سرطان ریه چیست؟ چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

سرطان ریه چیست؟ چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

● سرطان ریه می‌تواند علائمی از جمله سرفه و درد قفسه سینه ایجاد کند. علائم و درمان می‌توانند به مرحله سرطان و میزان گسترش آن بستگی داشته باشند.

 

● سرطان ریه سرطانی است که از ریه‌ها شروع می‌شود و می‌تواند به سایر نواحی بدن سرایت کند.

 

● علائم اولیه سرطان ریه می‌تواند نامحسوس باشد، اما هر چه زودتر تشخیص داده شود، گزینه‌های درمانی و نتایج احتمالی بهتر خواهد بود.

 

● سرطان ریه در درجه اول با جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی درمان می‌شود. درمان‌های جدیدتر شامل ایمونوتراپی و درمان هدفمند است.

 

● برای اطلاعات بیشتر در مورد سرطان ریه، و گزینه‌های درمانی فعلی و در حال پیشرفت، ادامه مطلب را بخوانید.

علائم سرطان ریه چیست؟

علائم اولیه سرطان ریه

● مراحل اولیه سرطان ریه همیشه علائمی ایجاد نمی‌کند. هنگامی که علائم اولیه رخ می‌دهد، می‌تواند شامل تنگی نفس، همراه با علائم غیرمنتظره مانند کمردرد باشد.

 

● کمردرد زمانی رخ می‌دهد که تومورها باعث ایجاد فشار در ریه‌ها شوند یا زمانی که به نخاع و دنده‌ها گسترش می‌یابند.

 

● سایر علائم اولیه سرطان ریه ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ○ سرفه طولانی یا بدتر
 • ○ سرفه خلطی یا خونی
 • ○ درد قفسه سینه که با تنفس عمیق، خنده یا سرفه بدتر می‌شود
 • ○ گرفتگی صدا
 • ○ خس‌خس سینه
 • ○ ضعف و خستگی
 • ○ کاهش اشتها و کاهش وزن
 • ○ عفونت‌های تنفسی مکرر مانند ذات الریه یا برونشیت

سرطان ریه

علائم دیررس سرطان ریه

● علائم اضافی سرطان ریه به محل تشکیل تومورهای جدید بستگی دارد. همه مبتلایان به سرطان ریه در مراحل آخر، همه علائم را تجربه نمی‌کنند.

 

● علائم مرحله آخر ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ○ توده‌هایی در گردن یا استخوان ترقوه
 • ○ درد استخوان به خصوص در پشت، دنده‌ها یا باسن
 • سردرد
 • ○ سرگیجه
 • ○ عدم تعادل
 • ○ بی‌حسی در بازوها یا پاها
 • ○ زردی پوست و چشم (یرقان)
 • ○ افتادگی یک پلک و کوچک شدن مردمک‌ها
 • ○ عدم تعریق در یک طرف صورت
 • ○ درد شانه
 • ○ تورم صورت و قسمت بالایی بدن

 

● علاوه بر این، تومورهای سرطان ریه گاهی اوقات می‌توانند ماده‌ای مشابه هورمون‌ها آزاد کنند که منجر به طیف گسترده‌ای از علائم شناخته شده به عنوان سندرم پارانئوپلاستیک می‌شود.

 

● علائم عبارتند از:

 • ○ ضعف عضلانی
 • ○ تهوع و استفراغ
 • فشار خون بالا
 • ○ قند خون بالا
 • ○ گیجی
 • ○ تشنج

چه چیزی باعث سرطان ریه می‌شود؟

سرطان ریه

● هر کسی ممکن است به سرطان ریه مبتلا شود، اما 90 درصد موارد سرطان ریه نتیجه سیگار کشیدن است.

 

● دود از همان ثانیه اول به بافت ریه آسیب می‌رساند. هنگامی که سلول‌های ریه آسیب می‌بینند، شروع به رفتار غیرطبیعی می‌کنند. این خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد.

 

● علت سرطان ریه سلول کوچک تقریباً همیشه مرتبط با سیگار کشیدن است. هنگامی که سیگار را ترک می‌کنید، ریه‌های شما ممکن است بهبود یابند و خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهد.

