جمعیت حاشیه نشین شهر مشهد زیر پوشش خدمات بهداشتی درمانی

وزیر بهداشت گفت: براساس برنامه تعیین شده طی نیمه اول سال آینده تمام جمعیت حاشیه نشین شهر مشهد زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی قرار می گیرند.

به گزارش وب دا، دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در حاشیه بازدید از سیزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی افزود: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در حاشیه کلانشهرهای کشور هم اکنون در حال اجراست و شهر مشهد با داشتن بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر، بیشترین حاشیه نشین را در سطح کشور دارد.

وی خاطر نشان کرد: براساس برنامه تعیین شده طی نیمه اول سال آینده تمام جمعیت حاشیه نشین شهر مشهد زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی قرار می گیرند و این در حالی است که دانشگاه علوم پزشکی مشهد قول داده است که تا پایان سال جاری این اقدام را عملی می کند.

وی در بخشی از سخنانش گفت: اتمام پروژه های نیمه تمام در حوزه بهداشت و درمان با اعتبارات موجود حداقل 25 سال به طول می انجامد، لذا دولت یازدهم تا اتمام این پروژه ها، اجازه ایجاد هیچ پروژه جدید در حوزه سلامت را نخواهد داد.

وی با بیان اینکه احداث بیمارستان های جدید در کلانشهر مشهد با همکاری سایر بخش ها امکان پذیر است، گفت: هم اکنون دولت منابع مالی برای ساخت دو تا سه بیمارستان هزار تختخوابی در این کلانشهر را ندارد.

وزیر بهداشت اظهار کرد: دو بیمارستان بزرگ و آموزشی امام رضا (ع) و قائم (عج) در مشهد که به فاصله 500 متری از یکدیگر واقع شده اند، قدمت بسیار داشته و فرسوده اند و در صورت ایجاد اتفاقی مانند زلزله و یا آتش سوزی در آنها این کلانشهر کاملا قفل می شود .

به گفته وی، لذا باید در این زمینه چاره اندیشی شده و بیمارستان هایی در کنار بزرگ راهها و با دسترسی بیشتر ایجاد شوند.

دکتر هاشمی افزود: احداث بیمارستان های جدید با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد، آستان قدس رضوی و خیرین امکان پذیر است و در غیر اینصورت مشکلات درمانی این شهر حل نخواهد شد.

وی یادآور شد: دو روز گذشته در سفر رییس محترم جمهوری به شهر قم با همین رویکرد قول مساعد برای ایجاد بیمارستان یک هزار تختخوابی در شهر قم با همکاری سایر نهادها داده شد که امیدواریم این اقدام در مشهد نیز عملیاتی گردد.

وی در خصوص مشکلات پرستاران نیز گفت: پرستاران همچون سایر کارمندان نیازهایی دارند و در این زمینه نیازمند حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی هستیم.

وی افزود: هم اکنون فشار کاری بسیار در حوزه پزشکی و بخش های فعال در ارائه خدمات درمانی وجود دارد که امیدواریم با حمایت های مجلس شورای اسلامی پاسخ مثبتی به درخواست این گروهها داده شود.

وزیر بهداشت همچنین توانمندیهای سیزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در مشهد را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم در سالهای آینده شاهد رونق بیشتر در این زمینه از نظر تعداد تولیدکنندگان و بازدید کنندگان از داخل و خارج کشور باشیم.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت در طول دو دهه گذشته فعالیت های بسیار در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی در کشور داشته است و اکنون اگر شرکت های تولیدی، دارویی را با کیفیت و مشابه نمونه خارجی آن تولید کنند، وزارت بهداشت حمایت های خوبی از آنها خواهد کرد.

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، صنایع دارویی و خدمات سلامت روزهای پنجم تا هشتم اسفند ماه امسال در نمایشگاه بین المللی مشهد بر پا بود و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بازدید از این نمایشگاه به مشهد سفر کرد.

در این بازدید دکتر مصطفی مهرابی بهار رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر امیرحسین قاضی زاده نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی وزیر بهداشت را همراهی کردند.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.