علایم سکته مغزی را جدی بگیرید

متخصصان با اشاره به اهمیت علائم ناگهانی و شدید سکته مغزی، هشدار دادند که آشنایی با این علائم ضروری است و با توجه به گسترش این عارضه در میان جوانان، افراد نباید خود را از سکته مغزی در امان بدانند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، سکته مغزی به دلیل وقفه ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ ها بوجود می آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می شود و بخشی از بافت مغز آسیب می بیند.
دو واژه ناگهانی و شدید کلمات کلیدی هستند و متخصصان انجمن سکته آمریکا با بیان این که موج سکته مغزی به جوانان هم رسیده است، هشدار دادند که افراد به محض مشاهده علایم شدید و ناگهانی زیر، باید با اورژانس تماس بگیرند:
-بی حسی ناگهانی و احساس ضعف در صورت، دست یا پا (به ویژه در یک طرف بدن)،
-مشکلات بینایی ناگهانی در یک یا دو چشم،
-از دست دادن ناگهانی تعادل، مشکل در راه رفتن و سرگیجه،
-سردرگمی ناگهانی و مشکل در صحبت کردن و درک گفتار،
-سردرد شدید بدون علت.
افرادی که سابقه سکته مغزی در میان بستگان آنها وجود دارد، در معرض خطر بیشتری قرار دارند. این فاکتور خطر قابل تغییر نیست. اما با استفاده از تدابیر مناسب می توان سایر فاکتورهای خطر را کاهش داد. 
برخی از این تدابیر به شرح زیر است: 
-به طور منظم ورزش کنید
- وزن طبیعی بدن را حفظ کنید 
-از رژیم غذایی سالم پیروی کنید 
-میزان کلسترول خون را در سطح مجاز نگه دارید 
-فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشید 
- و سیگار نکشید. 
به گفته محققان، گرچه بیشتر افراد احتمالا با فهرست فاکتورهای خطر آشنایی دارند، اما تکرار و یادآوری آن ضرری ندارد، زیرا اغلب تصور می کنیم امکان ندارد سکته مغزی برای ما اتفاق بیافتد، در حالی که به واقع، ما نیز از خطر آن در امان نیستیم. 

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: مغز سکته

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.