 

● همچنین خطر ابتلا به سرطان ریه با تنفس مواد خطرناک زیر بیشتر می‌شود:

 • ○ رادون
 • ○ آزبست
 • ○ آرسنیک
 • ○ کادمیوم
 • ○ کروم
 • ○ نیکل
 • ○ برخی فرآورده‌های نفتی
 • ○ اورانیوم

 

● طبق گزارش انجمن ریه آمریکا، قرار گرفتن در معرض رادون دومین علت سرطان ریه است.

 

● تحقیقات نشان می‌دهد که جهش‌های ژنتیکی ارثی ممکن است احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهند، به خصوص اگر سیگار می‌کشید یا در معرض سایر مواد سرطان‌زا هستید. گاهی اوقات، هیچ دلیل واضحی برای سرطان ریه وجود ندارد.

انواع مختلف سرطان ریه

● انواع مختلفی از سرطان ریه وجود دارد. اکثر انواع آن، سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) یا سرطان ریه سلول کوچک (SCLC) هستند. با این حال، برخی افراد تومورهایی دارند که حاوی هر دو نوع سلول است.

 

● سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC):  حدود 80 تا 85 درصد از همه موارد را NSCL تشکیل می‌دهد. اکثر انواع NSCL اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند به خوبی به درمان پاسخ می‌دهند.

○ کارسینوم سلول سنگفرشی ریه: حدود 30 درصد از تمام موارد NSCLC در سلول‌هایی که مجرای تنفسی را پوشانده‌اند شروع می‌شود. به این کارسینوم سلول سنگفرشی می‌گویند.

○ آدنوکارسینوم: این نوع معمولاً در قسمت بیرونی ریه‌ها ایجاد می‌شود.

○ آدنوکارسینوم درجا (AIS): این زیرمجموعه نادر از آدنوکارسینوما از کیسه‌های هوایی کوچک در ریه‌ها شروع می‌شود. تهاجمی نیست و ممکن است نیاز به درمان فوری نداشته باشد.

○ کارسینوم آدنوسکواموس: این سرطان در مخلوطی از سلول‌های سنگفرشی و سلول‌های تولید کننده مخاط ایجاد می‌شود.

○ کارسینوم سلول بزرگ: کارسینوم سلول بزرگ یک گروه در حال رشد سریع از NSCLCها است که نمی‌توان آنها را در سایر انواع سرطان طبقه بندی کرد.

 

● سرطان ریه سلول کوچک (SCLC): حدود 15 تا 20 درصد سرطان‌های ریه SCLC هستند. این نوع سرطان ریه تهاجمی‌تر از NSCLC است. اگرچه SCLC اغلب در ابتدا به شیمی درمانی بهتر پاسخ می‌دهد، اما احتمال درمان آن کمتر از NSCLC است.

 

● مزوتلیوما: این نوع سرطان ریه با قرار گرفتن در معرض آزبست مرتبط است. زمانی اتفاق می‌افتد که تومورهای کارسینوئیدی در سلول‌های تولیدکننده هورمون (اعصاب غدد درون‌ریز) شروع می‌شوند. مزوتلیوما تهاجمی و به سرعت در حال رشد است و به درمان پاسخ خوبی نمی‌دهد.

عوامل خطر سرطان ریه

سرطان ریه

● عوامل خطر شامل:

○ سیگار کشیدن: سیگار بزرگ‌ترین عامل خطر سرطان ریه است. شامل سیگار، سیگار برگ و پیپ است. محصولات تنباکو حاوی هزاران ماده سمی هستند. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، افراد سیگاری 15 تا 30 برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند.

○ دود دست دوم: هر ساله در ایالات متحده، حدود 7300 نفر از افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، بر اثر سرطان ریه ناشی از دود سیگار می‌میرند.

○ قرار گرفتن در معرض رادون: تنفس رادون عامل اصلی سرطان ریه در افراد غیرسیگاری است. خوب است که خانه خود را برای بررسی سطوح رادون آزمایش کنید تا میزان خطر را کاهش دهید.

