انواع سردرد و روش های درمان آن

انواع سردرد و روش های درمان آن

انواع سردرد و روش های درمان آن

چه عواملی باعث سردرد می شود؟

سردرد درنتیجه ی تعامل سیگنال های مغزی ، عروق خونی و اعصاب اطراف آن است. در طی سردرد ، اعصاب خاصی از رگهای خونی و عضلات سر فعال شده و سیگنال های درد را به مغز می فرستند. هنوز مشخص نیست که این سیگنالها به چه علتی فعال می شوند.
سردردهایی که ناگهانی رخ می دهند معمولا بعلت بیماری ، عفونت، سرماخوردگی یا تب رخ می دهند. سایر شرایطی که می تواند منجر به سردرد حاد شود شامل سینوزیت ( التهاب سینوس ها )، التهاب گلو( التهاب یا عفونت گلو)، گوش درد (عفونت یا التهاب گوش) . در برخی موارد سردرد می تواند در نتیجه ی ضربه به سر (تروما) یا ندرتا نشانه ی بیماری وخیم تری باشد.
علل معمول سردرد های تنشی یا سردردهای مزمن می تواند استرس های عاطفی ، مصرف الکل ، تغذیه نامناسب، تغییر الگوهای خواب، استفاده بیش از حد از داروها، تنش و افسرگی باشد. سایر علل سردردهای تنشی خستگی چشم و گردن یا خستگی پشت به علت وضعیت نامناسب ستون فقرات و ضعیف بودن آن است.

سردرد همچنین می توانند توسط عوامل محیطی خاصی که در خانواده مشترک است ایجاد شوند از قبیل قرار گرفتن در معرض دود تنباکو، بوی قوی مواد شیمیایی خانگی یا عطر ، قرار گرفتن در معرض آلرژن های خاص یا خوردن غذاهایی خاص .
استرس ، آلودگی ، سرو صدا ، نور و تغییرات آب و هوایی ، سایر عوامل محیطی هستند که می توانند سردرد را برای برخی افراد تشدید کند.
فعالیت فیزیکی زیاد نیز می تواند موجب شروع میگرن هم در کودکان و هم در بزرگسالان شود.در رابطه با مواردی که موجب سردرد شما می شود با پزشک مشورت کنید.


انواع سردرد

انواع مختلفی از سردرد وجود دارد. در حقیقت 150 دسته بندی از سردرد تشخیص داده شده است. در زیر برخی از مهمترین دسته بندی های سردرد آورده شده است.
سردرد های تنشی: که سردرد های روزانه ی مزمن یا غیر پیشرونده ی مزمن نیز نامیده می شوند . سردرد های تنشی معمول ترین نوع سردرد بین بزرگسالان و نوجوانان است. این نوع از سردرد های انقباض عضلانی باعث درد های خفیف تا متوسطی می شوند که گهگاهی در طی یک دوره ی طولانی مدت رخ می دهد.
سردردهای میگرنی : علل دقیق میگرن هنوز مشخص نیست .
بر اساس نظریه شناخته شده ای که تئوری عصبی نامیده می شود ،محرک ها سبب فعالیت غیر طبیعی مغز شده و به نوبه خود باعث تغییراتی در عروق خونی مغز می شوند .ژنتیک نقش مهمی در ابتلا به میگرن دارد و برخی از انواع میگرن با اختلالات وراثتی بخشی از مغز در ارتباط است.
دردهای میگرنی ، از خفیف تا شدید آنها، اغلب بصورت دردی ضربان دار توصیف می شود.سردردهای میگرنی می توانند بمدت 4 ساعت الی 3 روز متوالی بطول بیانجامد و معمولا یک تا چهار بار در ماه رخ می دهد. میگرن با علائمی از قبیل حساسیت به نور ، حساسیت به سر و صدا یا بو ، تهوع ، کاهش اشتها و معده درد یا دردهای شکمی همراه است.
کودکان مبتلا به میگرن، علاوه بر علائمی که در بالا اشاره شد معمولا از رنگ پریدگی ،گیجی، تاری دید، تب و ناراحتی شکمی شکایت می کنند. در درصد کمی از کودکانی که میگرن آنها بصورت علائم گوارشی عود کننده بروز می کند ، تهوع شایعترین مشکل آنهاست . تهوع های عود کننده نشان دهنده ی اینست که پس از آن، علائم بطور منظم بروز خواهند کرد.
این نوع از میگرن ها گاهی اوقات میگرن های شکمی نیز نامیده می شوند.

