اثرات ذات الریه در بدن

اثرات ذات الریه در بدن

اثرات ذات الریه در بدن

به التهاب یکی از ریه ها یا هر دوی آن ها ذات الریه می گویند. باکتری ها و ویروس ها شایع ترین دلایل ذات الریه هستند. قارچ ها نیز می توانند باعث التهاب ریه شوند. این عفونت باعث التهاب در کیسه های هوایی ریه ها می شود. این موضوع منجر به تجمع مایعات می شود که نفس کشیدن را دشوار می کند. ذات الریه می تواند ، در گروه های پرخطر مانند افراد بالای 65 سال و کودکان 5 یا کمتر،  یک فوریت پزشکی باشد.

ذات الریه به طور معمول ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما عوارض آن می تواند منجر به مشکلات در سایر نقاط بدن شود. این عوارض می توانند بسیار جدی و حتی کشنده باشند. خطر ، درمان و زمان بهبودی شما به علت ایجاد عفونت ، سن و سایر شرایط سلامتی شما بستگی دارد.

اثر ذات الریه بر دستگاه تنفسی

یک باکتری یا ویروس از طریق راه هوایی وارد بدن می شود. هنگامی که عفونت وارد ریه ها می شود ، التهاب باعث پر شدن کیسه های هوا ، به نام آلوئول ، با مایع یا چرک می شود. این التهاب می تواند منجر به مشکل تنفس ، سرفه و سرفه مخاط زرد یا قهوه ای شود.

تنفس ممکن است دشوارتر یا کم عمق احساس شود. در هنگام کشیدن نفس عمیق، ممکن است درد قفسه سینه را تجربه کنید.

تجمع مایعات در ریه ها و اطراف آن منجر به عوارض بیشتری می شود. مایعی که در یک منطقه جمع شود آبسه نامیده می شود. اگر آبسه با درمان آنتی بیوتیکی از بین نرود ، ممکن است نیاز به برداشتن از طریق جراحی باشد مایعی که بین پوشش ریه ها و پوشش داخلی دیواره قفسه سینه ایجاد می شود ، پلورال افیوژن نامیده می شود. افیوژن پلور آلوده باید تخلیه شود. برای این کار معمولاً از لوله قفسه سینه استفاده می شود.

اگر عفونت و تجمع مایعات بسیار زیاد شود ، می تواند ریه ها را درگیر کند.

هنگامی که ریه ها قادر به افزودن اکسیژن به خون و حذف دی اکسید کربن در سطح صحیح نباشند ، ممکن است نارسایی تنفسی رخ دهد. علائم نارسایی تنفسی عبارتند از:

  • - تنفس سریع
  • - احساسی شبیه به اینکه در هوای کافی نمی توانید تنفس کنید
  • - گیجی
  • - احساس خواب آلودگی
  • - لب ها یا ناخن ها به رنگ مایل به آبی در می آیند

اگر دچار نارسایی تنفسی هستید سریعاً به دنبال درمان باشید این بیماری با اکسیژن درمانی یا با استفاده از دستگاه تنفس( دستگاهی است که به تنفس کمک می کند) قابل درمان است.

 

اثر ذات الریه بر سیستم گردش خون

یکی از علائم اولیه ذات الریه ناشی از باکتری ، ضربان قلب سریع است. این علائم ممکن است با تب بالا همراه باشد.

عفونت ذات الریه می تواند از ریه ها به جریان خون منتقل شود که یک عارضه جدی است. این مسئله می تواند به اندام های اصلی دیگر برسد و منجر به آسیب به اندام یا حتی مرگ شود. گسترش باکتری ها از طریق خون باکتریوم گفته می شود. نتیجه بالقوه مرگبار آن شوک سپتیک نامیده می شود.

شوک سپتیک می تواند باعث فشار خون بسیار پایین و کاهش جریان خون در اندام های اصلی بدن شود. هنگامی که اندام ها خون و اکسیژن کافی دریافت نمی کنند ، آسیب می بینند و در نهایت از بین می روند(نقص عضو). ریه ها مسئول اضافه کردن اکسیژن به خون و از بین بردن دی اکسید کربن اضافی هستند. اگر ریه ها قادر به انجام این کار نباشند ، اندام های اصلی دی اکسید کربن زیاد و اکسیژن ناکافی دریافت می کنند. در صورت عدم درمان ، این امر منجر به آسیب و نارسایی اعضای بدن می شود.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که ابتلا به ذات الریه فرد را در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی قرار می دهد. این خطر در طول دوره بهبودی همچنان وجود دارد و حتی سالها پس از ابتلا به عفونت می تواند بالاتر از حد طبیعی باشد.

 

اثر ذات الریه سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن به مقابله با باکتری ها و ویروس های مضر کمک می کند. یک فرد با سیستم ایمنی طبیعی و سالم معمولاً پس از درمان با آنتی بیوتیک و استراحت بهبود می یابد.

افرادی که به دلیل بیماری دیگری (مانند HIV یا سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند )، سیستم ایمنی ضعیف دارند ، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ذات الریه و عوارض آن هستند.

 

اثر ذات الریه سیستم عضلانی

زمانیکه بدن درحال مبارزه با عفونت است ، ضعف یا درد عضلانی نیز ممکن است ایجاد شود. این حالت بیشتر در ذات الریه ویروسی دیده می شود.

اگر ذات الریه باعث ایجاد تب شود ، لرز می تواند یکی از علائم تب باشد. لرز هنگام انقباض عضلات اتفاق می افتد.

 

اثر ذات الریه بر سیستم ادراری

در صورت عدم درمان، عفونت ادراری می تواند گسترش یابد و منجر به ذات الریه شود. با این حال ، این عارضه شایع نیست.

عفونت همچنین می تواند از ریه ها از طریق جریان خون و به دستگاه ادراری منتقل شود.

دو نوع باکتری عامل ذات الریه ، Streptococcus pneumoniae و Legionella pneumophila نیز در ادرار یافت می شوند. پزشکان ممکن است از آزمایش ادرار برای تأیید ذات الریه و تعیین نوع درمان استفاده کنند.

بیشتر بخوانید : عفونت مجاری ادرار؛ علل، علائم، پیشگیری و درمان

 

اثر ذات الریه بر دستگاه گوارش

در برخی موارد ، مانند ذات الریه در اثر ویروس آنفولانزا ، حالت تهوع و استفراغ از عوارض جانبی شایع است.

برای اکثر افراد ، ذات الریه قابل درمان است. همچنین قابل پیشگیری است. درباره درمان های ذات الریه و چگونگی محافظت در برابر عفونت های ناشی از آن بیشتر بدانید.

منبع : healthline

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.