○ قرار گرفتن در معرض آزبست، اگزوز گازوئیل و سایر مواد سمی: تنفس در مواد سمی می‌تواند خطر ابتلا را افزایش دهد، به خصوص اگر به طور مکرر در معرض آنها باشید.

○ سابقه خانوادگی سرطان ریه: داشتن اعضای خانواده مبتلا به سرطان ریه خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد.

○ سابقه شخصی سرطان ریه: اگر در گذشته سرطان ریه داشته‌اید، به خصوص اگر سیگاری باشید، احتمال ابتلا به سرطان ریه بیشتر است.

○ پرتودرمانی قبلی قفسه سینه: پرتودرمانی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

سرطان ریه و سیگار کشیدن

● همه افراد سیگاری به سرطان ریه مبتلا نمی‌شوند و همه افراد مبتلا به سرطان ریه سیگاری نیستند. اما شکی نیست که سیگار بزرگ‌ترین عامل خطر است. از هر 10 مورد سیگاری 9 مورد احتمال بسیار بالایی برای ابتلا به سرطان ریه را دارند. به علاوه، لازم نیست سیگاری باشید تا تحت تأثیر قرار بگیرید. استشمام دود نیز خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد.

 

● علاوه بر سیگار، کشیدن پیپ و قلیان نیز با سرطان ریه مرتبط‌اند. هر چه بیشتر سیگار بکشید، احتمال ابتلا به سرطان ریه بیشتر می‌شود.

 

● سیگاری‌های سابق هنوز در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند، اما ترک می‌تواند این خطر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در عرض 10 سال پس از ترک سیگار، خطر مرگ ناشی از سرطان ریه به نصف کاهش می‌یابد.

تشخیص سرطان ریه

سرطان ریه

● تشخیص سرطان ریه با صحبت با پزشک و معاینه فیزیکی شروع می‌شود. پزشک تاریخچه سلامتی و علائمی که دارید را بررسی می‌کند. همچنین برای تأیید تشخیص به آزمایشاتی نیاز دارد.

 

● آزمایشان شامل:

○ تست‌های تصویربرداری: یک توده غیرطبیعی را می‌توان در اسکن اشعه ایکس، MRI، CT و PET مشاهده کرد. این اسکن‌ها جزئیات بیشتری را نشان می‌دهند و ضایعات کوچک‌تری را پیدا می‌کنند.

  

○ سیتولوژی خلط: اگر هنگام سرفه خلط تولید می‌کنید، معاینه میکروسکوپی می‌تواند مشخص کند که آیا سلول‌های سرطانی وجود دارند یا خیر.

 

○ برونکوسکوپی: در حالی که به شما آرام‌بخش داده شده است، یک لوله روشن از گلویتان عبور می‌کند و به ریه‌ها منتقل می‌شود و امکان بررسی دقیق‌تر بافت ریه را فراهم می‌کند.

 

○ بیوپسی ریه: بیوپسی روشی است که شامل گرفتن نمونه کوچکی از بافت ریه است که زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود. بیوپسی می‌تواند مشخص کند که آیا سلول‌های تومور سرطانی هستند یا خیر.

 

● بیوپسی ممکن است با استفاده از یکی از روش‌های زیر انجام شود:

○ مدیاستینوسکوپی: در مدیاستینوسکوپی، پزشک یک برش در پایه گردن ایجاد می‌کند و از ابزارهای جراحی برای نمونه‌برداری از غدد لنفاوی استفاده می‌شود. معمولاً در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

 

○ بیوپسی سوزنی ریه: با این روش، پزشک یک سوزن را از طریق دیواره قفسه سینه وارد بافت مشکوک ریه می‌کند. همچنین می‌توان از بیوپسی سوزنی برای آزمایش غدد لنفاوی استفاده کرد. معمولاً در بیمارستان انجام می‌شود.

 

● اگر نتایج بیوپسی برای سرطان مثبت باشد، ممکن است به آزمایش‌های اضافی مانند اسکن استخوان برای کمک به تشخیص گسترش سرطان و کمک به مرحله‌بندی نیاز داشته باشید.

