مشکلات تیروئیدی ؛ علل و عوامل ایجاد آن

مشکلات تیروئیدی ؛ علل و عوامل ایجاد آن

مشکلات تیروئیدی ؛ علل و عوامل ایجاد آن

 غده تیروئید بوسیله هورمون هایی که تولید می کند تقریبا تمام عملکردهای متابولیک بدن را تحت تاثیر قرار می دهد . این هورمون ها وظیفه تنظیم مصرف انرژی، تولید گرما و تسهیل رشد در بدن را برعهده دارند. ناراحتی تیروئید می تواند یک ناراحتی سطحی و کوچک مانند گواتر بی خطر(بزرگ شدن غده تیروئید) که نیاز به درمان خاصی ندارد باشد یا یک سرطان تهدید کننده . اکثر مشکلات شایع تیروئیدی ٬ناشی از ترشح غیر طبیعی هورمون تیروئید است. زیاد بودن هورمون تیروئید منجر به شرایطی می شود که پرکاری تیروئید نامیده می شود . و تولید ناکافی هورمون ٬ کم کاری تیروئید گفته می شود . با وجود اینکه اثرات این بیماری می تواند ناراحت کننده و ناخوشایند باشد اما اکثر مشکلات تیروئیدی اگر بدرستی تشخیص داده و درمان شوند میتوانند بخوبی کنترل شوند .

چه عواملی منجر به مشکلات تیروئیدی می شود ؟

پر کاری تیروئید :

تمام انواع پرکاری تیروئید در نتیجه ی ترشح بیش از حد هورمون های تیروئید است اما در نتیجه ی عوامل مختلفی می تواند رخ دهد:

بیماری گریوز : تولید بیش از حد هورمون تیروئید

ادنوم سمی : (به تومور خوش خیم با منشا بافت غددی آدنوم می گویند) زمانیست که٬ برآمدگی هایی در غده تیروئید رشد کرده و شروع به ترشح هورمون های تیروئیدی می کنند و تعادل شیمیایی بدن را بهم می زنند . برخی از گواتر ها دارای تعداد زیادی از این برآمدگی ها هستند .

تیروئیدیت تحت حاد : التهاب تیروئید باعث می شود غده تیروئید هورمون های اضافی ترشح کند و منجر به پرکاری تیروئید موقتی می گردد که عموما چند هفته بطول می انجامد ولی ممکن است برای ماهها ادامه یابد.

بد کار کردن غده هیپوفیز یا وجود غدد سرطانی در غده تیروئید : با وجود اینکه نادر است اما پرکاری تیروئید می تواند از این علت نیز ایجاد شود .

کم کاری تیروئید :
بالعکس ٬ این حالت از ترشح کم هورمون های تیروئید ناشی می شود . از آنجائیکه  تولید انرژی بدن٬ نیاز به میزان کافی هورمون های تیروئیدی دارد٬ افت تولید هورمون٬ منجر به کاهش سطوح انرژی می گردد.

علل کم کاری تیروئید عبارتند از :

تیروئیدیت هاشیموتو : در این اختلال خود ایمنی ، بدن به بافت تیروئید حمله می کند .بافت در نهایت می میرد و تولید هورمون متوقف می شود.

حذف غده تیروئید : تیروئید ممکن است با عمل جراحی برداشته و یا بطور شیمیایی نابود شده باشد .

قرار گرفتن در معرض مقادیر بیش از حد از یدید : سرما و داروهای سینوسی ، داروی قلبی امیودارون ، یا رنگهای کنتراست خاصی که قبل از برخی از آزمایشهای اشعه X داده می شود ممکن است شما را بیش از حد در معرض یدید قرار دهد. اگر در گذشته مشکلات تیروئید داشته اید ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به کم کاری تیروئید باشید.

لیتیم :  داروی لیتیم نیز به عنوان یکی از علل کم کاری تیروئید نقش دارد . 

اگر کم کاری تیروئید برای مدت مدیدی درمان نشود ، می تواند منجر به کمای میکزدم شود، هرچند این بیماری نادر است اما بالقوه کشنده است و نیاز به تزریق فوری هورمون دارد.

کم کاری تیروئید یک خطر محرز برای نوزادان و شیرخواران بشمار می آید . فقدان هورمونهای تیروئید در سیستم بدن در سنین پایین می تواند منجر به کرتینیسم ( عقب ماندگی ذهنی ) و کوتاه قدی ( توقف رشد ) شود. در حال حاضر سطح تیروئید اکثر نوزادان بلافاصله پس از تولد بررسی می شود و اگر کم کاری تیروئید داشته باشند ، درمان بلافاصله آغاز می شود . در نوزادان نیز مانند بزرگسالان ، کم کاری تیروئید می تواند در نتیجه ی علل زیر رخ دهد :
•اختلال هیپوفیز
•تیروئید معیوب
• فقدان غده به طور کامل
نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید بطورغیر طبیعی آرام و غیر فعال است ، اشتهایی کم  و خوابی طولانی دارد.
سرطان غده تیروئید  بسیار نادر است و در کمتر از 10 ٪ از برجستگی های تیروئیدی اتفاق می افتد. ممکن است قبل از اینکه غدد تیروئیدی سرطانی تشخیص داده شود٬ از چندین سال قبل ٬ یک یا چند برجستگی تیروئیدی داشته باشید . افرادی که در سالهای اولیه زندگی٬ برای مشکلات سر و گردن ، احتمالا جهت درمان آکنه ، درمان با اشعه داشته اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تیروئید هستند .

مطالب مرتبط :
ضرورت بررسی عملکرد غده تیروئید قبل از بارداری
آنچه باید درباره بلوغ و رشد قدی بدانید

وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

برچسب ها: تیروئید

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.