آزمایشات لازم برای زنان

آزمایشات لازم برای زنان

آزمایشات لازم برای زنان

مهمترین اصل ، پیشگیری است
تشخیص زودهنگام مشکلات سلامتی با غربالگری

آزمایشات غربالگری سلامت برای زنان اهمیت زیادی دارد. این آزمایشات لازم برای زنان ، کمک می کنند که مشکلات مربوط به تراکم مواد معدنی استخوان مانند پوکی استخوان ، سرطان ، بیماری های قلبی و سایر شرایط در مراحل اولیه که قابلیت درمان موثرتری دارند تشخیص داده شود . آزمایشات می توانند ناهنجاری ها را قبل از بروز علائم تشخیص دهند. انواع آزمایشاتی که یک زن به آن نیاز دارد بستگی به سن ، سابقه سلامت شخصی و خانوادگی و عوامل خطر خاص دارد. برای هر زن تست های خاصی توصیه می شود در حالی که دیگر آزمایشات شخصی هستند و بستگی به فاکتورهای خطر بیشتری دارند.

 تشخیص زودهنگام سرطان پستان

تشخیص های اولیه

تشخیص اولیه جان فرد را نجات می دهد

بیشترین قابلیت درمان برای سرطان سینه زمانی است که در مراحل اولیه تشخیص داده شود . به طور کلی ، هرچه تومور کوچکتر باشد ، احتمال شیوع آن در اندام ها یا غدد لنفاوی کمتر است. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که زنان در سنین 20 و 30 سالگی ، هر 3 سال توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی معاینه بالینی سینه (CBE) انجام دهند و خانم های 40 ساله و بالاتر هر ساله معاینه انجام دهند . معاینه بالینی پستان جایگزین غربالگری سرطان پستان توسط ماموگرافی نمی شود.

 
ماموگرافی

عفونت قسمت فوقانی سیستم تنفسی

دستورالعمل ها تغییر کرده اند

ماموگرافی یک آزمایش اشعه X با دوز کم است که می تواند در تشخیص بدخیمی کوچک در مراحل ابتدایی که هنوز بسیار قابل درمان است کمک کند. انجمن سرطان آمریکا (ACS) ماموگرافی پایه ای را برای همه زنان تا سن 40 سالگی و ماموگرافی های سالانه را برای زنان 40 سال و بالاتر تا زمانیکه از سطح سلامتی مطلوبی برخوردار هستند توصیه می کند .

در برخی از خانمها (کسانی که دارای "توده ای در سینه " یا علائم پستانی هستند ، یا خانم هایی که خطر ابتلا به سرطان پستان دارند) ، گاهی اوقات یک ماموگرافی پایه یا اولیه در سن 35 سالگی توصیه می شود. با این حال ، کارگروه خدمات پیشگیری ایالات متحده (USPSTF) توصیه می کند که غربالگری معمول ماموگرافی را برای زنان قبل از 50 سال انجام دهد و نشان می دهد که غربالگری در سن 74 سالگی پایان می یابد. USPSTF پیشنهاد می کند که زنان بین 50 تا 74 سال هر 2 سال یک ماموگرافی داشته باشند. به خانمهایی که فاکتورهای خطر خاصی برای سرطان پستان دارند ، ممکن است توصیه شود که از برنامه غربالگری بهداشتی متفاوتی پیروی کنند.

 

از نظر سرطان دهانه رحم بررسی شوید

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان - پاپ اسمیر برای تشخیص
پاپ اسمیر برای تشخیص بسیار مهم است

با پاپ اسمیر منظم ، از سرطان دهانه رحم (تصویر) جلوگیری می شود. دهانه رحم یک گذرگاه باریک بین رحم (جایی که کودک در آن رشد می کند) و مهبل (کانال تولد) است. پاپ اسمیر سلولهای غیرطبیعی را روی دهانه رحم پیدا می کند که می تواند قبل از تبدیل شدن به سرطان از بین برود. علت اصلی سرطان دهانه رحم ، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، نوعی STD است.

