افزایش ابتلا به بیماری با تلقی منفی ازبدن

محققان آمریکایی می گویند، تصویر منفی از بدن می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند پرفشاری خون، دیابت، بیماری های دستگاه گوارش و بالا رفتن شاخص توده بدنی ( BMI ) را افزایش دهد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از ساینس الرت، محققان می گویند اعتماد به نفس پایین که نشات گرفته از این تصویر منفی از بدن است، باعث افت کیفیت زندگی می شود.
سال هاست که پزشکان در خصوص خطرات مرتبط با اضافه وزن و چاقی هشدار می دهند. اضافه وزن و اضافه وزن مفرط فرد را در معرض بیماری هایی قلبی و عروقی، قند خون، سکته و ..قرار می دهند.
تعدادی تحقیق تازه که تعداد آنها رو به افزایش است نشان می دهد که اینکه فرد نسبت به بدنش چطور فکر می کند می تواند به اندازه میزان وزنش در سلامتش مهم باشد. 
عدم رضایت از وزن یا آنچه تصویرمنفی ما از بدنمان خوانده می شود، در چند دهه گذشته و با همه گیر شدن تبلیغات در انواع و اقسام رسانه ها، از چاپی گرفته تا تلویزیونی و اینترنتی، به شدت افزایش یافته است.
دکتر کریستین بلیک استاد دانشگاه کارولینای جنوبی و متخصص حوزه سلامت عمومی با بیان این مطلب می گوید، حتی اگر در دوره های کوتاهی از زندگی، فرد از تصویر بدنش رضایت نداشته باشد، میزان ریسک پذیری اش در ابتلا به دیابت نوع 2بیشتر می شود. 
با آنکه می شود به عنوان توضیحی برای این پدیده گفت که افرادی که اضافه وزن دارند همان کسانی هستند که از تصویر بدنشان رضایت ندارند و بنابراین تعجبی ندارد که در معرض بیماری های بیشتری باشند، اما دکتر بلیک این نظریه را رد می کند.
وی با اشاره به تحقیقی که در سال 2013 بین گروه هایی از زنان با BMI یکسان انجام شده می گوید که در بین زنانی که شاخص توده بدنی مناسب هم داشتند، آنها که تصویر منفی از بدنشان داشتند بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا و همینطور میزان بالای گلوکز خون بودند. 
به گزارش ساینس الرت اما توجیه دیگر هم می تواند این باشد که افرادی که نسبت به بدنشان حس خوبی دارند، از آن بهتر محافظت می کنند. دکتر دیانا نیومارک سترین استاد دانشگاه مینه سوتا در تحقیقی در بین دختران نوجوان دریافت که آنها که از وزنشان ناراضی هستند کمتر ورزش می کنند و بیشتر به بیماری های مربوط به اختلال خوردن دچار هستند.
تحقیق دیگری نشان می دهد که ورزش کردن، حتی اگر اصلا در میزان وزن تاثیری نداشته باشد، باز هم به افراد حس بهتری نسبت به بدنشان می دهد. 
به گفته دکتر بلیک، با آنکه تصور می شود نارضایتی از میزان وزن باید باعث شود که افراد به ورزش کردن و سالم تر غذا خوردن روی بیاورند، اما در واقع کاملا بر عکس این امر اتفاق می افتد. 
وی می گوید :عدم رضایت از تصویر بدن باعث می شود که افراد رفتار ناسالم تری در پیش بگیرند. آنها کمتر ممکن است به برنامه هایی در خصوص کنترل وزن، یا ورزش کردن پاسخ مثبت نشان دهند. به سادگی می گویند: ولش کن! 
محققان باور دارند که با شرمگین کردن انسان هایی که از اضافه وزن رنج می برند، حرکت مثبتی صورت نخواهد گرفت بلکه تصویر منفی باعث بالاتر رفتن خطراتی می شود که سلامت آنها را هدف گرفته است. 
به گفته دکتر بلیک، راه بهتر این است که دکترها به یاد داشته باشند که تاکید بر وزن، میزان استرس افراد و در نتیجه اضافه وزن آنها را افزایش می دهد در صورتی که تاکید باید بر عوض کردن راه و روش زندگی و سالم تر بودن باشد نه کم کردن وزن.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: وزن چاقی سلامت

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.