ارائه درمانی امیدوارکننده برای بیماران دارای آلزایمر با همکاری محققان ایرانی

دانشمندان با همکاری دو محقق ایرانی، درمان جدیدی را برای بیماری آلزایمر ارائه داده‌اند که در آن، بیماران کاشتی را دریافت می‌کنند که به تحریک رشد نوع خاصی از سلول عصبی کمک خواهد کرد.
این تحقیق در واقع عامل رشد عصبی را معرفی می‌کند که از ناتوانی نورونی بیماران مبتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند.
افراد مبتلا به آلزایمر از نوعی زوال زودهنگام و گزینشی «سلول‌های عصبی کولینرژیک» رنج می‌برند که این سلول‌ها برای فعالیت، «عامل رشد عصبی» (NGF) خاصی را می‌طلبند.

با کاهش‌یافتن سطوح NGF، سلول‌های عصبی کولینرژیک شروع به نابودی می‌کنند و شرایط بیمار به تدریج وخیم می‌شود.

در تلاش برای سلول‌های عصبی، محققان مرکز تحقیقات آلزایمر موسسه کارولینسکا و بیمارستان دانشگاهی کارولینسکا در سوئد و شرکت دانمارکی NsGene با همکاری «آزاده کرمی» و «طاهر دره‌شوری» دو محقق ایرانی ، مولفه NGF را مستقیما در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر وارد کردند.

به منظور انجام این کار، آن‌ها از کپسول‌های سلولی تولیدکننده NGF استفاده کردند و این کپسول‌ها را با استفاده از جراحی در قاعده مغز قدامی (محل انباشت سلول‌های کولینرژیک) قرار دادند. در آنجا این کپسول‌ها که می‌توان آن‌ها را به آسانی برداشت، NGF را در اطراف سلول‌های احاطه‌کننده آزاد می‌کنند.

برای بررسی این نکته که آیا آزادشدن NGF دارای اثراتی بر سلول‌های عصبی کولینرژیک است یا خیر، محققان نشانگرهای خاص عملکرد سلول‌های کاربردی کولینرژیک را ارزیابی کردند. این سیستم سلولی با استفاده از استیل‌کولین (نوعی پیام‌رسان عصبی) ارتباط برقرار می‌کند که این پیام‌رسان به نوبه خود آنزیمی موسوم به ChAT را تولید می‌کند؛ این آنزیم در درون و خارج سلول‌ها یافت می‌شود.

محققان شیوه‌ای را طراحی کردند که برای نخستین بار آن‌ها را قادر به اندازه‌گیری ChAT در مایع نخاعی مغز کرد. نتایج نشان داد زمانی که بیماران NGF را دریافت کردند، افزایش قابل‌توجهی در ChAT آن‌ها مشاهده شد.

دکتر «طاهر دره‌شوری» در این رابطه گفت: این افزایش در بیمارانی مشاهده شد که بهترین واکنش را به درمان داشتند و اسکن‌های PET همچنین افزایش فعالیت سلولی کولینرژیک و متابولیزم را در مغز نشان دادند

به گفته محققان، چنین یافته‌هایی امیدوارکننده است، اما کارآیی آن باید با آزمایش بر روی تعداد بیشتری از بیماران تایید شود.

جزئیات این تحقیق در مجله Alzheimer's & Dementia قابل‌مشاهده است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: آلزایمر مغز

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.