 

آزمایشات تشخیصی عفونتها و بیماریهای آمیزشی (STI)

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان- تست پاپ اسمیر چیست

تست پاپ اسمیر چیست؟

در طی پاپ اسمیر ، پزشک سلول هایی را از دهانه رحم برمیدارد. سلول ها در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل می شوند. نمونه را می توان برای HPV ، ویروسی که باعث بدخیمی دهانه رحم می شود ، بررسی کرد. انواع دیگر تست ها شامل تست هایی که می توانند سوزاک و کلامیدیا را نیز تشخیص دهند ، در زمان معاینه لگن قابل انجام است. اگر زن از نظر جنسی فعال باشد ، باید سالانه برای انجام این آزمایشات اقدام کند. برخی از STI ها احتمال بروز مشکل در نوزادان متولد نشده را افزایش می دهد ، بنابراین مادران باردار باید در مورد این عفونت ها آزمایش شوند و در صورت مثبت بودن برای درمان آن اقدام کنند .

 
واکسن اچ پی وی HPV

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان- عفونت قسمت فوقانی سیستم تنفسی

دو واکسن موجود است

دو واکسن برای پیشگیری از انواع خاصی از عفونت HPV در دسترس است. Gardasil (گارداسیل) و Cervarix در برابر برخی از گونه های ویروس مرتبط با بدخیمی از فرد محافظت می کنند. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد. همه آنها قادر به آلوده کردن دستگاه تناسلی نیستند و تمام مواردی نیز که می توانند باعث عفونت دستگاه تناسلی شوند ، منجر به سرطان دهانه رحم نمی شوند. واکسن ها محافظت کامل در برابر همه گونه های HPV ایجاد نمی کنند ، بنابراین برای بیماران ضروری است که طبق برنامه ای که پزشک تعیین کرده است ، تست پاپ اسمیر انجام دهند . در مورد خطرات و مزایای احتمالی واکسیناسیون لازم است که با متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید.

 
مراقب پوکی استخوان باشید

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان - استخوان های شکننده و مشکلات سلامتی

استخوان های شکننده و مشکلات سلامتی

پوکی استخوان باعث ایجاد استخوان های ضعیف و شکننده می شود که مستعد شکستگی هستند. این شرایط با افزایش سن و از بین رفتن توده استخوانی ، شیوع بیشتری می یابد. گاهی اوقات ، اولین علامت پوکی استخوان ممکن است شکستگی استخوان پس از سقوط یا ضربه‌ای نسبتاً جزئی باشد. حداقل نیمی از شکستگی های استخوان در زنان بالای 50 سال در ایالات متحده به دلیل پوکی استخوان است. تقریباً 25٪ شکستگی استخوان در مردان بالای 50 سال نیز به دلیل این بیماری است. زنان بالای سن 50 سال باید در مورد تست سنجش تراکم استخوان با پزشک خود صحبت کنند. افراد دارای 65 سال یا بالاتر باید حداقل یک بار این تست را انجام دهند.

غربالگری پوکی استخوان

این تست ویژه را انجام دهید

سنجش جذب اشعه X با انرژی دوگانه (DXA) آزمایشی است که قدرت استخوان را اندازه می گیرد. این آزمایش همچنین سنجش تراکم استخوان نیز نامیده می شود. این آزمایش غربالگری برای تمام زنان بالای 65 سال توصیه می شود. ممکن است برای خانمهایی که سن کمتری دارند و مستعد کمبود تراکم استخوان یا شکستگی استخوان هستند نیز توصیه شود. جمعیت آسیب پذیرتر ممکن است شامل افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه ، اختلال در خوردن غذا ، روماتیسم مفصلی ، کم وزنی بدن ، یائسگی زودرس ، کم تحرکی یا سایر شرایط باشند. نتایج آزمایش می تواند وجود پوکی استخوان را قبل از وقوع شکستگی استخوان نشان دهد.

