ایران تاسال 1400 در تولید داروهای بیوتک رتبه اول آسیا می شود

ایران تاسال 1400 در تولید داروهای بیوتک رتبه اول آسیا می شود

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا،بر اساس مطالعات انجام شده، در حوزه داروهای بیوتک 140 دارو در دنیا وجود دارد که 50 عدد از این داروها دارای صرفه اقتصادی برای ساخت و تولید است و گفته می شود ایران موفق به ساخت 25 دارو از این تعداد شده است.
ظهور شرکت های دانش بنیان در چند سال اخیر که متشکل از جمعی از محققان و پژوهشگران است بویژه در حوزه پزشکی و داروسازی باعث رشد مناسب کشور در حوزه دستیابی به دانش فنی ساخت داروهای ارزشمند در حوزه زیست فناوری یا همان بیوتکنولوژی شده است.
بیوتکنولوژی‌ شامل مجموعه ای از روشها برای‌ تولید، تغییر و اصلاح ‌فراورده‌ها، به ‌نژادی‌ گیاهان‌ و جانوران‌ و تولید میکروارگانیسم‌ها برای‌کاربردهای‌ ویژه‌، با استفاده از ارگانیسم‌های‌ زنده‌ (مجموع اجزاء تشکیل دهنده موجود زنده) است، در واقع بیوتک علم‌ رام‌کردن‌ و استفاده‌ از میکروارگانیسم‌ها در راستای‌ منافع‌ انسان‌ و تولید انواع محصولات جدید د رحوزه های مختلف از جمله کشاورزی، صنایع غذایی، دارویی و پزشکی است.
دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به فعالیت حدود 500 شرکت دانش بنیان در حوزه زیست فناوری در کل کشور، در خصوص وضعیت تولید داروهای نوترکیب در کشورمان گفت: ما امسال تحقیق و مطالعه تولید حدود 25 داروی بیوتک را آغاز کرده ایم.
وی که با خبرنگار گروه علمی ایرنا سخن می گفت، تصریح کرد:تا سه سال آینده حدود 50 محصول تولیدی در حوزه بیوتکنولوژی خواهیم داشت که ضمن جلوگیری از ورود این داروهای ارز بر به کشور، رتبه نخست آسیا را در تولید داروهای بیوتک را بدست خواهیم آورد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه افزود:البته همواره کار تحقیق و توسعه در دنیا ادامه دارد و قصد ما این است که در حوزه زیست فناوری از جمله 10 کشور برتر دنیا شویم.
قانعی با تاکید براینکه، حاشیه سود، توانمندی و مدیریت اصلی ترین شاخصه‌ها برای سرمایه‌گذاری در حوزه زیست فناوری محسوب می شود، گفت: در حال حاضر حدود پنج میلیارد دلار واردات غذای دام و طیور است که می‌توان با حرکت به سمت توسعه زیست فناوری این حجم از واردات را در داخل کشور تولید کرد.

**نظارت دقیق بر تولید محصولات کشاورزی با راه اندازی شبکه محصول سالم
وی همچنین درخصوص ضرورت راه اندازی شبکه محصول سالم در کشور که قرار است تا پایان امسال راه اندازی شود نیز گفت: ممکن است در بازار محصول داشته باشیم که خود محصول سالم باشد اما روش و فرایند تولید آن ناسالم است، بعنوان مثال فرایند تولید یک محصول بر اساس معیارها ممکن است اشکال نداشته باشد اما خاک را از می برد و به محیط زیست آسیب وارد می کند.
به گفته دکتر قانعی شبکه محصول سالم یا طرح« شمس» در راستای توانمندسازی، حمایت، ترویج و رتبه‌بندی محصولات سالم کشاورزی و بازسازی، بازیابی و فروش این محصولات در جهت ارتقاء سلامت و حفظ ایمنی غذا از سوی ستاد توسعه زیست‌فناوری 'شبکه محصول سالم' با عنوان 'طرح شمس' راه اندازی می شود.
وی اظهارداشت:تعیین شاخص‌های سلامت و رتبه‌بندی، صدور گواهی و رهگیری محصولات کشاورزی و غذایی در زنجیره تامین محصولات سالم توسط اعضا و ایجاد شبکه معتمد همکار میان شرکت‌های خصوصی و موسسات دولتی و غیر دولتی برای ارتقای سلامت کشور از جمله اهداف ایجاد شبکه سالم در کشور است.
قانعی می گوید:هنگامی که صحبت از محصول سالم می شود یعنی تولید آن نیز سالم باشد، در حال حاضر وزارت بهداشت تنها محصول نهایی را چک می کند و زیاد با روند تولید محصول کاری ندارد، اما ستاد زیست فناوری قصد دارد با راه اندازی شبکه محصول سالم به مردم اطمینان دهد که تمام روند تولید محصول سالم بوده است.
به گفته دبیر ستاد زیست فناوری، شبکه محصول سالم یعنی گروهی دائما بر تمام روند تولید محصول کشاورزی نظارت می کنند که تنها چند کشور پیشرفته دنیا دارای این شبکه هستند.
قانعی ادامه داد: ما در طرح محصول سالم از بخش خصوصی کمک گرفته ایم و آنرا از شکل دولتی خارج کرده ایم و البته وزارت بهداشت در این تیم همکاری خواهد داشت وهرکسی بخواهد به شبکه محصول سالم بپیوندد باید تمام معیارهای مربوط به فرایند تولید محصول سالم را رعایت کرده باشد.

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی
به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.