کاهش سرعت زوال مغز با بازی های فکری

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که بازی های فکری می تواند سرعت از بین رفتن طبیعی مغز را که در اثر بالا رفتن سن رخ می دهد، کاهش دهد یا حتی بخشی از قدرت مغز را به حال اولیه باز گرداند.

به گزارش گروه علمی ایرنا ازمجله تایم، مدیر یک مرکز ویژه طراحی بازی های فکری می گوید، از اینکه می شود با برخی مداخله های ساده، مغز را بزرگتر، قوی تر و هوشیارتر کرد، بسیار شگفت زده شده است.این مداخله ها شامل ورزش های فیزیکی و فکری هستند.
دکتر مجید فتوحی که یکی از بزرگترین مراکز تحقیق در خصوص مغز را در ایالت ویرجینیای آمریکا راه اندازی کرده است، افزود: مغز یک سازه ثابت، مثل یک ساختمان یا یک کامپیوتر نیست. بلکه همیشه در حال تغییر است.مغز این قابلیت را دارد که اندازه اش را افزایش دهد و حتی با بالارفتن سن، کارآیی آن بهتر شود.
افرادی که در میانسالی به طور منظم ورزش می کنند، مغز بزرگتر و سالمتری از همسن و سالان خود در زمان سالخوردگی خواهند داشت.مراقبه و تمرکز می تواند باعث سالم نگاه داشتن مغز شود.
فتوحی اظهار کرد :بعد از اینکه متوجه شدم مغز می تواند همچنان در سال های میانی زندگی به رشد خود ادامه دهد، به این فکر کردم که چرا از این رشد به عنوان جایگزین مغزی که در اثر بالارفتن سن تحلیل می رود، استفاده نکنیم؟
وی و همکارانش روی 127 نفر از سالخوردگانی که همه آنها بالای 70 سال سن داشتند مطالعه کردند؛ همه این افراد دچار نوع خفیفی از اختلالات شناختی که بر اثر بالارفتن سن به وجود می آید بودند؛ اما همه آنها هنوز می توانستند کارهای روزمره خود را انجام دهند. اختلالات شناختی خفیف می تواند یکی از علایم ابتلا به آلزایمر باشد.
قبل از انجام آزمایش ها، مغز این افراد ام آر آی شد و همین طور حافظه کوتاه مدت، حافظه طولانی مدت، قدرت حساب و ریاضیات و همینطور قدرت جهت یابی این افراد اندازه گیری شد.
بعد از اینکه مشخصات مغز هر فرد مشخص شد، این افراد تحت یک برنامه سه ماهه فشرده تمرین و بازی فکری قرار گرفتند.
بخشی از این برنامه شامل بخش های آموزشی بود: این افراد یاد گرفتند که چطور مراقبه و تمرکز کنند، از آنها خواسته شد که رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال کنند. چطور استرس های زندگی روزمره را کم کنند و چطور خوابشان را بهبود بخشند.
بخش دیگری از این برنامه انجام بازی های فکری بود که محققان برای هر فرد، بر اساس نقاط ضعف مغز آنها، به طور جدا طراحی کرده بودند. این افراد تحت یک نوع روانکاوی به نام روانکاوی شناختی-رفتاری قرار داشتند و همینطور در جلساتی با متخصصان مغز، با تمرکز یاد گرفتند که چطور امواج مغزی شان را رصد کنند و آنها را تغییر دهند.
فتوحی افزود:هر فرد را به طور جدا در نظر گرفتیم و برای آنها برنامه مخصوصی طراحی کردیم.بعد از پایان این سه ماه تمرینات فشرده، تست های شناختی که در ابتدا از این افراد گرفته شده بود، تکرار شد.
وی ادامه داد: به طور متوسط میزان قدرت شناختی این افراد پنج تا 10 درصد افزایش پیدا کرده بود. بیش از 80 درصد افراد حاضر در این گروه، پیشرفت قابل ملاحظه ای حداقل در سه بخش از عملکرد شناختی شان داشتند.
با اینکه این تحقیق و مشاهده در نوع خود کوچک به حساب می آید و تیم تحقیق نتوانسته مشخص کند که کدام یک از تغییرات اعمال شده در طول سه ماه تاثیر بیشتری بر رشد مغزی این افراد داشته، اما دکتر فتوحی امیدوار است که نتایج این تحقیق بتواند پزشکان را تشویق کند که غیر از راه حل های دارویی، به روش های متفاوتی هم برای سالم نگاه داشتن مغز سالخوردگان روی بیاورند.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.