سرطان روده بزرگ؛ انواع، علل، راههای پیشگیری و درمان

سرطان روده بزرگ؛ انواع، علل، راههای پیشگیری و درمان

سرطان روده بزرگ؛ انواع، علل، راههای پیشگیری و درمان

سرطان روده بزرگ، سرطانی است که در ناحیه کولون یا رکتوم ( راست روده) ایجاد می شود. هر دوی این اندام ها در بخش تحتانی دستگاه گوارش هستند. راست روده در انتهای روده بزرگ قرار دارد. انجمن سرطان آمریکا (ACS) تخمین می زند که از هر 23 مرد یک نفر و از هر 25 زن یک نفر در طول زندگی خود به سرطان روده بزرگ مبتلا می شوند.

پزشک از مرحله بندی سرطان روده بزرگ به عنوان راهنما استفاده می کند تا از میزان پیشرفت سرطان مطلع شود. برای پزشک مهم است که از مرحله سرطان آگاهی داشته باشد تا بتواند بهترین برنامه درمانی را برای بیمار ارائه دهد و برآوردی از چشم انداز بلند مدت وی داشته باشد. مرحله صفر(0) سرطان روده مرحله اولیه و مرحله 4 پیشرفته ترین مرحله است:


مرحله 0:
همچنین به عنوان کارسینوما درجا یا سرطان درجا شناخته می شود، در این مرحله سلول های غیر طبیعی فقط در پوشش داخلی روده بزرگ یا راست روده هستند.

 مرحله 1. در این مرحله سرطان به لایه مخاط یا روده بزرگ یا راست روده نفوذ کرده و ممکن است در لایه عضلانی رشد کرده باشد. در اینجا هنوز به غدد لنفاوی اطراف یا سایر قسمتهای بدن گسترش نیافته است.

مرحله 2. سرطان به دیواره های روده بزرگ یا راست روده یا از طریق دیواره ها به بافت های مجاور گسترش یافته است اما بر غدد لنفاوی تأثیر نگذاشته است.

 مرحله 3. در این مرحله، سرطان به غدد لنفاوی منتقل شده است اما به قسمتهای دیگر بدن منتقل نشده است.

مرحله 4: سرطان به اندام های دورتر مانند کبد یا ریه ها نیز سرایت کرده است.

علائم سرطان روده بزرگ چیست؟


سرطان روده بزرگ ممکن است هیچ علامتی خصوصاً در مراحل اولیه نداشته باشد. اگر در مراحل اولیه علائمی را تجربه کنید، ممکن است شامل این علائم باشد:

یبوست، اسهال، تغییر در رنگ مدفوع، تغییر در شکل مدفوع، مانند باریک شدن مدفوع، خون در مدفوع، خونریزی از راست روده، گاز زیاد، گرفتگی شکم و درد شکمی

اگر هرکدام از این علائم را مشاهده کردید، با پزشک خود در مورد غربالگری سرطان روده بزرگ صحبت کنید.

علائم مرحله 3 یا 4 (علائم مرحله آخر)

علائم سرطان روده بزرگ در مراحل آخر (مراحل 3 و 4) بیشتر دیده می شود. علاوه بر علائم فوق، ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشد:

خستگی بیش از حد، ضعف غیرقابل توجیه، کاهش ناخواسته وزن، تغییر در مدفوع که بیش از یک ماه طول بکشد، احساس خالی نشدن روده ها، استفراغ

اگر سرطان روده بزرگ به سایر قسمت های بدن سرایت کند، ممکن است دچار علائم زیر شوید:

زردی، زردی چشم و پوست، تورم در دست یا پا، مشکلات تنفسی، سردردهای مزمن، تاری دید، شکستگی استخوان

آیا انواع مختلفی سرطان روده بزرگ وجود دارد؟

با وجودی که سرطان کولورکتال کاملا مشخص به نظر می رسد، در واقع بیش از یک نوع سرطان کولورکتال وجود دارد. تفاوت ها مربوط به نوع سلول هایی است که سرطانی می شوند و همچنین محل تشکیل آنها .


شایع ترین نوع سرطان روده بزرگ از آدنوکارسینوم شروع می شود. طبق ACS، آدنوکارسینوماها بیشتر موارد سرطان روده بزرگ را تشکیل می دهند. با احتمال زیاد سرطان روده بزرگ بیمار از این نوع است. مگر اینکه پزشک خلاف این را تشخیص دهد.

