انواع کم خونی : 6 نوع متداول از کم خونی

انواع کم خونی : 6 نوع متداول از کم خونی

انواع کم خونی : 6 نوع متداول از کم خونی

کم خونی انواع و طبقه بندی های مختلفی دارد . کم خونی در واقع فقدان مقدار کافی گلبول های قرمز برای پاسخ به تقاضای مورد نیاز بدن به اکسیژن است . اطلاع از طبقه بندی های مختلف آن می تواند به تشخیص علائم و جلوگیری از کم خونی در مراحل اولیه کمک کند .

1-کم خونی ناشی از فقر آهن

کم خونی ناشی از فقر آهن یک بیماری است که در آن بدن آهن بسیار کمی در جریان خون دارد . این شکل از کم خونی در نوجوانان و در زنان تا قبل از یائسگی شایع تر است. از دست دادن خون زیاد در قاعدگی های شدید، خونریزی داخلی از دستگاه گوارش و یا اهدا کردن بیش از حد خون ٬ می تواند به این بیماری دامن بزند. علل دیگر می تواند عادات غذایی بد و یا بیماری های مزمن روده باشد.
علائم و نشانه های این بیماری عبارتند از: رنگ پریدگی ٬  سردرد و کج خلقی
علائم شدیدتر کم خونی ناشی از فقر آهن عبارتند از: تنگی نفس ٬ ضربان قلب سریع ٬ شکنندگی مو و ناخن
درمان معمولا به شکل مکمل های آهن خوراکی و تغییرات رژیم غذایی انجام می شود.

2-کم خونی ناشی از کمبود اسید فولیک
این شکل از کم خونی با کمبود اسید فولیک در جریان خون مشخص می شود (اسید فولیک یکی از ویتامین های گروه B  است).  این نوع از کم خونی معمولا با مصرف ناکافی اسید فولیک، که بیشتر در سبزیجات یافت می شود نمود می یابد. اعتیاد به الکل نیز می تواند از عوامل مؤثر در این شکل از کم خونی باشد. در طول بارداری وقتیکه مصرف اسید فولیک کم و زیاد می شود نیز این بیماری می تواند خود را نشان دهد و همچنین می تواند به عنوان یک عارضه جانبی از دیگر اختلالات خونی نیز باشد.
علائم این اختلال عبارتند از: ضعف ٬ خستگی٬  ضعف حافظه و  کج خلقی
می توان با مصرف مواد غذایی دارای اسید فولیک در رژیم غذایی از ابتلا این نوع کم خونی اجتناب کرد .

این غذاها شامل جگر گاو، مارچوبه و لوبیا قرمز.

3-کم خونی خطرناک
کم خونی خطرناک معمولا در افراد بین سنین 50 و 60 سال ظاهر می شود و در نتیجه کمبود ویتامین B12 است. این بیماری می تواند ارثی باشد اما برخی از انواع این بیماری می تواند ناشی از بیماری های خود ایمنی باشد . افرادی که هر نوع از بیماری های خود ایمنی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این نوع کم خونی قرار دارند .
علائم این نوع کم خونی ممکن است شامل موارد زیر باشد: خستگی ٬ تنگی نفس٬ تپش قلب ٬ بی حسی یا سوزن سوزن شدن در اندام

4-کم خونی آپلاستیک
آنمی آپلاستیک بعلت فقدان یا کاهش گلبول های قرمز خون ایجاد می شود.  در این شکل از بیماری که علت آن تخریب بافت خونساز در مغز استخوان فرد است تولید سلول های جدید خونی کاهش می یابد .مغز استخوان یک بافت اسفنجی شکل است که سبب ایجاد سلول های سفید و قرمز خون و نیز پلاکت ها توسط سلول های بنیادی می شود . در نتیجه ی این بیماری ٬ فرد قادر به مقابله با عفونت نیست و علائمش شبیه به فردی است که خون زیادی از دست داده باشد.
علائم عبارتند از:  بی حالی٬  رنگ پریدگی٬ لکه های خونی زیر پوست ٬ خون ریزی٬ ضربان قلب سریع٬ عفونت  و نارسایی قلبی
هنوزعلت شناخته شده ای برای آنمی آپلاستیک وجود ندارد ولی تصور این است که با قرار گرفتن در معرض سموم خاص ٬ شیمی درمانی (که گاهی می تواند علاوه بر از بین بردن سلول های سرطانی سلول های سالم بدن را نیز از بین ببرد) و نیز ویروس هپاتیت ایجاد می شود. احتمال ابتلا به این بیماری حدود 2 مورد در هر میلیون نفر می باشد که در آسیا 2 یا 3 برابر رایج تر از سایر نقاط جهان است . اوج علائم انمی آپلاستیک اکتسابی معمولا بین سنین 15 تا 25 سال می باشد ولی پس از سن 60 سالگی دوباره علائم بیماری شدت می یابد . 
5-کم خونی سلول داسی شکل
این شکل از کم خونی ماهیت ارثی دارد و به علت غیر طبیعی بودن شکل سلول های قرمز خون ایجاد می شود. کم خونی سلول داسی شکل یک بیماری تهدید کننده است و هیچ پیشگیری برای آن وجود ندارد.
علایم این بیماری عبارتند از: حملات دردناک در بازوها، پاها و شکم  ٬ زردی در سفیدی چشم ٬ خستگی مزمن ٬ ضربان قلب سریع و رنگ پریدگی
عوارض عبارتند از زخم پا، شوک، خونریزی مغزی، و اختلالات ارتوپدی.
6-پلی سیتمی ورا
این بیماری در مردان میانسال شایع تر است و با افزایش در سلول های قرمز خون، لوکوسیت ها، و انعقادی پلاکتها مشخص می شود .تولید مثل بسیار سریع و شدیدی از سلول وجود دارد و سلول های مغز استخوان با سرعتی بیشتر از حد معمول بالغ می شوند .علت این بیماری ناشناخته است.
علائم عبارتند از: رنگ پوست متمایل به رنگ ارغوانی٬ قرمزی چشم ٬ سردرد ٬ سرگیجه و بزرگ شدن طحال
اگر چه علائم و نشانه های کم خونی ممکن است سخت و طاقت فرسا به نظر آید، اما خبر خوب این است که اکثر اشکال کم خونی را می توان به طور موثر با تغییر رژیم غذایی و مصرف دارو کنترل کرد.

مکمل های غذایی آهنفولیک اسید / ویتامین ب12 / اینوفولیک / هماتوگل / سیدرال گوچه / سیدرال
مطالب مرتبط :
بیماری سلیاک چیست ؟
عادت های بد غذایی زمینه ساز فقر آهن و کم خونی ناشی از آن

وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.