زمین خوردن های مداوم کودکان را جدی بگیرید

رییس انجمن ارتوپدی ایران گفت:زمین خوردن کودکان سبب ایجاد تومورهای استخوانی و مفصلی نمی شود اما تومورهای استخوانی ممکن است زمینه زمین خوردن مداوم کودک را فراهم کند.دکتر غلامعلی عکاشه در حاشیه چهلمین کنگره جامعه جراحان ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در پاسخ به این سئوال آیا اینکه گفته می شود برخی تومورهای استخوانی و مفصلی که در سنین بزرگسالی بروز می کند، درنتیجه زمین خوردن های شدید در دوران کودکی است، اظهار کرد: هیچ منبع علمی این مساله را تایید نکرده است، بنابراین زمین خوردن نمی تواند عامل ایجاد تومور در دوران کودکی یا بزرگسالی باشد. 

** درد مداوم ناگهانی استخوانی می تواند نشاندهنده تومور باشد 
جراح استخوان و مفاصل گفت: تومورها اصولا دیر تشخیص داده می شوند اما تومورهای استخوانی را به دلیل ایجاد درد در موضع، می توان خیلی زود تشخیص داد.البته ممکن است اشتباهی در تشخیص تومورهای استخوانی صورت گیرد و با 
دردهای معمولی اشتباه گرفته شود. 
وی ادامه داد: به طور کلی لازم است پزشکان در روند تشخیص بیماری فردی که از درد مداوم ناگهانی استخوانی رنج می برد، به احتمال بروز تومور یا بیماری های مشابه آن نیز توجه داشته باشند. 

** لزوم بررسی نقش تغذیه در ایجاد تومورهای استخوانی 
جراح استخوان و مفاصل با انتقاد از نبود تحقیقات لازم در زمینه نقش تغذیه در ایجاد تومورهای سرطانی به ویژه با توجه به شیوع تومورهای استخوانی و سینه در زنان اظهار کرد: هنوز نقش تغذیه در ایجاد تومورها ناشناخته است و یکی از گله های ما این است که در مراکز تحقیقاتی کشور چرا در مورد علت شیوع تومورهای سینه در زنان یا تومورهای استخوانی در کودکان بررسی صورت نمی گیرد. 
عکاشه گفت: باید بررسی شود که آیا انتقال تومورها از طریق ژن صورت می گیرد یا در اثر عوامل محیطی است؛ اگر برای شناخت علت پیدایش تومورها، عوامل ارثی، محیطی، تغذیه ای و تصادفات بررسی و در نتیجه عامل یا مجموعه ای از عوامل به عنوان ایجادکننده تومور معرفی شوند، می توان برای پیشگیری از بروز آنها اقدامات لازم را انجام داد. 

** همه بیماران نیاز به استفاده از روش کمک تشخیصی ام آر آی ندارند 
رییس انجمن ارتوپدی ایران گفت: بسیاری از بیماری های مفصلی و استخوانی در معاینات اولیه تشخیص داده می شود و دیگر نیازی به استفاده از روش های کمک تشخیصی نیست. 
عکاشه افزود: پس از آن در صورت لزوم پزشک انجام رادیوگرافی را به عنوان یک روش کمک تشخیصی تجویز می کند که در واقع تکمیل کننده تشخیص معاینه ای است. 
وی با تاکید بر اینکه همه بیماران نیاز به انجام ام آر آی ندارند، گفت: اگر بیمار خوب معاینه شود، شاید حتی نیازی به رادیوگرافی نیز نداشته باشد اما تصویربرداری ام آر آی که در حاشیه روش های تشخیصی قرار دارد، آنچنان برای مردم بعد اجتماعی پیدا کرده که اگر پزشکی آن را تجویز نکند، بیمار تصور می کند که پزشک کم کاری کرده است. 
عکاشه تصریح کرد: ام آر آی تکمیل کننده بررسی تشخیصی است و خود به تنهایی نمی تواند عامل تشخیص بیماری باشد. 
چهلمین کنگره جامعه جراحان ایران از 20 تا 23 اردیبهشت ماه در مرکز همایش های رازی در حال برگزاری است. 

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.