آدنوکارسینوماها در سلول هایی ایجاد می شوند که مخاط را در روده بزرگ یا راست روده ایجاد می کنند. کمتر معمول است که سرطان های روده بزرگ توسط انواع دیگری از تومورها مانند موارد زیر ایجاد می شوند:

 • - لنفوم ، که می تواند در غدد لنفاوی یا در روده بزرگ ایجاد شود.
 • - کارسینوئیدها ، که در سلول های هورمون ساز در روده شما شروع می شوند.
 • - سارکوم ، که در بافت های نرم مانند عضلات روده بزرگ ایجاد می شود.
 • - تومورهای استرومایی دستگاه گوارش ، که می توانند به عنوان خوش خیم شروع شده و سپس سرطانی شوند (آنها معمولاً در دستگاه گوارش ایجاد می شوند ، اما به ندرت در روده بزرگ ایجاد می شوند.)

چه عواملی باعث سرطان روده بزرگ می شوند؟

محققان هنوز در حال بررسی علل سرطان روده بزرگ هستند.

سرطان ممکن است در اثر جهش های ژنتیکی ، ارثی یا اکتسابی ایجاد شود. این جهش ها تضمین نمی کند که شما به سرطان روده بزرگ مبتلا می شوید ، اما احتمال ابتلای شما را افزایش می دهد. برخی جهش ها ممکن است باعث تجمع سلول های غیرطبیعی در پوشش روده بزرگ و تشکیل پولیپ شوند. این پولیپ ها رشدهای کوچک و خوش خیم هستند. از بین بردن این رشد ها از طریق جراحی می تواند اقدامی پیشگیرانه باشد. پولیپ های درمان نشده می توانند سرطانی شوند.

چه کسی در معرض خطر سرطان روده بزرگ است؟

لیستی رو به رشد ازعوامل خطر وجود دارد که به تنهایی یا به صورت ترکیبی برای افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در فرد عمل می کنند.

عوامل خطر ثابت

برخی از عواملی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند اجتناب ناپذیر هستند و نمی توانند تغییر کنند. سن یکی از آنهاست. بعد از رسیدن به سن 50 سالگی احتمال ابتلا به این سرطان افزایش می یابد.

برخی دیگر از عوامل خطر ثابت عبارتند از:

 • - سابقه قبلی پولیپ روده بزرگ
 • - سابقه قبلی بیماری های روده
 • - سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ
 • - داشتن سندرم های ژنتیکی خاص ، مانند پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP)
 • - داشتن نژاد یهودی یا آفریقایی اروپای شرقی

عوامل خطر قابل اصلاح

سایر عوامل خطر قابل اجتناب است. این بدان معنی است که می توانید آنها را تغییر دهید تا خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ کاهش یابد. عوامل خطر قابل اجتناب عبارتند از:

 • - اضافه وزن یا چاقی
 • - استعمال سیگار
 • - نوشیدن زیاد الکل
 • - مبتلا بودن به دیابت نوع 2
 • - داشتن سبک زندگی کم تحرک
 • - مصرف رژیم غذایی سرشار از گوشت های فرآوری شده

چگونه سرطان روده بزرگ تشخیص داده می شود؟

تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ بیشترین شانس را برای بهبود این بیماری دارد.

کالج پزشکان آمریکا (ACP) غربالگری را برای افرادی که 50 تا 75 سال دارند ، با متوسط خطر ابتلا به بیماری ، و امید به زندگی حداقل 10 سال توصیه می کند.

مجله پزشکی انگلیسی منبع معتبر (BMJ) غربالگری را برای افرادی که 50 تا 79 ساله هستند و خطر 15 ساله ابتلا به این بیماری حداقل 3 درصد است ، توصیه می کند.

پزشک با کسب اطلاعات در مورد سابقه پزشکی و خانوادگی شروع به کار می کند. پزشکان همچنین یک معاینه بدنی را انجام می دهند.  ممکن است شکم را فشار دهند یا معاینه مقعدی را انجام دهند تا وجود توده یا پولیپ مشخص شود.


آزمایش مدفوع

ممکن است هر 1 تا 2 سال یک بار آزمایش مدفوع انجام دهید. آزمایشات مدفوع برای تشخیص خون پنهان در مدفوع استفاده می شود. دو نوع اصلی وجود دارد ، آزمایش خون مخفی مدفوع مبتنی بر گایاک (gFOBT) و آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT).

آزمایش خون مخفی مدفوع مبتنی بر گایاک (gFOBT)

گایاک یک ماده گیاهی است که برای پوشاندن کارت حاوی نمونه مدفوع استفاده می شود. اگر خون در مدفوع وجود داشته باشد ، کارت تغییر رنگ می دهد.

قبل از این آزمایش باید از مصرف برخی از غذاها و داروها مانند گوشت قرمز و داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) خودداری کنید. این مواد غذایی ممکن است در نتایج آزمایش تداخل کنند.

آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT)

FIT هموگلوبین ، پروتئین موجود در خون را تشخیص می دهد. این آزمایش دقیق تر از آزمون مبتنی بر گایاک است.