مراحل سرطان ریه

سرطان ریه

● مراحل سرطان نشان می‌دهد که سرطان چقدر گسترش یافته است و به هدایت درمان کمک می‌کند.

 

● زمانی که سرطان ریه زود تشخیص داده و درمان شود، شانس درمان موفقیت‌آمیز بسیار بیشتر است. از آنجایی که سرطان ریه ممکن است در مراحل اولیه علائم واضحی ایجاد نکند، تشخیص اغلب پس از گسترش آن انجام می‌شود.

مراحل سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC):

○ مرحله 1: سرطان در ریه یافت می‌شود، اما به خارج از ریه گسترش نیافته است.

○ مرحله 2: سرطان در ریه و غدد لنفاوی مجاور دیده می‌شود.

○ مرحله 3: سرطان در ریه و غدد لنفاوی در وسط قفسه سینه است.

○ مرحله 3A: سرطان در غدد لنفاوی یافت می‌شود، اما فقط در همان سمت قفسه سینه که سرطان برای اولین بار شروع به رشد کرده است.

○ مرحله 3B: سرطان به غدد لنفاوی در طرف مقابل قفسه سینه یا به غدد لنفاوی بالای استخوان ترقوه گسترش یافته است.

○ مرحله 4: سرطان به هر دو ریه، به ناحیه اطراف ریه‌ها یا اندام‌های دور گسترش یافته است.

مراحل سرطان ریه سلول کوچک (SCLC):

● SCLC دو مرحله دارد، محدود و گسترده. در مرحله محدود، سرطان تنها در یک ریه یا غدد لنفاوی مجاور در همان سمت قفسه سینه یافت می‌شود.

 

● مرحله گسترده؛ یعنی سرطان گسترش یافته است:

 • ○ در سراسر یک ریه
 • ○ به ریه مقابل
 • ○ به غدد لنفاوی در طرف مقابل
 • ○ به مایع اطراف ریه
 • ○ به مغز استخوان
 • ○ به اندام‌های دوردست

 

● حدود 2 نفر از 3 نفر مبتلا به SCLC در مرحله گسترده سرطان آنها تشخیص داده می‌شود.

درمان سرطان ریه

سرطان ریه

● درمان‌های اولیه سرطان ریه شامل جراحی برای برداشتن تومور و شیمی درمانی و پرتودرمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است. گاهی اوقات، درمان‌های جدیدتر سرطان مانند درمان هدفمند و ایمونوتراپی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما معمولاً تا مراحل بعدی انجام نمی‌شود.

 

● به عنوان یک قاعده، درمان سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برنامه درمانی‌تان به جزئیات خاصی از سلامت و مرحله سرطان شما در زمان تشخیص بستگی دارد.

 

● گزینه‌های درمانی برای NSCLC بر اساس مرحله معمولاً عبارتند از:

○ مرحله 1 NSCLC: جراحی برای برداشتن بخشی از ریه ممکن است تنها چیزی باشد که نیاز دارید. شیمی درمانی نیز ممکن است توصیه شود، به خصوص اگر در معرض خطر بالای عود هستید. سرطان در این مرحله قابل درمان است.

 

○ مرحله 2 NSCLC: ممکن است برای برداشتن بخشی یا تمام ریه نیاز به جراحی داشته باشید. معمولاً شیمی درمانی توصیه می‌شود.

 

○ مرحله 3 NSCLC: ممکن است به ترکیبی از شیمی درمانی، جراحی و پرتودرمانی نیاز داشته باشید.

 

○ مرحله 4 NSCLC: گزینه‌ها شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی است.

 

● گزینه‌های سرطان ریه سلول کوچک (SCLC) نیز شامل جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی است. در بیشتر موارد، سرطان برای جراحی بسیار پیشرفته است.

