تولید نسخه جدید داروی سرطان سینه

رییس پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی از موفقیت محققان پژوهشکده در تولید نسخه جدید داروی ضدسرطان 'هرسپتین' به صورت آنتی بادی هوشمند به روش باکتریایی و تولید نانوبادی های ضدسرطان خبر داد.

به گزارش ایرنا از پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی،دکتر کیوان مجیدزاده با بیان اینکه از سال گذشته اجرای چند طرح کلان در دستور کار پژوهشکده قرار دارد، افزود: طرح تولید قطعهF(ab')2 آنتی بادی ضد فاکتور رشد اپیدرمال (HER-2) در سیتوپلاسم میزبان باکتریایی از جمله طرح های کلانی بوده که از پنج سال قبل شروع شده است و در این پروژه تلاش کردیم تا آنتی بادی را در باکتری تولید کنیم. 
وی با تاکید بر اینکه در ابتدا کسی باور نمی کرد که بتوان آنتی بادی را در باکتری تولید کرد، گفت :آنتی بادی ها ساختارهای نسبتا پیچیده ای دارند از این رو باکتری ها قادر به تولید ساختارهای پیچیده پروتئین ها نیستند؛ ولی در این مطالعات با کمک مهندسی باکتری ها و طراحی های مهندسی ژنتیک موفق به تولید آزمایشگاهی آنتی بادی های مربوط شدیم. 
مجید زاده به اهمیت یافته های این طرح اشاره کرد و اضافه کرد : به طور معمول آنتی بادی ها در سلول CHO پستانداران (تخمدان همستر چینی) تولید می شود ولی سلول CHO بسیار گران است و هزینه آنتی بادی ای که در داخل این سلول تولید می شود ده ها برابر بیشتر از آنتی بادی هایی است که در داخل باکتری تولید شوند. 
وی مشکل بودن انجام تحقیقات بر روی سلول CHO در مقایسه با باکتری را از دیگر محدودیت های این سلول ذکر کرد و گفت: از سوی دیگر احتمال آلوده شدن این سلول به ویروس بسیار زیاد است که این امر باعث خراب شدن محصول نهایی می شود ولی احتمال آلودگی در باکتری پایین است. 
مجیدزاده به بیان کاربردهای آنتی بادی تولید شده در باکتری پرداخت و گفت: آنتی بادی تولید شده با این روش آنتی بادی های هوشمندی هستند که بر روی برخی از گیرنده های سلول های سرطانی قرار می گیرد و از رشد و تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری می کند و بر خلاف روش شیمی درمانی به سلول های سالم آسیبی وارد نمی کند. 
وی این آنتی بادی ها را ابزارهای هدفمندی توصیف کرد که سلول های سرطانی را هدف قرار می دهند و اضافه کرد: داروی هرسپتین (یکی از داروهای مورد استفاده در درمان سرطان پستان) همین عملکرد را دارد و آنتی بادی ای که در این مطالعات تولید شده نسخه جدیدی از این داروست ولی آنتی بادی های آن سبک تر و کوچکتر از هرسپتین است. 
وی افزود: در حال حاضر این طرح ثبت اختراع داخلی شده و مراحل ثبت بین المللی آن در حال انجام است. 
**تولید نانو بادی های ضدسرطان 
رییس پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی کلون سازی و بیان نانو بادی علیه گیرنده های CD3 &MUC1 در میزبان باکتریایی را از دیگر طرح های این پژوهشکده نام برد و گفت : نانو بادی ها، آنتی بادی های خاصی هستند که در بدن شتر تولید می شوند. 
وی نانو بادی ها را کوچکتر از آنتی بادی دانست و افزود: بر اساس اهداف فعالیت های پژوهشکده، نانو بادی با فعالیت دوگانه را تولید کردیم که به جای اتصال به یک گیرنده به دو گیرنده به طور همزمان متصل می شود که این امر ویژگی های ممتازی را ایجاد می کند. 
مجیدزاده به اهمیت این ویژگی اشاره کرد و گفت: در آنتی بادی تولید شده علاوه بر جلوگیری از رشد سلول های سرطانی به دلیل اتصال آنتی بادی به گیرنده، CD3 سیستم ایمنی هم علیه تومور فعال می شود. این امر باعث می شود که موفقیت سیستم ایمنی برای به دام انداختن سلول های سرطانی افزایش یابد و سیستم ایمنی فعالیت بیشتری علیه تومور خواهد داشت. 
وی با تاکید بر اینکه این نانو بادی در فاز آزمایشگاهی تولید شده است، اظهار داشت: در حال حاضر در مراحل نهایی سنجش فعالیت این نانو بادی هستیم.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.