رینیت و رینیت مداوم چیست؟

رینیت و رینیت مداوم چیست؟

رینیت و رینیت مداوم چیست؟

رینیت ( التهاب مخاط بینی) مداوم باعث عطسه و انسداد، خارش و آبریزش بینی می شود. آلرژی علت رایج است اما علل غیر آلرژی نیز وجود دارد. گزینه های درمانی شامل خودداری از موارد حساسیت زا، استفاده از اسپری آنتی هیستامین بینی، قرص های آنتی هیستامین و اسپری بینی استروئیدی است. گاهی اوقات از درمان های دیگر استفاده می شود.

رینیت

رینیت به معنی التهاب بینی است. علائم شایع شامل عطسه، انسداد یا گرفتگی بینی، آبریزش بینی( ترشحات آبکی) و خارش بینی است. علائم کمتر شایع شامل خارش گلو، از دست دادن بویایی، درد صورت، سردرد و چشم های قرمز و آبدار و خارش چشم است. شایعترین علت رینیت، سرماخوردگی است. تب یونجه یکی دیگر از علل شایع است. رینیت ها معمولا بطور همزمان هردو سوراخ بینی را در گیر می کنند.

رینیت مداوم

این بدان معناست که علائم رینیت به طور طولانی مدت ادامه می یابد. یک تعریفی که پزشک ها برای رینیت مداوم استفاده می کنند این است که  علائم رینیت در بیشتر روزهای سال یک ساعت یا بیشتر ادامه داشته باشد. با این حال، در عمل تنوع زیادی وجود دارد. در بسیاری از موارد، علائم  در بیشتر روزها در بخشی از روز وجود دراد. در بعضی موارد علائم ظهور می کنند و از بین می روند.

شدت علائم می تواند متفاوت باشد. برخی افراد تحریک خفیف بینی دارند که سریع برطرف می شود و دردسر کمی دارد. از طرف دیگر، برخی افراد با علائم منظم و روزانه دچار پریشانی می شومد.علائم شدید می تواند بر کار ، مدرسه، خانه و زندگی اجتماعی تاثیر بگذارد.

چه عواملی باعث رینیت مداوم می شود؟

دلایل رینیت مداوم می تواند به دو دسته آلرژیک و غیر آلرژیک تقسیم شود. علت آلرژیک برای رینیت مداوم شایع ترین است.

رینیت مداوم آلرژیک

شایع ترین علت رینیت مداوم، آلرژی به کنه گرد و غبار خانه است. با این حال، آلرژی به حیوانات خانگی یا حیوانات دیگر نیز شایع است. توجه: چیزی که باعث آلرژی می شود(کنه گرد و غبار خانه، پوست حیوان مرده و غیره) اغلب به عنوان حساسیت زا شناخته می شود.

 • - کنه گرد و غبار خانه یک موجود ریز است که در هر خانه ای وجود دارد. عمدتا در اتاق های خواب ، تشک، بالشت و فرش به عنوان بخشی از گرد و غبار زندگی می کند. این کنه معمولا هیچ آسیبی نمی رساند اما برخی افراد به مدفوع ریز کنه حساسیت دارند. کنه گرد و غبار خانه در تمام طول سال وجود دارند اما اغلب در بهار و پاییز تعداد آن ها بیشتر می شود.
 • - حیوانات خانگی- پوسته های پوست حیوانات مرده و هم چنین ادرار و بزاق حیوانات خانگی مانند گریه ، سگ، اسب، همستر، خوکچه هندی و غیره، در برخی موارد علت آلرژی هستند.
 • - سایر آلرژی ها کمتر شایع هستند. گاهی اوقات حساسیت به چیزی در محل کار ایجاد می شود. برای مثال، آلرژی داشتن به حیوانات آزمایشگاهی یا به لاتکس، به آرد یا غبار چوب یا مواد شیمیایی دیگر. اگر علائم در آخر هفته یا روزهای تعطیل کاهش یابد، ممکن است این گمان وجود داشته باشد.

