110میلیون چینی دیابت دارند

تازه ترین آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت چین حاکیست که 110 میلیون نفر از مردم این کشور به بیماری دیابت (قند بالای خون) مبتلا هستند.به گزارش ایرنا، این گزارش که به مناسبت روز جهانی بهداشت منتشر شده حاکی است که چنانچه رژیم غذایی مردم چین بویژه کودکان و نوجوانان تصحیح نشود، شمار مبتلایان به بیماری قند در این کشور در سال های آینده به شکل سرسام آوری بالا خواهد رفت.

بر اساس آمار رسمی اکنون در چین 110 میلیون نفر به مرض قند مبتلا هستند و در سال های آینده با توجه به تحولات اجتماعی و روش های نادرست مصرف مواد غذایی در این کشور بر شمار آنها افزوده خواهد شد.
امروزه شمار زیادی از کودکان و نوجوانان در چین علاقمند به استفاده از غذاهای آماده و فوری (فست فودها) هستند و بر اساس گزارش سازمان بهداشت این کشور، این موضوع در حال تبدیل به مشکلی بزرگ برای خانواده ها شده است.
این در حالی است که اکثر جوانان و کودکان در چین رغبت زیادی به ورزش نشان نمی دهند و چاقی نیز بتدریج به بیماری مزمن در میان آنها تبدیل شده است که می تواند به مرض قند بینجامد.
سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز جهانی بهداشت که دیروز پنجشنبه بود، خواستار ورزش بیشتر کودکان و نوجوانان و تغییر رژیم غذایی آنان شد.
دبیرکل سازمان ملل متحد نیز دیروز در پیامی با بیان اینکه بیماری دیابت (قند بالای خون) سالانه 1.5 میلیون نفر را به کام مرگ می کشد، از جامعه جهانی خواست تلاشهای خود را برای مقابله با این بیماری افزایش دهند.
گزارش نهادهای بهداشتی چین حاکیست که اگر وضعیت کنونی تغییر نکند، شمار مبتلایان به مرض قند در پرجمعیت ترین کشور جهان به 150 میلیون نفر در سال 2040 میلادی خواهد رسید.
آمار اداره بهداشت چین نشان می دهد که در سال 1980 میلادی کمتر از 5 درصد مردان در چین دیابت داشتند اما اکنون این رقم به 10 درصد افزایش یافته است.
بیماری قند در صورتی که درمان نشود می تواند منجر به بیماری قلبی و از کار افتادن کلیه و نابینایی شود.
این در حالی است که پزشکان بر این باورند فعالیت های فیزیکی مردم چین کاهش یافته و علاوه بر نامناسب بودن رژیم غذایی، سبک زندگی آنان نیز متحول شده است.
آمار سازمان بهداشت جهانی حکایت از آن دارد که 80 درصد از نوجوانان 11 تا 17 سال در چین فعالیت فیزیکی کافی ندارند و بعضا چاق هستند.
بر همین اساس شمار کودکان زیر پنج سال که بیش از حد چاق هستند در چین به شش میلیون نفر می رسد و نرخ چاقی در جوانان بالای 20 سال از سال 1980 تاکنون 200 درصد بیشتر شده است.
شعار امسال روز جهانی بهداشت دیابت نامگذاری شده و بر اساس گزارش این سازمان که دو روز پیش منتشر شد شمار مبتلایان به دیابت 422 میلیون نفر در جهان تخمین زده شده است.
در گزارش سازمان جهانی بهداشت آمده است که موارد ابتلا به دیابت با چهار برابر افزایش، از 108 میلیون نفر در سال 1980 به 422 میلیون در سال 2014 رسیده که معادل 8.5 درصد از افراد بزرگسال در جهان است. 
حفظ وزن طبیعی بدن، فعالیت بدنی و تغذیه سالم می تواند از ابتلا به دیابت جلوگیری کند.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.