شایع ترین علامت فشار خون، "بی علامتی" است

شایع ترین علامت فشار خون، "بی علامتی" است

فشارخون بالا به عنوان مهم ترین و اولین عامل خطر سکته مغزی و مهم ترین عامل ابتلا به بیماری های قلبی است.
به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ به مناسبت فرارسیدن 27 اردیبهشت روز جهانی فشار خون همایش پیاده روی با حضور اعضای هیات رئیسه و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پردیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد.

راساس این گزارش معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: بیماری های قلبی و عروقی و سکته ها اولین عامل کشنده در سراسر جهان هستند که در سال باعث مرگ 17.5 میلیون نفر می شوند.

دکتر طباطبایی در ادامه گفت: یکی از عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی و سکته مغزی، "فشارخون بالا" است که قابل کنترل می باشد.

وی از فشارخون بالا به عنوان مهم ترین و اولین عامل خطر سکته مغزی و مهم ترین عامل ابتلا به بیماری های قلبی نام برد و اضافه کرد: روز جهانی فشارخون، تاکید فراوان بر روی فشارخون بالا به عنوان یک عامل مهم در بیماریهای قلبی و عروقی و سکته مغزی شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: در حال حاضر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان 7500 نفر بیمار فشارخونی تحت درمان پزشک خانواده روستایی وجود دارد که سیاست کلی این دانشگاه بر آن است تا شناسایی دقیق تر و درمان بیماران فشارخونی چه در مناطق شهری و چه مناطق روستایی به استاندارد کشوری و جهانی نزدیک شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود آگاه نیستند توصیه بر کنترل منظم آن وجود دارد زیرا این بیماری مانند بالا بودن چربی خون می تواند سال ها بی سروصدا وجود داشته باشد بدون اینکه هیچ علامتی را در شخص مبتلا بروز دهد.

گفتنی است: در کشور ایران حدود 20 درصد جمعیت میانسال به بیماری فشار خون مبتلا هستند که این رقم با افزایش سن آنان افزایش پیدا می کند.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.