طب سوزنی چیست و چه فوایدی دارد؟

طب سوزنی چیست و چه فوایدی دارد؟

● طب سوزنی، با تحریک نقاط خاصی روی پوست با سوزن، ممکن است به بهبود آلرژی، میگرن یا بی خوابی کمک کند. اما این عمل باستانی چینی مبتنی بر علم پزشکی نیست.

 

● استفاده از طب سنتی در ابتدای کار ممکن است کمی وحشتناک به نظر برسد. مثلاً وارد کردن سوزن در نقاط مختلف پوست چطوری می‌تواند به بهبودی کمک کند؟

 

● خب خبر خوب این است که این روش درد ندارد یا حداقل درد خیلی خیلی خفیفی دارد و با توجه به اینکه بیش از 2500 سال است که مورد مطالعه و تمرین قرار گرفته است، می‌توان از آن به‌عنوان یک درمان جایگزین استفاده کرد. برخی افراد از طب سوزنی به‌عنوان "معجزه" یاد می‌کنند، زیرا گفته می‌شود که می‌تواند همه چیز را از افسردگی و آلرژی گرفته تا تهوع صبحگاهی و گرفتگی عضلات را درمان کند.

 

● اگر به حرف‌هایشان گوش دهیم، طب سوزنی از نظر این افراد تقریباً مانند یک درمان فوق‌العاده به نظر می‌رسد - اما آیا واقعاً این‌طور است؟ بیایید نگاه دقیق‌تری بیندازیم.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی

● طب سوزنی یک رویکرد مبتنی بر طب چینی باستانی است که برای درمان انواع شرایط با تحریک نقاط خاصی روی پوست با سوزن انجام می‌شود. پل کمپیستی، متخصص طب سوزنی توضیح می‌دهد: [طب سوزنی] یک روش کم تهاجم برای تحریک نواحی غنی از اعصاب در سطح پوست است که به‌منظور تأثیر بر بافت‌ها، غدد، اندام‌ها و عملکردهای مختلف بدن انجام می‌شود. "

 

● کمپیستی می‌گوید: «هر سوزن طب سوزنی یک آسیب کوچک در محل وارد شدن به بدن ایجاد می‌کند و اگرچه آن‌قدر خفیف است که درد خیلی کمی دارد، اما همین سیگنال کافی است تا بدن بداند که باید به آن پاسخ دهد.» این پاسخ شامل تحریک سیستم ایمنی بدن، تقویت گردش خون در ناحیه اعمال‌شده، بهبود زخم و تعدیل درد است. تحقیقات معاصر در مورد طب سوزنی عمدتاً بر این نظریه استوار است.

فلسفه پشت طب سوزنی چیست؟

● فلسفه چینی طب سوزنی کمی پیچیده‌تر است، زیرا این عمل باستانی به طور مبتنی بر علم و پزشکی نیست. «آنها معتقد بودند که بدن انسان از نیروی حیات بخش نامرئی پر شده و متحرک است که آن را "چی" می‌نامیدند و زمانی که "چی" به‌خوبی در جریان باشد و به همه مکان‌های مناسب برود، آنگاه شخص سلامت روحی و جسمی خوبی را تجربه می‌کند. زمانی که چی به طور نادرست (مسدود یا ناقص) جریان داشته باشد، منجر به بیماری می‌شود.»

 

● مفهوم چی به طور واقعی وجود ندارد - آن را به‌عنوان عملکرد طبیعی درونی بدن خود در نظر بگیرید. گاهی اوقات هنگام احساس استرس یا اضطراب، بیشتر مستعد بیماری هستید. هنگامی که آرام و سالم هستید، بدن از نظر فیزیکی نیز آن را منعکس می‌کند. به هر حال، خلق‌وخو، سلامت روانی و رفاه عمومی شما بر سلامت جسمانی‌تان تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین، طب سوزنی با هدف کمک به افراد در دستیابی به تعادل یا "چی" و در نتیجه تسکین بسیاری از بیماری‌ها است.