سندروم سردردهای مختلط : که سردرد های مبدلی نیز نامیده می شوند ترکیبی از سردردهای میگرنی و تنشی است . هم کودکان و هم بزرگسالان این نوع از سردرد را تجربه می کنند.

سردردهای خوشه ای :این نوع از سردرد، کم شیوع ترین و درعین حال شدیدترین نوع از سردرد های اولیه است. درد ناشی از سردرد خوشه ای، گاهی اوقات بقدری شدید است که اکثر افراد مبتلا به سردرد خوشه ای نمی تواند آرام بنشینند و اغلب مجبورند قدم بزنند. درد در پشت چشم یا کره ی چشم، بدون تغییر جهت خواهد بود. اصطلاح "سردرد خوشه ای" به سردردی که شامل گروهی از مشخصه هاست اشاره دارد. سردرد خوشه ای یک تا سه بار در روز در طول دوره ی مشخصی رخ می دهد، که ممکن است دو هفته تا سه ماه بطول بیانجامد .سردرد ممکن است برای ماهها یا سالها کاملا از بین برود و دوباره مجددا عود کند.
سردردهای سینوسی : سردردهای سینوسی با دردهای عمیق و ثابتی در گونه ها ، پیشانی و پل بینی همراه است. درد معمولا با حرکت ناگهانی سر و یا خستگی تشدید می شود و معمولا با سایرعلائم سینوسی مانند ترشحات بینی، احساس پری در گوش، تب و تورم صورت رخ می دهد.

سردرد حاد: این نوع از سردرد که به طور ناگهانی رخ میدهد و در کودکان نیز دیده می شود دارای علائمی است که پس از یک دوره نسبتا کوتاه فروکش می کند.
سردردهای حاد اغلب منجر به مراجعه به مطب متخصص یا اورژانس می شود.در صورتیکه هیچ علائم و نشانه ی عصبی وجود نداشته باشد اغلب شایعترین علت سردردهای حاد در کودکان و نوجوانان عفونت های سینوسی و تنفسی است.
• سردردهای هورمونی : سردرد در زنان اغلب بعلت تغییر در سطح هورمون ها که در طول دوران قاعدگی ، حاملگی و یائسگی رخ می دهد می باشد. تغییرات هورمونی شیمیایی ناشی از قرصهای جلوگیری از بارداری، منشا سردرد در برخی از زنان است.

سردردهای مزمن پیشرونده : که همچنین سردردهای کششی یا التهابی نیز نامیده می شوند ، به مرور شدیدتر شده و ممکن است بارها در طی روز رخ دهد. این نوع از سردردها کم شیوع ترین نوع سردردها هستند و تقریبا کمتر از 5% از کل سردرد ها در بزرگسالان و کمتر از 2% از سردردها در کودکان را شامل می شود. سردردهای مزمن پیشرونده می توانند در نتیجه ی بیماری یا اختلال در مغز یا جمجمه باشد.

بر اساس تحقیقات بنیاد بین المللی سردرد ، بیش از 45 میلیون امریکایی از سردرد مزمن و عود کننده، و 28 میلیون از این افراد از میگرن رنج می برند. حدود 20% از کودکان و نوجوانان نیز علائم سردرد را تجربه کرده اند .

آیا سردرد ارثی است؟

بله سردردها، مخصوصا سردردهای میگرنی ، معمولا ارثی هستند. تقریبا 90% از کودکان و نوجوانانی که مبتلا به میگرن هستند سابقه خانودگی میگرن دارند. در صورتیکه والدین هر دو مبتلا به میگرن باشند احتمال اینکه فرزند آنها نیز میگرن داشته باشد تقریبا 70% است. اگر تنها یکی از والدین میگرن داشته باشد احتمال ابتلای فرزند حدود 25% تا 50% خواهد بود.