 

● اگر سرطان ریه در شما تشخیص داده شود، نیاز به متخصصان زیر دارید:

 • ○ جراح متخصص در قفسه سینه و ریه (جراح قفسه سینه)
 • ○ متخصص ریه (متخصص ریه)
 • ○ انکولوژیست پزشکی
 • ○ انکولوژیست پرتوشناسی

 

● قبل از تصمیم گیری در مورد تمام گزینه‌های درمانی خود با پزشک صحبت کنید. پزشکان مراحل درمان را هماهنگ می‌کنند و یکدیگر را در جریان قرار می‌دهند.

 

● کارآزمایی‌های بالینی می‌توانند دسترسی به درمان‌های جدید امیدوارکننده را فراهم کنند و اگر برنامه درمانی‌تان متوقف شده باشد، می‌توانند گزینه‌ای برای درمان باشند.

 

● برخی از افراد مبتلا به سرطان پیشرفته ریه ترجیح می‌دهند درمان را ادامه ندهند. همچنان می‌توانید درمان‌های مراقبت تسکینی را انتخاب کنید که به جای خود سرطان، بر درمان علائم سرطان متمرکز هستند.

درمان‌های خانگی برای علائم سرطان ریه

سرطان ریه

● درمان‌های خانگی، سرطان را درمان نمی‌کنند. با این حال، ممکن است به تسکین علائم مرتبط با سرطان ریه یا عوارض جانبی درمان کمک کنند.

 

● شامل:

○ ماساژ: ماساژ می‌تواند به تسکین درد و اضطراب کمک کند. برخی از ماساژ درمانگران برای کار با افراد مبتلا به سرطان آموزش دیده‌اند.

 

○ طب سوزنی: هنگامی که توسط یک پزشک آموزش دیده انجام می‌شود، طب سوزنی ممکن است به کاهش درد، تهوع و استفراغ کمک کند. با این حال، اگر گلبول‌های خونی کمی دارید یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، این روش بی‌خطر نیست.

 

○ مدیتیشن: آرامش و تأمل می‌تواند استرس را کاهش دهد و کیفیت کلی زندگی را بهبود بخشد.

 

○ یوگا: ترکیب تکنیک‌های تنفس، مدیتیشن، کشش و یوگا می‌تواند به شما کمک کند تا در کل احساس بهتری داشته باشید و خوابتان بهتر شود.

 

○ روغن شاهدانه: برخی افراد ادعا می‌کنند که مصرف روغن شاهدانه درد را کاهش می‌دهد، حالت تهوع و استفراغ را تسکین می‌دهد و اشتها را بهبود می‌بخشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد این ادعاها مورد نیاز است.

توصیه‌های غذایی برای افراد مبتلا به سرطان ریه

سرطان ریه

● هیچ رژیم غذایی که بتواند سرطان ریه را به حداقل برساند وجود ندارد. با این حال، دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن مهم است.

 

● درمان‌های سرطان می‌تواند باعث از دست دادن اشتها شوند. همچنین می‌توانند جذب ویتامین‌ها را برای بدن سخت کنند. اگر کمبود مواد مغذی خاصی دارید، پزشک می‌تواند در صورت نیاز برایتان مکمل‌ غذایی تجویز کند.

 

● در ادامه چند توصیه غذایی وجود دارد:

 • ○ هر وقت اشتها داشتید غذا بخورید
 • ○ اگر اشتها ندارید، سعی کنید در طول روز وعده‌های غذایی کوچک‌تر بخورید.
 • ○ اگر نیاز به افزایش وزن دارید، از غذاها و نوشیدنی‌های کم قند و پرکالری استفاده کنید.
 • ○ از دمنوش نعناع و زنجبیل برای تسکین دستگاه گوارش خود استفاده کنید.
 • ○ اگر معده‌تان به سریع اذیت می‌شود یا زخم دهان دارید، از خوردن غذاهای تند اجتناب کنید.
 • ○ اگر مشکل یبوست دارید، غذاهای پر فیبر بیشتری مصرف کنید.

 

● با پیشرفت در درمان، تحمل شما نسبت به برخی غذاها ممکن است تغییر کند. عوارض جانبی و نیازهای تغذیه‌ای نیز همین‌طور است. خوب است که با متخصص تغذیه صحبت کنید.