دلیل این موضوع این است که بعید به نظر می رسد FIT بتواند خونریزی از دستگاه گوارش فوقانی (نوعی خونریزی را که به ندرت در اثر سرطان روده بزرگ ایجاد می شود) تشخیص دهد. علاوه بر این ، نتایج این آزمایش تحت تأثیر غذاها و داروها نیست.

انجام آزمایشات در منزل

از آنجا که برای این آزمایشات به چندین نمونه مدفوع نیاز است ، پزشک احتمالاً کیت های آزمایش را در اختیار شما قرار می دهد تا از آنها در خانه استفاده کنید.

بسیاری از کیت های خریداری شده به صورت آنلاین نیاز به ارسال نمونه مدفوع به آزمایشگاه برای ارزیابی دارند. نتایج آزمون باید ظرف 5 روز کاری بصورت آنلاین در دسترس باشد. بعد از آن ، باید با پزشک در مورد نتایج آزمایش خود مشورت کنید.

آزمایش خون

پزشک ممکن است برخی آزمایشات خون را انجام دهد تا درک بهتری از علت ایجاد علائم داشته باشد. آزمایش عملکرد کبد و شمارش کامل خون می تواند سایر بیماری ها و اختلالات را رد کند.

سیگموئیدوسکوپی

سیگموئیدوسکوپی با حداقل تهاجم ، به پزشک اجازه می دهد تا آخرین قسمت روده بزرگ را که به عنوان روده بزرگ سیگموئید شناخته می شود ، از نظر ناهنجاری بررسی کند. این روش که به آن سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر نیز می گویند ، شامل یک لوله انعطاف پذیر است که چراغی روی آن قرار دارد.

ACP سیگموئیدوسکوپی هر 10 سال یکبار توصیه می شود ، در حالی که BMJ سیگموئیدوسکوپی یکبار توصیه می شود.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی شامل استفاده از یک لوله طولانی با یک دوربین کوچک متصل است. این روش به پزشک اجازه می دهد تا داخل روده بزرگ و راست روده را ببیند تا موارد غیرمعمول را بررسی کند. این معمولاً پس از آزمایش های غربالگری کمتر تهاجمی انجام می شود که نشان می دهد شما ممکن است به سرطان روده بزرگ مبتلا باشید.

در طول کولونوسکوپی ، پزشک همچنین می تواند بافت را از مناطق غیر طبیعی خارج کند. سپس می توان این نمونه های بافت را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال کرد.

از بین روش های تشخیصی موجود ، سیگموئیدوسکوپی و کولونوسکوپی در تشخیص رشد خوش خیم که ممکن است به سرطان روده بزرگ تبدیل شود ، موثرترین روش هستند.

ACP هر 10 سال یک کولونوسکوپی را توصیه می کند ، در حالی که BMJ کولونوسکوپی را یکبار توصیه می کند.

اشعه ایکس

پزشک ممکن است با استفاده از یک محلول کنتراست رادیواکتیو که حاوی عنصر شیمیایی باریوم است ، اشعه ایکس تجویز کند.

پزشک با استفاده از تنقیه باریم این مایع را در روده وارد می کند. با قرار گرفتن در محلول ، محلول باریم، پوشش روده بزرگ را می پوشاند. این امر به بهبود کیفیت تصاویر اشعه ایکس کمک می کند.

سی تی اسکن

سی تی اسکن تصویری دقیق از روده بزرگ ارائه می دهد. سی تی اسکن که برای تشخیص سرطان روده بزرگ استفاده می شود ، گاهی کولونوسکوپی مجازی نامیده می شود.

گزینه های درمانی برای سرطان روده بزرگ چیست؟

درمان سرطان روده بزرگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. وضعیت سلامت کلی و مرحله سرطان روده بزرگ به پزشک کمک می کند تا یک برنامه درمانی برای بیمار تدوین کند.


عمل جراحی

در مراحل اولیه سرطان روده بزرگ ، ممکن است جراح بتواند پولیپ های سرطانی را از طریق جراحی خارج کند. اگر پولیپ به دیواره روده متصل نشده باشد ، احتمالاً چشم انداز بسیار خوبی خواهید داشت.

اگر سرطان به دیواره های روده گسترش یافته باشد ، ممکن است جراح نیاز به برداشتن بخشی از روده بزرگ یا راست روده به همراه غدد لنفاوی مجاور داشته باشد. در صورت امکان ، جراح قسمت سالم باقی مانده روده بزرگ را به راست روده متصل می کند.