تب یونجه (ناشی از آلرژی به گرده) نوع دیگری از رینیت آلرژیک است. با این حال، تب یونجه فصلی است و مداوم نیست چون در دوره خاصی از سال اتفاق می افتد. برای مثال، در فصل گرده چمن در اواخر بهار و اوایل تابستان.

علائم آلرژی در بینی به دلیل واکنش سیستم ایمنی بدن به ماده حساسیت زا ( مثل گرده گل یا فضولات کنه های خانه) است. سلول های موجود در مخاط بینی وقتی در تماس با ماده حساسیت زا قرار می گیرند، هیستامین و مواد شیمیایی دیگر آزاد می کنند. این امر باعث التهاب در بینی (رینیت ها) می شود و علائم معمولی ایجاد می شود.

رینیت های غیر آلرژی مداوم

دلایل و عوامل مختلف دیگری برای رینیت های مداوم وجود دارد. این عوامل می تواند به خودی خود باعث رینیت شوند اما اگر قبلا رینیت آلرژیک داشته باشید می توانند علائم را بدتر کنند.این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • - تحریک بینی با دود، بوی شدید، بخار، مواد شیمیایی، تغییر دما یا رطوبت.
 • - تغییرات هورمونی در دوران بارداری و بلوغ که گاهی اوقات می تواند علائم مربوط به بینی را ایجاد کند
 • - اگر غده تیروئید بیش از حد فعال دارید، گاهی اوقات می تواند باعث رینیت شود.
 • - غذا و نوشیدنی- عمدتا غذای گرم، ادویه دار یا الکل. حساسیت به برخی مواد غذایی رنگی یا مواد نگه دارنده ممکن است یک علت رنیت باشد.
 • - احساسی مانند استرس یا تحریک جنسی گاهی اوقات می تواند بر تحریک بینی تاثر بگذارد.
 • - دارو- عوارض جانبی برخی از داروها یک دلیل نادر است. این داروها شامل داروهای مسدود کننده بتا، آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب ، مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین(ACE)، قرص ضد بارداری و کلرپرومازین است.
 • - Rhinitis medicamentosa نام داده شده به رینیت هایی است که می تواند به دلیل استفاده بیش از حد از اسپری های ضد احتقان بینی ایجاد شود. این اسپری ها برای کمک به انسداد بینی استفاده می شوند و تورم رگ های خونی در بینی را کاهش می دهند.با این حال اگر بیش تر از هفت روز از آن ها استفاده شود، تورم می تواند دوباره برگردد. استفاده بیشتر از ضد احتقان وسوسه برانگیز است و یک چرخه معیوب ایجاد می شود. مسئله مشابه می تواند در افرادی که سوء مصرف کوکائین دارند اتفاق بیفتد.

در برخی افراد، هیچ عامل خاصی برای رینیت مداوم آنها یافت نمی شود . این رینیت ایدیو پاتیک گفته می شود. ایدیوپاتیک به معنای این است که هیچ دلیل خاصی پیدا نشده است.

چه کسانی به رینیت مداوم مبتلا می شوند؟

رینیت مداوم شایع است. این بیماری می تواند هرکسی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، اگر چه در بزرگسالان از کودکان بیشتر شایع است. این بیماری در افراد مسن تر به طور فزاینده ای شایع می شود. بسیاری از افراد مبتلا به رینیت مداوم می گویند که سرماخوردگی مداوم دارند. با ابن حال، سرماخوردگی به علت عفونت های ویروسی است و به طور نرمال فقط یک هفته طول می کشد. رینیت مداوم به دلیل عفونت نیست.

رینیت آلرژیک (تب یونجه یا رینیت مداوم) در خانواده ایجاد می شود. هم چنین اگر قبلا آسم یا اگزما داشته اید، احتمال ابتلا به رینیت مداوم بیشتر است. بطور معادل، اگر به رینیت آلرژیک مبتلا هستید به احتمال زیاد به اگزما یا آسم مبتلا می شوید. شرایط آسم، اگزما و رینیت های مداوم با همدیگر به عنوان شرایط آلرژی شناخته می شوند. میل به آلرژی در خانواده ها  می تواند ایجاد شود.

