اطلاعات دارویی استرادیول والرات

Estradiol Valerate

استرادیول والرات Estradiol Valerate

گروه دارو: استروژن ها

استرادیول والرات یا ایزومر ۱۷-بتای استرادیول قوی ترین فرم استروئیدهای استروژنی پستانداران است. در انسان، به طور عمده توسط چرخه ی تخمدان و جفت تولید می شود. همچنین توسط بافت چربی مردان و زنان یائسه تولید می گردد.
ایزومر ۱۷-آلفای استرادیول به طور ضعیفی به گیرنده های استروژن متصل شده و فعالیت اندک استروژنی در بافت های حساس به استروژن نشان می دهد. کاربرد آن مانند سایر استروژن ها و در هورمون تراپی و پیشگیری از بارداری است.

مکانیسم اثر

استرادیول به صورت آزاد وارد سلول های هدف می شود (به عنوان مثال اندام های زنانه، پستان ها، هیپوتالاموس، هیپوفیز) و با گیرنده ی سلول هدف ارتباط برقرار می کند. هنگامی که گیرنده استروژن به لیگاند خود متصل شود، می تواند به هسته سلول هدف وارد شود و رونویسی ژن را تنظیم کند که منجر به تشکیل RNA پیام رسان یا mRNA می شود.
mRNA با ریبوزوم ها برای تولید پروتئین های خاصی که اثرات استرادیول را بر سلول هدف بیان می کنند، برهم کنش انجام می دهد. استروژن تولید کبدی گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG) و گلوبولین متصل به تیروئید (TBG) و دیگر پروتئین های سرم را افزایش می دهد و هورمون محرک فولیکول (FSH) از هیپوفیز قدامی را مهار می کند.

فارماکودینامیک

استرادیول ، استروژن درون سلولی اصلی انسانی ، در سطح سلولی بطور قابل ملاحظه ای فعال تر از متابولیت هایش، استرون و استریول است.

فارماکوکینتیک

جذب : ۴۳٪
حجم توزیع : اطلاعات ناکافی
اتصال به پروتئین : بیش از ۹۵٪
متابولیسم :
استروژن های اگزوژن (تجویز شده به صورت دارو) با استفاده از مکانیسم های مشابه استروژن های اندوژن (استروژن های طبیعی داخل بدن) متابولیزه می شوند. بخشی از استروژن ها توسط سیتوکروم P450 متابولیزه می شوند.
مسیر حذف : استرادیول، استرون و استریول در ادرار همراه با کنژوگه های گلوکورونیده و سولفاته دفع می شوند.
نیمه عمر : ۳۶ ساعت

مقدار مصرف استرادیول والرات

درمان علائم وازوموتور متوسط تا شدید، آتروفی واژن ناشی از یائسگی:
باید پایین ترین دوزی که علائم را کنترل می کنند، انتخاب شود و تجویز دارو پس از رفع مشکل سریعا قطع شود. متوقف کردن یا کاهش درمان باید با فواصل ۳ تا ۶ ماه انجام شود. محدوده دوز اولیه معمول ۱ تا ۲ میلی گرم روزانه است که به منظور کنترل علائم تجویز شده است.
حداقل دوز موثر برای درمان نگهدارنده باید با تیتراسیون تعیین شود. تجویز باید چرخه ای باشد (به عنوان مثال، ۳ هفته مصرف شود و یک هفته قطع گردد).
درمان هایپواستروژنیسم زنان به علت هایپوگنادیسم، عقیم شدن یا نارسایی اولیه تخمدان:
درمان معمولا با دوز ۱ تا ۲ میلی گرم روزانه آغاز می شود، که در صورت نیاز برای کنترل علائم تجویز می شود. حداقل دوز موثر برای درمان نگهدارنده باید با تیتراسیون تعیین شود.
برای درمان سرطان پستان، فقط برای تسکین، در زنان و مردان با شرایط خاص و متاستاتیک:
۱۰ میلی گرم سه بار در روز برای مدت حداقل ۳ ماه
درمان کارسینومای پیشرفته پروستات وابسته به آندروژن ، فقط برای تسکین: ۱ تا ۲ میلی گرم سه بار در روز. اثربخشی درمان را می توان با اندازه گیری فسفاتاز و همچنین بهبود علائم بیمار تعیین نمود.
جلوگیری از پوکی استخوان:
هنگامی که فقط برای پیشگیری ازپوکی استخوان پس از یائسگی تجویز می شود، درمان باید فقط برای خانم هایی که خطر ابتلا به پوکی استخوان دارند و کسانی که داروهای غیر استروژنی برایشان مناسب نیست، در نظر گرفته شود.

هشدارها

اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده (یا سایر نشانه های غیر معمول) در هنگام استفاده از استروژن ها اتفاق بیفتد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:
• خون ریزی غیرطبیعی از رحم (احتمال سرطان رحم)
• درد در ماهیچه ساق پاها یا قفسه سینه، کوتاه شدن ناگهانی نفس ها یا سرفه ی همراه با خون (احتمال وجود لخته در پاها یا ریه ها)
• سردرد شدید یا استفراغ، سرگیجه، ضعف، تغییر در دید یا گفتار، ضعف یا بی حسی دست یا پا (احتمال لخته در مغز یا چشم)
• تومورهای پستان (احتمال سرطان پستان؛ از پزشک خود یا متخصص بهداشت حرفه ای بخواهید که به شما نشان دهد چطور ماهانه سینه های خود را از این نظر بررسی کنید).
• زردی پوست یا چشم ها (مشکل احتمالی کبد)
• درد، تورم یا حساسیت شکم (مشکل احتمالی کیسه صفرا)

نکات قابل توصیه

استروژن ها باید فقط تا زمانی که مورد نیاز است و در کمترین دوز ممکن برای درمان استفاده شوند. باید به طور مرتب (به عنوان مثال هر ۳ تا ۶ ماه) درباره دوز مصرفی و اینکه آیا هنوز به درمان با استرادیول نیاز است یا نه، با پزشک صحبت شود.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)

دارو های مشابه

استروژن های استریفیه


بنر مشاوره دارویی
 
داروهای معرفی شده به معنی تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.
 
برای دسترسی به کانال های داروخانه مرکزی امام مشهد بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • آیین | 1399/02/01

   با سلام من حدود یک سال و نیم است که استرادویول والرات ۲ میلی و دوفاستون مصرف می کنم. شش ماه اخیر هم معده درد شدید(اسید معده بسیار ترشح می شود) سردردهای زیادی پیدا کردم و هم اضافه وزن پیدا کردم. خیلی ناراحتم.با دکترم هم مشورت کرده ام می گویند اگر این داروها را نخوری یائسگی زودرس پیدا می کنی. من ۳۲ سالم هست.متاهلم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   چرا این دارو هارو استفاده میکردید ؟! اونم این همه طولانی مدت ؟ !