آیا کودکان زودتر دچار سردرد می شوند؟

سردرد ممکن است با بزرگتر شدن کودکان بهبود یابد یا برای مدتی از بین برود و مجددا در طی سالها بازگردد. در دوران دبیرستان،اغلب پسرانی که مبتلا به میگرن می شوند به مرور زمان بهبود می یابند اما در دختران میگرن متناوبا بعلت تغییرات هورمونی بیشتر می شود. میگرن در دختران نوجوان سه برابر بیشتراز پسران رخ می دهد.

سردرد چگونه ارزیابی و تشخیص داده می شود؟

خبر خوب برای افرادیکه از سردرد رنج می برند اینست که اگر یکبار علت سردرد آنها درست تشخیص داده شود ،برنامه درمانی موثری را می توان برای آن آغاز کرد. اگر دچار سردرد هستید اولین گام اینست که نزد پزشک خانوادگی خود بروید. وی یک معاینه ی فیزیکی کامل برای سردرد شما انجام می دهد. در طی ارزیابی، سابقه ی سردرد و توضیحاتی که درمورد سردرد می دهید بررسی می شود.
از شما خواسته می شود که شرح کاملی از علائم سردرد و خصوصیات شخصیتی خود ارائه دهید. دانستن مواردی که منجر به سردرد یا تشدید آن می شود و کارهایی که شما برای کاهش سردرد خود انجام می دهید برای پزشک بسیار مهم است.
ثبت روزانه ی اطلاعاتی در مورد سردردتان ، به پزشک برای تشخیص نوع سردرد بسیار کمک می کند . برای بسیاری از افرادی که از سردرد رنج میبرند آزمایشات تشخیصی خاصی لازم نیست.
با اینحال، اگر پزشک به اختلال ساختاری سیستم عصبی مرکزی مشکوک باشد برای ارزیابی علت سردرد ممکن است نیاز به سی تی اسکن یا ام آر آی داشته باشید. هر دوی این آزمایشات ، تصاویر مقطعی از مغز را نشان می دهد که میتواند زمینه یا مشکلات غیر طبیعی را نشان دهد. آزمایش اشعه X از جمجمه چندان مفید نیست . نوار مغزی نیز ضروری نیست مگراینکه هنگام سردرد کاهش سطح هوشیاری داشته باشید.
اگر علائم سردردتان بدتر شد یا علی رغم درمان متناوبا تکرار شد ، با پزشک خود برای مراجعه به متخصص مشورت کنید.

سردرد چگونه درمان می شود؟

پزشک ممکن است انواع درمان های مختلف یا آزمایشات بیشتر و یا مراجعه به پزشک متخصص را به شما توصیه کند . باید زمان معقولی را برای ملاقات با پزشک خانوادگی برای معاینه سردردتان در نظر بگیرید . درمان صحیح به عوامل متعددی از جمله نوع و فرکانس سردرد و علت آن بستگی دارد. همه سردردها نیاز به مراقبت های پزشکی ندارند. درمان می تواند شامل آموزش، مشاوره، مدیریت استرس و مصرف دارو باشد. درمان برای شما متناسب با نیازهای خاص شما خواهد بود.

چه اتفاقی بعد از شروع درمان خواهد افتاد؟

زمانیکه پزشک یک برنامه درمانی را برای شما آغاز می کند ، نتایج را پبگیری کنید . مراجعات منظم، این امکان را به پزشک می دهد تا نظارت کاملی بر پروسه درمان داشته باشد و اگر لازم بود تغییرات مناسب را در برنامه درمانی تان انجام دهد .

بیشتر بخوانید :
علت سردردهای ماه رمضان و نکات توصیه ای
با ترکیب این عرقیات آرامش و خواب راحتی داشته باشید!
افسردگی و راه های مقابله با آن
علائم و نشانه های هشدار دهنده تومور مغزی
سندروم پیش قاعدگی (PMS) چیست؟

وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.