آیا آزمایش نیاز است؟

معمولا نه. بیشتر موارد به دلیل آلرژی است و علائم آن معمولا مشخص است. پزشک معمولا با صحبت در مورد علائم و سابقه پزشکی ، رینیت مداوم آلرژیک را تشخیص می دهد. هم چنین پزشک ممکن است بینی را معاینه کند.

اگر به رینیت مداوم آلرژیک مشکوک هستید، متخصص مراقبت ها ی بهداشتی می تواند به تایید تشخیص کمک کند. گاهی اوقات اگر علت رینیت مداوم واضح نباشد، یا زمانیکه تشخیص مشکوک باشد، متخصص مراقبت بهداشتی ممکن است آزمایش خون یا آزمایش آلرژی پوست را پیشنهاد دهد.

این آزمایشات در پیدا کردن علت دقیق علائم کمک می کنند اگر میخواهید از بروز این بیماری جلوگیری کنید، تایید علت دقیق هر آلرژی ممکن است کمک کننده باشد.

گاهی اوقات آزمایشات دیگر مانند معاینه دقیق بینی برای یافتن علل احتمالی دیگر علائم مورد نیاز است.هم چنین درصورت مشکوک بودن به عوارض( برای مثال، برای بررسی پولیپ در بینی)  نیز مورد نیاز است. این آزمایشات می تواند شامل اشعه ایکس و اسکن باشد.

کدام روش های درمانی معمولا استفاده می شوند؟

گزینه های درمانی زیر برای رینیت آلرژیک است.- شایع ترین علت رینیت مداوم . درمان رینیت های غیر آلرژیک ممکن است دشوار تر باشد و به علت آن بستگی دارد. استروئیدها و اسپری های بینی آنتی هیستامین معمولا برای رینیت های غیر آلرژیک پیشنهاد می شوند. معمول ترین گزینه درمانی به کار رفته برای رینیت های آلرژیک ، جلوگیری از علت آلرژی، اسپری بینی آنتی هیستامین، قرص های آنتی هیستامین و اسپری بینی استروئید است.

توجه: اگر علائم رینیت بعد از مصرف 2-4 هفته داروها کنترل نشد، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است به یک درمان متفاوت نیاز داشته باشید یا درمان دیگری اضافه کنید.

اجتناب از علت آلرژی

اگر مبتلا به رینیت های مداوم ناشی از آلرژی هستید ، با اجتناب از ایجاد علت آلرژی ، علائم باید کاهش یافته و متوقف شوند. با این حال به آسانی آنچه به نظر می رسد، نیست.

 • - اگر به کنه گرد و غبار خانه حساسیت دارید، اگر تعداد کنه های خانه را کاهش دهید، ممکن است شدت علائم کاسته شود. این کار سختی است و شامل استفاده از روتختی و نظافت منظم و جاروبرقی با توجه خاص به اتاق خواب و لباس های خواب است. اقداماتی که نیاز است انجام شود ممکن است گران و ناخوشایند باشد. هم چنین، در آزمایشات بالینی و مطالعات مربوط به اثربخشی کاهش تعداد کنه گرد و غبار خانه برحسب کاهش علائم رینیت ، شواهد مطلوبی وجود ندارد. این امر ممکن است به این دلیل باشد که خانه را بطور کامل نمی توان از گرد و غبار پاک کرد.
 • - اگر حیوان خانگی دلیل رینیت است، برخی افراد به آسانی می توانند حیوان خانگی را کنار بگذارند. با این حال برخی دیگر ، احساس ناراحتی عمیقی برای از دست دادن حیوان خانگی دارند.اگر حیوانات خانگی را از محل زندگی اصلی و بویژه خارج از اتاق خواب نگه دارید، می تواند کمک کننده باشد. شستن منظم حیوانات خانگی نیز می تواند کمک کند.