طب سوزنی چه تاثیری دارد؟

طب سوزنی

● ممکن است به دلایل مختلفی به طب سوزنی علاقه داشته باشید - برای مثال، به دنبال درمان برای سردردهای مزمن و فشار سینوسی هستید بر اساس برخی از ادعاها گفته می‌شود که طب سوزنی در بهبود این موارد تأثیر دارد:

 • ○ آلرژی
 • ○ اضطراب و افسردگی
 • آرتروز
 • ○ درد مزمن، اغلب در گردن، پشت، زانو و سر
 • ○ فشار خون
 • ○ بی‌خوابی
 • دردهای قاعدگی و PMS
 • ○ میگرن
 • ○ حالت تهوع صبحگاهی
 • ○ رگ‌به‌رگ شدن
 • سکته مغزی

 

● برخی از مطالعات حتی نشان می‌دهند که طب سوزنی می‌تواند به درمان سرطان و مولتیپل اسکلروزیس کمک کند، با این حال تحقیقات برای این شرایط محدود است و نیاز به مطالعات بزرگ‌تری برای تأیید دارد.

 

● البته در نظر داشته باشید در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اینکه طب سوزنی یک درمان معجزه‌آسا است وجود ندارد، به نظر می‌رسد بر اساس برخی گزارش‌ها به‌عنوان یک درمان مکمل برای برخی افراد اثرات مثبتی داشته است.

استفاده از طب سوزنی در زندگی واقعی

● در حال حاضر، اگر شرایطی دارید که طب سوزنی از نظر علمی می‌تواند برای آن مفید باشد، در یک جلسه درمانی باید انتظار چنین چیزی را داشته باشید:

 

طب سوزنی

● یک جلسه طب سوزنی بین 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد، اگرچه بیشتر این زمان ممکن است صرف بحث در مورد علائم و نگرانی‌های شما شود. بخش اصلی درمان با سوزن‌ها ممکن است حدود 30 دقیقه طول بکشد، اگرچه لزوماً تمام این مدت قرار نیست سوزن‌ها در پوستتان باقی به‌مانند.

 

● از نظر نتایج، تقریباً غیرممکن است که بگوییم باید انتظار چه چیزی را داشته باشید، زیرا هر کس به طور متفاوتی به طب سوزنی واکنش نشان می‌دهد و آن را تجربه می‌کند.

 

● هیچ پاسخ جهانی یکسانی به طب سوزنی وجود ندارد. برخی افراد احساس آرامش می‌کنند و حتی ممکن است کمی خستگی داشته باشند، برخی دیگر احساس انرژی و آمادگی برای انجام هر کاری پیدا می‌کنند. برخی از افراد فوراً احساس بهتر شدن دارند و برای برخی دیگر ممکن است قبل از مشاهده تغییر مثبت نیاز به چندین جلسه درمان باشد.

 

● با این حال، رایج‌ترین پاسخ به طب سوزنی چیست؟

 

● کمپیستی می‌گوید: مردم احساس شادی و رضایت می‌کنند. بیان کردن آن در کلمات سخت است، اما یک احساس تعادل و هماهنگ متمایز وجود دارد که طب سوزنی به اکثر افراد می‌دهد و فقط حس خوبی دارد! همچنین ممکن است پس از درمان احساس خستگی کنید و تغییراتی را در عادات غذا خوردن، خوابیدن یا مدفوع خود مشاهده کنید یا اصلاً تغییری نداشته باشید.

آیا به درمان‌های دیگری غیر از طب سوزنی نیاز دارم؟

● از طب سوزنی برای به تعویق انداختن مراجعه به پزشک درمان بیماری استفاده نکنید. در بیشتر موارد، افراد از طب سوزنی در کنار سایر روش‌های درمانی استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، فردی که درد مزمن دارد احتمالاً دارو مصرف می‌کند و همچنین طب سوزنی می‌رود. فرد مبتلا به سرطان همچنان درمان سرطان را دریافت می‌کند؛ اما از طب سوزنی نیز استفاده می‌کند.

