نحوه پوشش بیمه‌ای «فاقدین بیمه» و «اتباع خارجی» در طرح دارویاری

نحوه پوشش بیمه‌ای «فاقدین بیمه» و «اتباع خارجی» در طرح دارویاری

نحوه پوشش بیمه‌ای «فاقدین بیمه» و «اتباع خارجی» در طرح دارویاری

به گزارش ایفدانا و به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر بهرام دارایی با اشاره به اینکه تا پیش از این مبنای پوشش بیمه‌ای داروها کمترین قیمت دارو بوده است، گفت: در این صورت اگر بیمار از هر شرکت دیگری دارو را تهیه می‌کرد، باید مابه التفاوت نرخ دارو را پرداخت می‌کرد، اما در محاسبات جدید مقرر شد که مبنا به جای کمترین قیمت، روی دارویی باشد که بیش از ۵۰ درصد از نیاز بازار را تامین می‌کند. بنابراین بر مبنای این محاسبه نیز پرداختی از جیب بیمار کاهش می‌یابد.

تمام داروهای فهرست دارویی کشور تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

وی افزود: فهرست دارویی کشور مشخص است و هر قلم از داروهایی که داخل این فهرست است به رسمیت شناخته می‌شود. باید توجه کرد که مواردی خارج از این فهرست هستند و  اینکه بعضا گزارش و اظهار می‌شود که دارو گران شده است، به اقلام خارج از این فهرست برمی‌گردد که اغلب شامل مکمل ها و فرآورده‌های طبیعی و گیاهی بوده که این اقلام مشمول این طرح نیستند، ضمن اینکه افزایش قیمت نیز نخواهند داشت.

دارایی گفت: بودجه مورد نیاز به منظور تحت پوشش قرار گرفتن ۱۱۹ قلم داروی OTC دیده شده و به زودی اعمال می‌شود، همچنین  ۳۶۶ قلم کد ژنریک داروی ضروری و پرفروش بیماری‌هایی همچون دیابت، قلبی عروقی و ... که تا پیش از این فاقد پوشش بیمه‌ای بودند، در قالب این طرح در مسیر قانونی خود در شورای عالی بیمه سلامت قرار دارد تا به نحو مقتضی داروهای ضروری انتخاب و در لیست داروهای بیمه قرار گیرد، یعنی بیمار هر مبلغی را که تا قبل از این برای تهیه این داروها پرداخت می‌کرده الان نیز همان قیمت را پرداخت خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: راهبرد ما پوشش همه داروهای لازم و ضروری در فهرست دارویی کشور است.

مردم نگران پوشش بیمه نباشند/اتباع خارجی نیز در طرح دارویاری دیده شدند

وی با اشاره به اینکه مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان برای تحت پوشش قرار دادن افراد فاقد بیمه در قانون بودجه ١٤٠١ تصویب شده است، تصریح کرد: سه دهک اول جامعه بالغ بر ۶ میلیون نفر بدون مراجعه حضوری و به صورت رایگان توسط سازمان بیمه سلامت تحت پوشش قرار گرفته‌اند، افراد سایر دهک‌ها می توانند جهت برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

 

بنابراین مردم نگران پوشش بیمه نباشند. اتباع خارجی نیز در طرح دارویاری دیده شدند و آن هایی که مجوز اقامت دارند، می توانند جهت برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. اتباع غیر مجاز نیز با ثبت مشخصات خود و با تایید وزارت کشور می توانند از بیمه برخوردار شوند، بیمه روی تخت و بیمه در مواقع اورژانسی نیز جهت افراد فاقد بیمه یا مجهول الهویه برقرار است. منبع خبر 
 
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: دارو

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.