با این حال درمان با اسپری بینی یا قرص ها اغلب آنقدر خوب عمل می کند که ممکن است انگیزه یا نیازی برای خودداری از علت آلرژی نداشته باشید. با گفتن این جمله،  تصور می شود که اگر به حیوان خانگی یا حیوان حساسیت دارید و از تماس با آن خودداری کنید، ممکن است خطر ابتلا به آسم را کاهش دهید.

اسپری بینی آنتی هیستامین

یک دوز از اسپری بینی آنتی هیستامین مانند آزلاستین می تواند به سرعت خارش، عطسه و آبریزش را کاهش دهد.( طی مدت 15 دقیقه یا همین حدود). ممکن است در کاهش احتقان خوب نباشد. آنتی هیستامین ها با جلوگیری از عملکرد هیستامین کار می کنند. هیستامین یکی از مواد شیمیایی است که در واکنش های آلرژی نقش دارد. درصورت داشتن علائم خفیف، می توان از اسپری استفاده کرد. هم چنین می توان برای دور نگه داشتن علائم بطور مرتب از آن استفاده کرد.

قرص آنتی هیستامین(یا داروهای مایع)

آنتی هیستامین های خوراکی( قرص ها یا شربت ها) یک گزینه جایگزین هستند. آن ها بیشتر علائم را تسکین می دهند اما ممکن است در تسکین انسداد بینی(گرفتگی بینی) خیلی خوب نباشند.

آنتی هیستامین هایی که از طریق دهان مصرف می شوند درصورت داشتن علائم مربوط به چشم و بینی خوب هستند.  این داروها هم چنین به بچه های کوچک بجای اسپری بینی داده می شود. یک دوز معمولا در عرض یک ساعت عمل می کند. بنابراین اگر علائم خفیف یا موقتی باشد می توان مصرف کرد. در صورت بروز هرروزه علائم نیز می توان بطور مرتب مصرف کرد.

انواع مختلفی آنتی هیستامین وجود دارد که می توان آن ها را از داروخانه ها یا با نسخه پزشک تهیه کرد. انواع قدیمی مانند کلروفنامین به خوبی عمل می کنند اما برخی افراد را خواب آلوده می کنند بنابراین اگر رانندگی می کنید یا در حال کار با ماشین آلات هستبد نباید آن ها را مصرف کنید. چندین مورد جدید تر وجود دارد که باعث خواب آلودگی کمتری می شوند مانند اکریواستین و بلاستین. از داروساز خود راهنمایی بگیرید.

درصورت بارداری یا شیردهی ، توصیه می شود درصورت امکان از مصرف آنتی هیستامین ها خودداری کنید. درمان با اسپری بینی استروئید معمولا در ابتدا انجام می شود. اگر علائم کنترل نشدند، ممکن است گاهی از آنتی هیستامین استفاده شود . در صورت بارداری یا شیردهی  همراه با داشتن رینیت با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

اسپری های استروئیدی بینی

اسپری بینی استروئیدی مانند بکلومتازون معمولا برای رفع همه علائم بینی (خارش، عطسه، آبریزش و گرفتگی بینی) خوب عمل می کند. این اسپری ، التهاب در بینی را کاهش می دهد. اسپری بینی استروئیدی هم چنین علائم چشمی را تسکین می دهد.مشخص نیست که چگونه علائم چشمی را کاهش می دهد- اما اغلب این کار را می کند. قطره های بینی استروئیدی نیز گاهی اوقات استفاده می شود.

چندین روز طول می کشد تا اسپری استروئیدی اثر کامل خودش را داشته باشد. بنابراین هنگام شروع علائم، بلافاصله علائم تسکین نمی یابد. در برخی افراد ممکن است سه هفته یا بیشتر طول بکشد تا کاملا موثر باشد. بنابراین صبر کنید. اسپری بینی استروئیدی موثرترین روش درمانی است زمانیکه علائم شدیدتر می شوند. هم چنین اگر علائم بطور کامل با یکی از درمان ها کنترل نشدند می توان از آنتی هیستامین ها نیز استفاده کرد .