اگر این امکان وجود نداشته باشد ، ممکن است کولوستومی انجام دهند. این اقدام، شامل ایجاد یک دهانه در دیواره شکم برای دفع مواد زائد است. کولوستومی ممکن است موقتی یا دائمی باشد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی شامل استفاده از داروهایی برای از بین بردن سلول های سرطانی است. برای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ ، زمانی که برای از بین بردن سلولهای سرطانی طولانی مدت استفاده می شود؛ شیمی درمانی معمولاً پس از جراحی انجام می شود . شیمی درمانی همچنین رشد تومورها را کنترل می کند.

داروهای شیمی درمانی که برای درمان سرطان روده بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

شیمی درمانی اغلب با عوارض جانبی همراه است که باید با داروهای اضافی کنترل شود.

تابش - تشعشع

پرتودهی از پرتوی پرقدرت انرژی ، مشابه آنچه در اشعه X استفاده می شود ، برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلولهای سرطانی قبل و بعد از جراحی استفاده می کند. پرتودرمانی معمولاً در کنار شیمی درمانی اتفاق می افتد.

سایر داروها

درمان های هدفمند و ایمنی درمانی نیز ممکن است توصیه شود. داروهایی که برای درمان سرطان روده بزرگ توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تأیید شده اند عبارتند از:

 • - bevacizumab (آواستین)
 • - ramucirumab (سیرامزا)
 • - ziv-aflibercept (Zaltrap)
 • - cetuximab (Erbitux)
 • - panitumumab (Vectibix)
 • - رگورافنیب (استیوارگا)
 • - پمبرولیزوماب (Keytruda)
 • - nivolumab (Opdivo)
 • - ipilimumab (Yervoy)

این داروها می توانند سرطان متاستاتیک روده بزرگ یا مراحل آخر سرطان را که به انواع دیگر درمان پاسخ نمی دهد و به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است را درمان کنند .

میزان بقای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ چقدر است؟

تشخیص سرطان روده بزرگ می تواند نگران کننده باشد ، اما این نوع سرطان به ویژه در مواقعی که زود تشخیص داده شود بسیار قابل درمان است.

میزان بقای 5 ساله برای تمام مراحل سرطان روده بزرگ بر اساس داده های 2009 تا 2015 ، 63% درصد تخمین زده شده است. برای سرطان رکتوم ، میزان بقای 5 ساله 67 درصد است.

میزان بقا 5 ساله منعکس کننده درصد افرادی است که حداقل 5 سال پس از تشخیص زنده مانده اند.

اقدامات درمانی همچنین برای موارد پیشرفته تر سرطان روده بزرگ بیشتر طول می کشد.

طبق مرکز پزشکی دانشگاه جنوب غربی تگزاس ، در سال 2015 ، میانگین زمان زنده ماندن برای مرحله 4 سرطان روده بزرگ حدود 30 ماه بود. در دهه 1990 متوسط ​​6 تا 8 ماه بود.

در همان زمان ، پزشکان اکنون در افراد جوانتر شاهد سرطان روده بزرگ هستند. برخی از این موارد ممکن است به دلیل انتخاب سبک زندگی ناسالم باشد.

طبق گزارش ACS ، در حالی که مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ در افراد مسن کاهش یافته است ، مرگ و میر در افراد زیر 50 سال بین سال های 2008 و 2017 افزایش یافته است.

آیا می توان از سرطان روده بزرگ پیشگیری کرد؟


برخی از عوامل خطرزا برای سرطان روده بزرگ ، مانند سابقه خانوادگی و سن ، قابل پیشگیری نیستند.

با این حال ، فاکتورهای سبک زندگی که ممکن است در بروز سرطان روده بزرگ نقش داشته باشند قابل پیشگیری هستند و ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کنند.

موارد زیر به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ کمک می کنند:

 • - کاهش مقدار گوشت قرمز مصرفی
 • - اجتناب از مصرف گوشت های فرآوری شده ، مانند هات داگ و گوشت های خوراکی
 • - خوردن غذاهای گیاهی بیشتر
 • - کاهش چربی در رژیم غذایی
 • - ورزش روزانه
 • - در صورت توصیه پزشک ، کاهش وزن
 • - ترک سیگار
 • - کاهش مصرف الکل
 • - کاهش استرس
 • - مدیریت بیماری دیابت موجود

یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه این است که مطمئن شوید کولونوسکوپی یا غربالگری سرطان دیگری بعد از 50 سالگی انجام می دهید. هرچه سرطان زودتر تشخیص داده شود ، نتیجه پیشگیری بهتر خواهد بود.

چشم انداز بلند مدت چیست؟

درصورتیکه سرطان روده بزرگ زود تشخیص داده شود ، قابل درمان است.

با تشخیص به موقع ، اکثر افراد حداقل 5 سال دیگر پس از تشخیص زندگی می کنند. اگر در آن زمان سرطان برنگشت ، احتمال عود بسیار کم است ، به خصوص اگر بیماری مرحله اولیه داشته باشید.

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی | مشاوره دارویی


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.