 
غربالگری سرطان پوست

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان - تشخیص سرطان پوست

به متخصص پوست مراجعه کنید

اکثر قریب به اتفاق سرطان های پوستی در صورت تشخیص زود هنگام قابل درمان هستند. سرطان سلول بازال و سرطان سلول سنگفرشی شایع ترین و کم خطرترین انواع تومورهای غیر ملانوم است. ملانوما خطرناکترین نوع سرطان پوست است که در این تصویر نشان داده شده است. تمایل به پیشرفت ملانوما می تواند ارثی باشد . بیش از حد در معرض آفتاب قرار گرفتن ، می تواند احتمال ابتلا به ملانوما را افزایش دهد.

جهت بررسی هرگونه تغییر و پتانسیل بدخیمی ، چکاپ های پوستی سالانه برای بررسی خال ها و سایر لکه های پوستی و هرگونه تغییرات و پتانسیل بدخیمی توصیه می شود.

بطور کلی افرادی که دارای پوست روشن ، خال های زیاد، کک ومک ، چشم های آبی یا سبز، سابقه آفتاب سوختگی (به ویژه در دوران کودکی) و یا سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان پوست، در برابر بدخیمی های پوستی آسیب پذیر ترند.

تغییر شکل لکه های پوستی
خال های خطرناک

چندین عامل نشان می دهد که خال ممکن است بدخیم باشد. پزشک متخصص پوست ، اغلب می تواند تفاوت بین خال های معمولی و مواردی که ممکن است بدخیم باشد را تشخیص دهد. اندازه ، شکل ، رنگ و مرزهای یک خال حاکی از آن است که ممکن است خوش خیم و یا بدخیم باشد. رشد با مرزهای نامتقارن یا نامنظم ممکن است باعث نگرانی شود. وجود چندین رنگ در خال ممکن است نشانه بدخیمی باشد. خال که تغییر می کند یا با گذشت زمان بزرگتر می شود ممکن است بدخیمی را نشان دهد. پزشک می تواند برای تأیید یا رد بدخیمی ، بیوپسی از رشد مشکوک خال انجام دهد. پزشک می تواند به عنوان بخشی از معاینه سالانه جسمی ، یک معاینه پوستی نیز انجام دهد.


غربالگری فشار خون بالا

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان - بررسی فشار خون بالا

بررسی فشار خون بالا

خطر با افزایش سن افزایش می یابد

فشار خون با افزایش سن افزایش می یابد. فشارخون بالا با بیماری قلبی و عروقی همراه با سایر عوامل خطر مانند دیابت ، افزایش دور کمر ، LDL  بالا و تری گلیسیریدهای بالا همراه است. فشار خون بالا با احتمال افزایش حمله قلبی و سکته مغزی همراه است .

تمام افراد باید از نظر فشار خون بالا ، که می تواند به کلیه ها ، چشم ها و اندام های دیگر آسیب برساند ، غربالگری شوند. یک فشار خون ایده آل کمتر از 120/80 میلی متر جیوه است. بزرگسالان بالای 20 سال باید هر 2 سال یکبار ارزیابی فشار خون انجام دهند. اگر زنی خطرات سلامتی در قلب داشته باشد ، پزشک ممکن است بخاطر فشار خون بالا به طور مکرر از وی غربالگری انجام دهد.