برای پیشگیری از علائم باید هر روز از اسپری استفاده کرد. با این حال زمانیکه علائم از بین می رود، دوز اسپری استروئید اغلب می تواند به یک دوز پایین برای هرروز کاهش یابد تا علائم از بین برود.انواع مختلفی اسپری وجود دارد که می توانید از داروخانه ها یا با بانسخه پزشک بخرید. اثرات جانبی یا عوارض اسپری بینی استروئیدی نادر هستند( اطلاعات روی بسته را بخوانید)

گزینه های درمانی دیگر

سایر اسپری های بینی

موارد زیر گاهی استفاده می شود. اگر در هریک از مراحل درمانی بالا مشکلی وجود داشته باشد، از سایر اسپری ها استفاده می شود. اگر علائم بطور کامل کنترل نشوند، گاهی اوقات علاوه بر یک یا چند روش درمانی فوق به عنوان یک درمان اضافی مورد استفاده قرار می گیرند:

 • - اسپری بینی سدیم کروموگلیکات. مانند اسپری های استروئیدی، اثربخشی آن مدتی طول می کشد و باید بطور منظم استفاده شود. این اسپری با توقف ترشح هیستامین از سلول های خاص کار می کند. یک عیب این اسپری این است که باید 4-5 بار در روز استفاده شود( اسپری های استروئیدی 1-2بار در روز استفاده می شدند.)
 • - اگرمقدار زیادی ترشحات آبکی داشته باشید، اسپری بینی ایپراتروپیوم بروماید می تواند امتحان شود. این اسپری در عطسه یا احتقان تاثیری ندارد.
 • - استفاده از اسپری های بینی ضد احتقان که می توانید از داروخانه ها خریداری کنید ، بیشتر از چند روز توصیه نمی شود.آن ها یک اثر فوری برای از بین بردن گرفتگی بینی دارند. با این حال، اگر بیشتر از هفت روز از آن استفاده کنید، معمولا گرفتگی شدید بینی ایجاد می شود. زمانیکه برای اولین بار از اسپری بینی استروئیدی استفاده می کنید، ممکن است برای چندین روز در از بین بردن گرفتگی بینی مفید باشد. سپس استروئید می تواند به لایه داخلی بینی برسد تا عمل کند. بیشتر از هفت روز از اسپری های بینی ضد احتقان استفاده نکنید. اگر داروی ضد افسردگی مهار کننده مونوآمین اکسیدار(MAOI) مصرف می کنید نباید از اسپری ضد احتقان بینی استفاده کنید.

قطره های چشم

اگر علائم چشمی دارید، در صورت نیاز می توانید از قطره های چشمی به همراه سایر درمان ها استفاده کنید:

 • - قطره های چشم آنتی هیستامین به سرعت عمل می کنند ، بنابراین می توانید از آن ها در صورت لزوم برای تسکین علائم چشمی استفاده کنید. هم چنین در صورت نیاز می توانید بطور منظم استفاده کنید. چندین نوع قطره چشمی مانند امداستین و ازلاستین وجود دارد.
 • - ماست سل نوع دیگری از قطره چشم است. انواع مختلفی وجود دارد- مانند کتوتیفن و ندوکرومیل. عملکرد این قطره ها با توقف ترشح هیستامین از سلول های خاص(ماست سل ها) می باشد. برای پیشگیری از علائم باید بطور منظم از آن ها استفاده کنید.

درمان علائم شدید

به ندرت، یک دوره کوتاه قرص های استروئیدی تجویز می شود. برای مثال ، برای دانشجویان در امتحانات نشسته که علائم شدیدشان با درمان های دیگر کنترل نشده است. استروئیدها معمولا برای کاهش التهاب به خوبی عمل می کنند. یک دوره کوتاه معمولا ایمن است. با این حال، برای درمان رینیت از قرص های استروئیدی برای دوره های طولانی نباید استفاده کرد، زیرا اثرات جانبی جدی ایجاد می شود.

