نشانه های تستوسترون پایین در مردان

نشانه های تستوسترون پایین در مردان

تستوسترون هورمون جنسی است که در ایجاد خصوصیات مردانگی به پسران کمک می‌کند. این هورمون در دوران بلوغ و پیدایش خصوصیات فیزیکی مردان نقش کلیدی دارد. تستوسترون به حفظ قدرت و توده عضلانی مردان، موی صورت و بدن، و صدای کلف‌ترکمک می‌کند. میزان تستوسترون می‌تواند بر میل جنسی، نعوظ، خلق و خو، توده عضلانی و تراکم استخوان‌ها تاثیر بگذارد. تستوسترون همچنین برای تولید اسپرم در مردان مورد نیاز است.

تستوسترون یک هورمون مورد نیاز برای رشد مردان است که در درجه اول در بیضه ها تولید می شود. و مسئول ساخت ماهیچه، توده استخوان، همچنین تولید اسپرم و میل جنسی است. این هورمون الگوی مردانه را در توزیع چاقی، تراکم استخوان و تولید سلول های قرمز خون تحت تاثیر قرار می دهد. فقدان و یا تولید ناکافی تستوسترون به طور مستقیم به دلیل کاهش تولید در بیضه و یا به طور غیر مستقیم به علت عدم تحریک بیضه ها برای تولید تستوسترون توسط غده هیپوفیز که هیپوگنادیسم نام دارد و بیماری نیازمند درمان و معالجه است
.

در حالت عادی، تستوسترون در اوایل دوران بلوغ در اوج و با رسیدن به سن 30 سالگی، میزان تستوسترون به آرامی در حدود 1٪ در سال کاهش می یابد این کاهش با افزایش سن طبیعی است. حد پایین سطح تستوسترون در مردان در حدود 300 نانوگرم در هر دسی لیتراست و حد نرمال حدود 1000 - 1200 در هر دسی لیتراست برخی از شرایط ( چاقی، دیابت نوع 2، شرایط پزشکی مزمن ( به ویژه کبد و یا بیماری های کلیوی )، اختلالات هورمونی و عفونت ) می تواند به سطح پایین تستوسترون منجر شود. علائم تستوسترون پایین عبارتند از:

کاهش میل جنسی

تستوسترون نقش مهمی در میزان میل جنسی مردان دارد . بسیاری از مردان تجربه کاهش میل جنسی را با درجات مختلف داشته اند با این حال، افرادی که تستوسترون پایین دارند کاهش شدید در تمایل به رابطه جنسی دارند و در طول رابطه جنسی نیز ، کمبود تستوسترون رسیدن به اوج لذت جنسی را سخت می کند.

مشکل در دستیابی به نعوذ

تستوسترون به تحریک جنسی مرد و دستیابی به نعوظ کمک می کند . تستوسترون به تنهایی سبب ایجاد نعوظ نمی شود اما با تحریک مغز سبب تولید یک مولکول اکسید نیتریک شده که به تحریک نعوظ کمک می کند . کم بودن تستوسترون با بسیاری از شرایط عامل اختلال در نعوظ از جمله ( چاقی، دیابت، تصلب شرایین ) مرتبط است.

کم شدن حجم مایع منی

تستوسترون نقش مهمی در تولید مایع منی دارد .مایعی که به تحرک اسپرم کمک می کند. مردان با تستوسترون پایین کاهش در حجم اسپرم خود را در طی انزال اطلاع می دهند.

ریزش مو

تستوسترون در چند عملکرد بدن از جمله تولید مو نقش ایفا می کند مو یک بخش طبیعی پیری برای بسیاری از مردان است با این حال، مردان با تستوسترون پایین ممکن است از دست دادن موهای بدن و صورت را تجربه کنند.

خستگی و کمبود انرژی

در مردان با تستوسترون پایین خستگی شدید و کاهش قابل توجه در میزان انرژی گزارش شده است اگر شما با وجود داشتن مقدار زیادی خواب، در همه زمان ها خسته هستید و یا اگر رفتن به سالن ورزش یا ورزش برای شما سخت تر شده است شما ممکن است دچار علائمی از کاهش تستوسترون باشید.

از دست دادن توده عضلانی

از آنجا که هورمون تستوسترون نقش مهمی در ساختمان و تقویت عضلات ایفا می کند مردان با تستوسترون پایین ممکن است متوجه کاهش در توده عضلانی و قدرت بدنی، به ویژه در ( بازوها، پاها و یا قفسه سینه ) خود شوند.

افزایش چربی بدن

اگر از دست دادن عضلات به اندازه کافی بد نباشد مردان با تستوسترون پایین افزایش چربی بدن را تجربه می کنند اگر چه دلایل این کاملا روشن نیست، تحقیقات نشان داده است که ژن هایی که کنترل درصد چربی بدن را به عهده دارند نیز مسئول گردش سطح هورمون تستوسترون در مردان می باشد.

کاهش در استخوان

تضعیف استخوان به نام پوکی استخوان است که اغلب به عنوان یک بیماری که در زنان اتفاق می افتد  با این حال، مردان با تستوسترون پایین به دلیل نبود کمک های تستوسترون در تولید و تقویت استخوان، به پوکی استخوان، گرفتار می شوند مردان با تستوسترون پایین به خصوص سالمندان بیشتر مستعد ابتلا به شکستگی استخوان معمولا در ران، پاها، دنده ها و مچ دست هستند.

تغییرات خلقی

زنان اغلب تغییرات خلق و خوی را ( در زمان افت سطح استروژن ) در دوران یائسگی تجربه می کنند مردان با سطوح پایین هورمون تستوسترون می تواند علائم مشابه را تجربه کنند تستوسترون اغلب به عنوان سوخت برای مردان توصیف شده است و در بسیاری از فرایندهای فیزیکی در بدن و افزایش خلق و خوی و ظرفیت ذهنی نقش دارد تحقیقات نشان داده است که مردان با تستوسترون پایین با احتمال بیشتری به افسردگی، تحریک پذیری و یا عدم تمرکز گرفتار می شوند.

تغییر در الگوی خواب

بی خوابی یا اختلال در خواب  
بدتر شدن نارسایی احتقانی قلب
بدتر شدن آپنه خواب

برخی از مردان سطح تستوسترون پایینی دارند که این حالت هیپوگنادیسم یا تستوسترون پایین نامیده می‌شود. میزان تستوسترون یک مرد به طور معمول با افزایش سن کاهش می‌یابد. حدود 4 نفر از هر 10 مرد بالاتر از 45 سال تستوسترون پایین دارند. در حدود 2 نفر از هر 10 مرد بالای 60 سال، 3 نفر از هر 10 مرد بالای 70 سال و 3 نفر از هر 10 مرد بالای 80 سال دچار تستوسترون پایین است. حداقل میزان کل تستوسترون طبیعی یک مرد حدود ۳۰۰ نانوگرم در هر دسی‌لیتر (ng/dL) است. حد بالا بسته به شرایط آزمایشگاه حدود ng/dL ۸۰۰ می‌باشد.

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.