 
ارزیابی فشار خون بالا

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان - ارزیابی فشار خون بالا

چگونه فشارخون خود را اندازه گیری کنیم

فشار خون ترکیبی از دو عدد متفاوت است. عدد بالا فشار سیستولیک نامیده می شود. این عدد ، فشار در رگهای خونی در هنگام ضربان قلب را نشان می دهد. شماره پایین فشار دیاستولیک است. فشار دیاستولیک فشار در رگهای خونی  در فاصله بین ضربان قلب را نشان می دهد. مقدار 120/80 میلی متر جیوه یک مقدار سالم محسوب می شود. مقادیر بین 80/120 میلی متر جیوه و 139/89 نشانه ای از فشار خون بالا در نظر گرفته می شود. این مرحله اولیه است که نشان می دهد فشار خون بالا ممکن است ایجاد شود. مقادیر 90/140 میلی متر جیوه یا بیشتر نشان دهنده فشارخون بالاست . کلینیک ها ، مراکز ، و حتی برخی داروخانه ها ، تست رایگان فشار خون انجام میدهند . این منابع در دسترس همگان قرار دارد .

 
غربالگری سطح کلسترول

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان - تست سلامت کلسترول

مرتبط با بیماری قلبی عروقی

کلسترول یک مولکول چربی است که در خون وجود دارد. مقادیری از آن برای حفظ سلامتی لازم است ، اما مقادیر بیش از حد آن، احتمال سفت شدن شریان ها (آترواسکلروز) را افزایش می دهد. چربی خون بیش از حد می تواند رگ های خونی را در عروق مسدود کرده و در نهایت منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی شود. چربی خون بالا در کنار افزایش شاخص توده بدنی ، استعمال سیگار ، دیابت و سایر عوامل ، با بروز بیماری قلبی عروقی (CVD) همراه است . بررسی پانل های چربی خون باید جزئی از آزمایشات سلامت زنان باشد.

 
اندازه گیری سطح کلسترول

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان - پنل لیپوپروتئین ناشتا

پانل لیپوپروتئین ناشتا

اکثر خانمها پس از 20 سالگی باید میزان کلسترول ناشتای روزانه خود را هر 4 تا 6 سال بررسی کنند. این آزمایش کلسترول کلی ،شامل بررسی HDL  یا "کلسترول خوب" و LDL  یا " کلسترول بد" خون می باشد . اگر عوامل خطر بیماری قلبی عروقی وجود داشته باشد ، پزشک ممکن است بصورت دوره ای این آزمایش را برای فرد توصیه کند. اصلاح سبک زندگی شامل تغییرات رژیم غذایی و ورزش برای کاهش سطح چربی خون موثر است. از گزینه دارو درمانی نیز می توان استفاده کرد .

 
غربالگری دیابت

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان - آزمایش دیابت

غالباً تشخیص داده نمی شود

بیشتر افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 (T2D)  هستند از ابتلای خود به این بیماری اطلاعی ندارند. این بیماری می تواند با بیماری کلیوی ، سکته مغزی ، نابینایی و سایر مشکلات سلامتی همراه باشد. زنان باید از سن 45 سالگی به بعد حداقل هر سه سال یکبار تست قند خون انجام دهند. مقادیر زیاد مربوط به پیش دیابت ، T2D و مقاومت به انسولین است. به خانمهایی که مستعد ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند و اضافه وزن دارند ، توصیه می شود قند خون خود را قبل از سن 45 سالگی ، زودتر از هر 3 سال بررسی کنند.

 
آزمایش دیابت نوع 2

آزمایش T2D ( دیابت نوع 2)

 

چند نوع آزمایش تست دیابت وجود دارد

آزمایش سطح قندخون ناشتا یک تست معمول برای بررسی T2D و پیش دیابت است .

بیماران باید برای مدت 8 ساعت قبل از انجام آزمایش در حالت ناشتا باشند . سطح بین 100 و 125 ممکن است نمایانگر پیش دیابت باشد . و سطوح 126 و بالاتر از آن میتواند به معنی ابتلا به دیابت نوع 2 باشد .
آزمایش A1c یا هموگلوبین گلیکوزیله نشان دهنده سطح قندخون بیمار در طی 3 ماه می باشد .A1c

تست تحمل گلوکز خوراکی ، توانایی بدن در مصرف قند را ارزیابی می کند. ممکن است این تست زمانی انجام شود که سطح قند خون زیاد باشد ، اما نه به اندازه ای زیاد که شاخصی برای T2D (دیابت نوع دو) محسوب شود. همچنین ممکن است از این تست برای تشخیص دیابت حاملگی استفاده شود. اغلب زنان باید از سن 45 سال به بعد، هر 3 سال این آزمایش را انجام دهند . برای بعضی از خانمها ممکن است توصیه شودکه آزمایشات  تکرار شود.