ایمنی درمانی(حساسیت زدایی)

این درمان گاهی اوقات به کار برده می شود، عمدتا در مواردی که علائم شدید باشد و درمانهای دیگر فایده نداشته باشد.این کار با استفاده از تزریق یک سری ماده حساسیت زا که باعث رینیت می شود در حجم زیاد انجام می شود. روش کار این است که سیستم ایمنی بدن نسبت به ماده آلرژی زا حساسیت زدایی می کند.این به این معنی است که پاسخ آلرژیک بدن هنگامی که در آینده در معرض آلرژن قرار می گیرد کاهش می یابد.بنابراین علائم بهبود می یابد. تکنیک دیگر این است که ماده حساسیت زا در زیر زبان قرار داده شود . با این حال این روش ممکن است هنوز بطور گسترده در دسترس نباشد.

جراحی

معمولا از جراحی برای درمان رینیت مداوم آلرژیک استفاده نمی شود اما اگر مشکلاتی مانند پولیپ های بینی داشته باشید، گاهی اوقات جراحی مورد نیاز لست.

چه مدت برای درمان نیار است؟

رینیت های مداوم یک بیماری مداوم(مزمن) است که معمولا برای پیشگیری از علائم به درمان های منظم نیاز دارد. با این حال، با گذشت زمان ممکن است بهتر شود و حتی در برخی موارد کاملا برطرف می شود. درمان را هر شش ماه یکبار متوقف کنید تا ببینید آیا علائم بدون درمان دوباره برمی گردند . در صورت بازگشت علائم، می توان درمان را دوباره شروع کرد.

البته اگر به رینیت های مداوم آلرژی مبتلا هستید ، اگر منبع آلرژی را ازبین ببرید ، علائمتان کاهش می یابد و متوقف می شود. ممکن است دیگر نیازی به درمان نداشته باشید.

آیا عارضه رینیت مداوم وجود دارد؟

سینوزیت

سینوزیت شایعترین عارضه رینیت مداوم است. سینوس ها فضاهای کوچک و پر از هوا در داخل استخوان گونه و پیشانی هستند. آن ها مقداری مخاط ایجاد می کنند که از طریق کانال های کوچک درون بینی تخلیه می شود. آلرژن ها می توانند مخاط های سینوس را تخلیه کنند همانطور که مخاط های بینی را نیز تخلیه می کنند.

اگر انسداد یا گرفتگی بینی داشته باشید یا ترشحات بینی زیادی داشته باشید، می تواند از تخلیه صحیح سینوس ها در بینی جلوگیری کند.این بدان معناست که مخاط موجود در سینوس ها مسدود شده است و می تواند به راحتی ملتهب شود.

پولیپ های بینی

پولیپ های بینی گاهی اوقات از عوارض رینیت ها هستند. پولیپ بینی به تورمی گفته می شود که می تواند از دیواره مخاط بینی رشد کند  .پولیپ وقتی کاملا رشد کند به اندازه یک انگور است. یک پولیپ می تواند تشکیل شود یا تعدادی پولیپ باهمدیگر وجود داشته باشد. گاهی اوقات پولیپ ها می تواندد در سینوس ها نیز ایجاد شوند. آنها معمولا رنگ گوشتی، خاکستری کم رنگ یا صورتی هستند.

اگر پولیپ بزرگ باشد یا تعداد زیادی پولیپ وجود داشته باشد، برخی مشکلات ممکن است ایجاد شود. حس بویایی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد یا بینی مسدود شود و باعث دشواری در تنفس شود. گاهی اوقات پولیپ ها می تواند تخلیه سینوس ها را مسدود کند و منجر به سینوزیت شوند که در بالا توضیح داده شد. ممکن است برای برداشتن پولیپ های بزرگ نیاز به جراحی باشد اما پولیپ های کوچکتر اغلب می توانند با قطره های بینی استروئیدی درمان شوند که به کوچک شدن آن ها کمک میکند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.