف ژن های حیاتی باکتری کلستریدیوم دیفیسیل فقط این نوع باکتری را از بین ببرد و بر خلاف آنتی بیوتیک های متداول، موجب مرگ سایر باکتری ها نشود.
این داروها دربرگیرنده مواد ژنتیکی مشابه موادژنتیکی باکتری است و به گونه ای طراحی شده که ژن های خاصی از باکتری را هدف قرار دهند. زمانی که این مواد ژنتیکی با باکتری ادغام می شود، از توصیف ژنتیکی باکتری جلوگیری کرده و آن را می کشد.
در آزمایش های اولیه، این داروها همه باکتری های کلستریدیوم دیفیسیل مورد آزمایش را نابود کرد اما سایر باکتری های موجود در محیط را از بین نبرد. 
اکنون محققان در تلاشند با آزمایش های بالینی، کارآیی این داروها را بهبود بخشند و امیدوارند در پایان کار بتوانند دارویی بسازند که فقط باکتری هدف را نابود کند و هیچ گونه تاثیری بر سایر باکتری ها و سلول های بدن نداشته باشد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Antibiotics منتشر شده است.

آنتی بیوتیک چیست ؟

«آنتی‏ بیوتیک» دارویی است که باکتری‏ها و سایر موجودات میکروسکوپی بیماری زا را از بین می‏برد. این داروها به بدن کمک می‏کنند تا به مقابله با بیماری‏ها بپردازد؛ از این رو از آنها برای درمان بسیاری از بیماری‏ها استفاده می‏شود.

واژه آنتی بیوتیک از «آنتی‏ بیوسیز» گرفته شده است. آنتی به معنی «ضد» و بیوسیز به معنی «زیست» است.آنتی بیوتیک‏ها فقط انواع معینی از موجودات میکروسکوپی (مثل باکتری‏ها) را از بین می‏برند. در واقع آنتی‏ بیوتیک ‏ها مواد شیمیایی‏ اند که از برخی موجودات ذره‏بینی مثل باکتری و کپک و یا برخی از گیاهان به دست می‏ آیند.

عصر استفاده از آنتی‏ بیوتیک از حدود سال 1928 میلادی با کشف نوعی «پنی‏ سیلین» توسط  «سرالکساندر فلمینگ» آغاز شد. پنی‏سیلین در درمان ذات ‏الریه سرفه التهاب گلو، کورک‏ها، زخم‏ ها و غیره موثر است. «استرپتومایسین» نوع دیگری از آنتی‏بیوتیک است که برای درمان بیماری سل استفاده می‏شود.

انواع گوناگون آنتی‏ بیوتیک ‏ها از جمله «آمپی ‏سیلین» «تتراسیکلین»، «کلرومایسین» و غیره برای بهبود و درمان بیماری‏های گوناگون مورد استفاده قرار می‏گیرند. امروزه بیش از 80 نوع آنتی‏ بیوتیک شناخته شده وجود دارد. برخی از این داروها فقط  گونه‏ های خاصی از موجودات ذره‏بینی را از بین می‏برند؛ در حالی که برخی دیگر طیف وسیعی از انواع مختلف باکتری‏ها را نابود می‏کنند.

دانشمندان هنوز به درستی از نحوه عملکرد آنتی‏ بیوتیک‏ها بر ضد عوامل بیماری زا آگاه نیستند. برخی از محققین معتقدند که آنتی ‏بیوتیک ‏ها از رسیدن اکسیژن به میکرب‏های بیماری زا جلوگیری می‏کنند و در نتیجه موجب مرگ آنها می‏شوند. برخی دیگر می‏گویند آنتی‏بیوتیک‏ها مانع تغذیه میکرب‏ها از بدن می‏شوند؛ به این ترتیب میکرب‏ها در نتیجه فقدان مواد غذایی می‏میرند.

به هر حال آنتی‏ بیوتیک ‏ها به هر صورت که عمل  کنند، موجب از بین رفتن عوامل بیماری زا می‏شوند. هر ساله میلیون‏ها بیمار در سراسر جهان با استفاده از این داروها بهبود می‏یابند.

وبسایت داروخانه امام (ع) | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.