نانو واکسن ضد طاعون و سیاه ‌زخم با موفقیت آزمایش شد

پژوهشگران آمریکایی با استفاده از نانو ذرات واکسنی برای مقابله با طاعون و سیاه ‌زخم تولید کردند که مراحل آزمون آزمایشگاهی را با موفقیت به پایان رساند.
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از ستاد ویژه فن‌آوری نانو، محققان از دانشگاه‌های تگزاس و کاتولیک آمریکا، با استفاده از نانوذرات موفق به ساخت واکسنی برای مقابله با طاعون و سیاه ‌زخم شدند. این واکسن قادر است عوامل ایجاد کننده‌ این دو بیماری یعنی Bacillus anthracis و Yersinia pestis را مهار کند.
واکسن‌ یکی از ابداعات نجات ‌بخش بشر در قرن گذشته بوده و جان میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان نجات داده ‌است. با این حال هنوز برخی از پاتوژن‌‌های مرگبار فاقد واکسن هستند، از این رو محققان به دنبال ارائه واکسن‌های جدیدی برای مقابله با این بیماری‌ها هستند.
طاعون و سیاه‌زخم از جمله این بیماری‌‌ها هستند که واکسن مناسبی برای آن‌ها تولید نشده ‌است. از این رو، آشوک کوپرا از دانشگاه تگزاس و ونگالا رائو از دانشگاه کاتولیک آمریکا اقدام به توسعه‌ فناوری برای تولید این نوع واکسن کردند. آن‌ها در این پروژه، آنتی‌ژن مربوط به هر دو پاتوژن را در قالب یک فرمولاسیون قرار داده و واکسنی برای مقابله با این دو بیماری تولید کردند.
بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که استفاده از دو دوز از این واکسن موجب می‌شود مدل‌های آزمایشگاهی در برابر طاعون و سیاه‌زخم مصونیت کامل داشته باشند. این گروه تحقیقاتی نشان دادند که وجود مقادیر زیادی از عوامل این دو بیماری نیز نتوانسته روی بروز بیماری در مدل‌های آزمایشگاهی تاثیرگذار باشد.
محققان این پروژه می‌گویند: واکسن‌ دو گانه ضد طاعون و سیاه‌ زخم گزینه مناسبی برای ایجاد سد در برابر این بیماری است، به ویژه در مورد حمله‌های تروریستی که دوز زیادی از عوامل این بیماری مورد استفاده قرار می ‌گیرد. ما در این فناوری نانو ذرات T4 را به‌ عنوان پلتفورم برای توسعه‌ واکسن ‌های چندگانه بر علیه عوامل تهدید کننده‌ سلامت انسان مورد استفاده قرار دادیم.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌‌ای در نشریه‌ mBio به چاپ رسیده‌ است .

موسسه خدمات دارویی رضوی | اطلاعات دارویی ، اخبار پزشکی و سلامت

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.