سرطان ریه و امید به زندگی

● به عنوان یک قاعده، هرچه سرطان زودتر تشخیص داده شود، بهتر به درمان پاسخ می‌دهد.

 

● میزان بقای سرطان ریه به نوع و مرحله آن بستگی دارد. امید به زندگی فردی شما تحت تأثیر عواملی مانند سن در هنگام تشخیص، سلامت کلی و چگونگی پاسخ سرطان به درمان است.

عوارض سرطان ریه

سرطان ریه

● سرطان ریه می‌تواند منجر به عوارضی شود. شامل:

○ خطر بالای عفونت: افراد مبتلا به سرطان ریه در معرض خطر ابتلا به ذات الریه، برونشیت و سایر عفونت‌ها هستند.

○ تورم صورت: تومورهای موجود در ریه‌ها می‌توانند جریان خون را در قسمت بالایی بدن محدود کرده و منجر به تورم صورت شوند.

○ از دست دادن عملکرد ریه: تنگی نفس، مشکل در تنفس و سایر علائم کاهش عملکرد ریه می‌توانند در بیماران مبتلا به سرطان ریه رخ دهند.

○ لخته‌های خون: افراد مبتلا به سرطان ریه در معرض خطر بیشتری برای لخته شدن خون هستند، به خصوص در قسمت پایین ساق پا.

○ تف کردن خون: تحریک در مجاری هوایی یا تومورها می‌تواند منجر به تف کردن خون شود.

○ افزایش کلسیم در خون: گاهی اوقات، سرطان ریه می‌تواند منجر به هایپرکلسمی یا افزایش کلسیم در خون شود.

○ فشرده‌سازی ستون فقرات: تومورها می‌توانند به ستون فقرات فشار وارد کنند و باعث درد، ضعف و مشکل در راه رفتن شوند.

○ انسداد قلب: تومورها در ریه‌ها می‌توانند رگ‌های قلب را فشرده کرده و منجر به چندین بیماری جدی قلبی شوند.

○ درد عصبی: تومورها می‌توانند منجر به درد عصبی همراه با بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن و ضعف شوند.

○ مشکل در بلع: سرطان ریه می‌تواند به مری سرایت کند و باعث مشکل در بلع شود.

نکاتی برای پیشگیری از سرطان ریه

● هیچ راه تضمینی برای پیشگیری از سرطان ریه وجود ندارد. با این حال، می‌توانید خطر ابتلای خود را کاهش دهید اگر:

 

○ سیگار را ترک کنید: سیگار عامل شماره یک برای ابتلا به سرطان ریه است. حذف سیگار احتمال ابتلا به سرطان ریه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 

○ از رادون اجتناب کنید: می‌توانید خانه خود را برای رادون آزمایش کنید تا به کاهش قرار گرفتن در معرض و خطر سرطان ریه کمک کنید.

 

○ از سایر مواد شیمیایی سرطان زا اجتناب کنید: محدود کردن میزان قرار گرفتن در معرض سایر مواد شیمیایی سرطان زا می‌تواند خطر شما را کاهش دهد.

 

○ رژیم غذایی سالم داشته باشید: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خوردن یک رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهد.

خلاصه

● سرطان ریه زمانی قابل درمان است که زود تشخیص داده شود. متأسفانه، مراحل اولیه سرطان ریه همیشه علائمی ایجاد نمی‌کند.

 

● درمان سرطان ریه به نوع سرطان و مرحله‌ای که در آن تشخیص داده شده است بستگی دارد. درمان اغلب شامل جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی است.

 

● درمان‌های جدیدتر به بهبود شانس بقا برای بیماران مبتلا به سرطان ریه کمک می‌کند و شرکت در یک کارآزمایی بالینی می‌تواند زمانی که درمان‌های دیگر متوقف شود، نویدبخش باشد.

 

● هیچ راه تضمینی برای پیشگیری از سرطان ریه وجود ندارد، اما با ترک سیگار و اجتناب از قرار گرفتن در معرض خطر، می‌توانید به طور چشمگیری خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.