 

● مهم نیست که طب سوزنی چقدر احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند، باید به مصرف داروهای تجویز شده خود ادامه دهید.

درای نیدلینگ (سوزن خشک) با طب سوزنی چه تفاوتی دارد؟

طب سوزنی

● طب سوزنی شبیه سوزن خشک است، اما روش مشابهی نیست. هر دو شامل استفاده از سوزن هستند، اما این تنها شباهتشان است.

 

● طب سوزنی مبتنی بر طب شرقی است و متخصصان طب سوزنی مجاز آن را انجام می‌دهند. درای نیدلینگ در طب غربی است و پزشکان مانند فیزیوتراپیست‌ها آن را انجام می‌دهند.

 

● طب سوزنی دردهای اسکلتی عضلانی و سایر سیستم‌های بدن را درمان می‌کند. فیزیوتراپیست‌ها معمولاً از سوزن خشک به‌عنوان بخشی از یک رویکرد فیزیوتراپی گسترده‌تر استفاده می‌کنند.

هر چند وقت یکبار باید تحت درمان قرار بگیرم؟

● تعداد درمان‌ها به وضعیت شما، شدت آن و نحوه پاسخ بدن بستگی دارد. اکثر مردم هفته‌ای یک‌بار مراجعه می‌کنند. برخی دیگر بسته به مدت زمان ماندگاری اثرات، کم و بیش درمان می‌شوند. متخصص طب سوزنی برنامه‌ای را که برایتان مناسب باشد توصیه می‌کند.

 

● ممکن است در درمان اول یا دوم مزایای کامل طب سوزنی را احساس نکنید. اگر تصمیم دارید طب سوزنی را امتحان کنید، باید حداقل پنج جلسه درمان داشته باشید.

خطرات یا عوارض طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی

● هنگامی که یک متخصص تأیید شده طب سوزنی را انجام دهد، عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

 

● تمام سوزن‌های مورد استفاده باید فولادی، جامد، استریل، غیرسمی و دارای برچسب مناسب باشند. فقط متخصصان واجد شرایط می‌توانند از سوزن‌های طب سوزنی استفاده کنند. پس از یک‌بار استفاده سوزن‌ها را دور انداخته می‌شوند.

 

● دریافت طب سوزنی از پزشکان فاقد صلاحیت می‌تواند مضر باشد. یک فرد آموزش ندیده یا کسی که از سوزن‌های غیر استریل استفاده می‌کند می‌تواند باعث عفونت و آسیب به سیستم عصبی مرکزی شود.

آیا طب سوزنی انواع مختلفی دارد؟

● طب سوزنی‌هایی که از اصول سنتی / باستانی چین پیروی می‌کنند، منحصراً بر هدایت جریان چی یا انرژی در بدن تمرکز می‌کنند. طب سوزنی مدرن از طب غربی استفاده می‌کند و از سوزن برای تحریک سیستم‌های بدن استفاده می‌کند. بسیاری از متخصصان طب سوزنی از ترکیبی از هر دو روش استفاده می‌کنند.

 

● یکی دیگر از روش‌های طب سوزنی درد میوفاشیال را درمان می‌کند. این وضعیت رایج، عضلات و بافت همبند را درگیر می‌کند. هنگامی که عضلات تحت فشار یا آسیب قرار می‌گیرند، باعث تشکیل گره‌های سفت و دردناک می‌شوند. این نقطه در یک عضله می‌تواند باعث ایجاد درد در ناحیه دیگری از بدن شما شود (درد ارجاع شده).

 

● متخصصان طب سوزنی می‌توانند از درمان نقطه برای کاهش درد میوفاسیال استفاده کنند. آنها از سوزن برای "باز کردن" آن نقطه استفاده می‌کنند.

 

منبع 1 و منبع 2

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.