تست ویروس نقص ایمنی انسانی  (HIV)

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان - تست ویروس نقص ایمنی انسانی

 

همه باید آزمایش شوند

تمام زنان باید حداقل یکبار تست HIV انجام دهند. بسته به میزان ریسک های احتمالی هر زن ، پزشک ممکن است آزمایشات دوره ای و مکرر را برای وی توصیه کند. بعضی از خانمها ممکن است لازم باشد یکبار در سال آزمایش HIV انجام دهند و برخی هر 3 تا 6 ماه یک بار .

کلینیک های سلامت یا متخصص مراقبت های بهداشتی زنان دو منبع بالقوه برای انجام آزمایش هستند. . HIV ویروسی است که باعث سندرم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS) می شود. ایدز قابل درمان نیست و واکسنی نیز برای آن وجود ندارد. با تشخیص زودرس و درمان با داروهای ضد HIV که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند قابل کنترل است.

 
آزمایش های اچ آی وی HIV

غربالگری برای تشخیص HIV

غربالگری برای تشخیص HIV

HIV ممکن است سالها قبل از بروز علائم وجود داشته باشد. آزمایش خون می تواند ویروس را تشخیص دهد. آزمایش پیشنهادی فعلی در جستجوی بخشی از ویروس و آنتی بادی های آن است ، که به عنوان تست ترکیبی آنتی ژن- آنتی بادی شناخته می شود. امكان منفی نشان دادن آزمایش اچ آی وی حتی اگر فرد آلوده باشد ، نیز وجود دارد ، بنابراین آزمایشات مكرر توصیه می شود.

همه افراد حداقل باید یک بار برای HIV آزمایش انجام دهند ، اما ممکن است برای بعضی از افراد نیاز به بررسی های مکرر باشد. کلینیک های سلامت و مراکز بهداشت جهت انجام آزمایش در دسترس هستند. اگر سوالات حساسی در مورد HIV دارید ، می توانید به بسیاری از کلینیک های عمومی سلامت ، مراکز بهداشت و یا مراکز آنلاین مراجعه کنید.

 
پیشگیری از HIV

پیشگیری از HIV

رابطه جنسی ایمن را تمرین کنید

بیشتر اوقات ، افرادی که به ویروس HIV آلوده شده اند ، حدود 2 ماه پس از قرار گرفتن در معرض ویروس نتیجه آزمایششان مثبت خواهد بود. به ندرت ، تولید آنتی بادی در برابر ویروس ممکن است 6 ماه طول بکشد. استفاده از کاندوم می تواند به جلوگیری از شیوع HIV و سایر عفونت های مقاربتی (STI) کمک کند. زنانی که باردار هستند و HIV دارند باید وضعیت خود را با پزشک خود مطرح کنند. روش هایی وجود دارد که  یک زن باردار دارای  HIV ، می تواند برای محافظت از فرزند متولد نشده ی خود انجام دهد.

 
غربالگری سرطان روده بزرگ

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان - آزمایش کولورکتال

یک بدخیمی شایع

بدخیمی های کولون (روده بزرگ) و رکتوم (راست روده) بعد از بدخیمی های ریوی دومین عامل مرگ و میر هستند. این بدخیمی ها از تومورهای غیر طبیعی که پولیپ نامیده میشوند و در داخل در داخل روده بزرگ قرار دارند ، ناشی می شوند. این تومورها ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشد. اگر بدخیم باشند ، احتمال انتقال به سایر قسمتهای بدن را دارند. اما اگر این تومورها زود تشخیص داده شده و برداشته شوند ، میتوانند کاملا از بین رفته و از بروز بدخیمی به طور کامل جلوگیری شود .

