کشف عامل خاکستری شدن موی انسان

محققان آمریکایی با استفاده از اشعه ایکس موفق به شناسایی یک مولفه جدید در موی انسان شدند که عامل خاکستری شدن مو است.به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، پیش از این تصور می شد که موی انسان از سه بخش شامل مدولا (بخش مرکزی مو)، غشا (که بخش اعظم حجم مو را تشکیل می دهد) و کوتیکل (یا لایه خارجی مو) تشکیل می شود.

اما محققان در جریان آزمایشات خود برای شناسایی عناصر تشکیل دهنده مو، هنگام استفاده از اشعه ایکس متوجه الگوهای پراش نور شدند.
الگوهای پراش اشعه ایکس می تواند اطلاعات زیادی را درباره ساختارهای مولکولی و اتمی جسم مورد آزمایش در اختیار قرار دهد. البته پیش از این هم الگوهای پراش نور مربوط به موی انسان بررسی و نتایج آن ثبت شده است. 
محققان برای کسب اطلاعات بیشتر، این بار پرتوهای اشعه ایکس را به موازات محور میکروفیبرها بر موی انسان تاباندند و الگوی پراش حاصل را با الگوهای موجود مقایسه کردند. پس از بررسی نتایج معلوم شد یکی از مولکول های کلیدی که در الگوهای قبلی در ناحیه بین دولایه کوتیکل و غشا وجود داشت، در الگوی جدید دیده نمی شود. 
محققان با بررسی بیشتر، بخش دیگری را بین دو لایه غشا و کوتیکل مو شناسایی کردند که عامل این تفاوت الگو بود. 
در ادامه این تحقیقات آمده است که این بخش عامل اصلی خاکستری شدن مو است که با آگاهی از ساختار آن، شاید بتوان مانع از سفیدی مو شد.نتایج کامل این تحقیقات در نشریه American Crystallographic Association منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: مو

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.