 
آزمایشات بدخیمی روده بزرگ

چه زمانی کولونوسکوپی انجام دهیم
چه زمانی کولونوسکوپی انجام دهیم

آزمایشی که جهت بررسی بدخیمی کولورکتال انجام می شود ، کولونوسکوپی نام دارد. این آزمایش شامل تجویز یک آرام بخش خفیف قبل از وارد کردن یک لوله انعطاف پذیر کوچک دارای دوربین ، داخل روده بزرگ است. اگر پزشک پولیپی پیدا کند ، می تواند آن را از بین ببرد. به بیشتر خانمها توصیه می شود که این آزمایش را قبل از سن 50 سالگی انجام دهند. پزشک با توجه به سوابق شخصی یا خانوادگی یک زن ممکن است آزمایشات دیگری را نیز توصیه کند.

 

گلوکوم رو به رشد

گلوکوم رو به رشد

 

مراقب چشمان خود باشید

گلوکوم شرایطی است که باعث ایجاد فشار در داخل چشم می شود. گلوکوم بیماری خطرناکی است که ممکن است منجر به آسیب عصب بینایی یا حتی کوری شود. این بیماری ممکن است فرد را درگیر کرده و تا زمانی که بینایی آسیب میبیند هیچگونه علامتی از خود نشان ندهد.

 زنان باید هر 2 تا 4 سال  تا قبل از 40 سالگی از نظر گلوکوم بررسی شوند. بین 40 تا 54 سالگی ، آزمایشات باید هر 1 تا 3 سال انجام شوند. زنان 55 تا 64 ساله باید هر 1 تا 2 سال بررسی شوند و افراد بالای 65 سال باید هر 6 تا 12 ماه مورد بررسی گلوکوم قرار گیرند.

 

ارزیابی گلوکوم

آزمایشات سلامتی مورد نیاز زنان - ارزیابی گلوکوم

 

چه کسی مستعد ابتلا به گلوکوم است؟
برخی افراد خاص بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به گلوکوم هستند. کسانی که اسپانیایی یا آفریقایی- آمریکایی هستند یا بالای 60 سال دارند ، بیشتر احتمال ابتلا به گلوکوم را دارند. وجود یک آسیب چشمی ، استفاده از استروئید یا سابقه خانوادگی گلوکوم نیز احتمال بیشتری را برای ابتلا به این بیماری در فرد ایجاد میکند . تمام زنان برای ارزیابی سلامت چشم و احتمال ابتلا به گلوکوم تا 40 سالگی باید معاینه چشم انجام دهند. همه خانمها باید طبق برنامه ای که توسط چشم پزشک خود مشخص شده معاینات چشم را انجام دهند.

 
مهمترین اصل ، پیشگیری است

مساله کلیدی پیشگیری است

 

سلامتی را در اولویت قرار دهید

پیشگیری بهتر از درمان است . تشخیص و درمان زودهنگام بیماریها ، بهترین فرصت برای حفظ و ترمیم سلامتی را فراهم می کند. برخی از انواع آزمایشات برای خانمها همگانی است. هر زن به معاینات پستان و پاپ اسمیر نیاز دارد. سایر تست های توصیه شده ممکن است با توجه به سابقه سلامت فردی و تاریخچه سلامت خانواده در هر زن با زن دیگر متفاوت باشد.

 دستورالعمل های مراقبت های پیشگیری و معاینات بالینی که توسط پزشک توصیه میشود را رعایت کنید. از سلامت روان خود نیز مراقبت کنید. برخی از انواع بیمه ها خدمات درمانی ویژه زنان را پوشش میدهند. به مزایایی که برای کارمندان در نظر گرفته شده است توجه کنید تا ببینید شما واجد شرایط چه نوع از آزمایشات سلامت هستید .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.