اطلاعات دارویی پیزوتیفن

Pizotifen

پیزوتیفن Pizotifen


پیزوتیفن(INN) یا پیزوتیلین(USAN) با نام تجاری ساندومیگرن بر پایه بنزوسیکلوهپتن می باشد. پیزوتیفن برای پیشگیری از انواع میگرن سردرد های وازو موتور سردرد خوشه ای به کار میرود و دارو فقط برای پیشگیری است و درمان کننده نیست.

مکانیسم اثر

پیزوتیفن آنتاگونیست سروتونین می باشد که بطور عمده بر روی رسپتورهای 5-HT2A و 5HT2C عمل می کند. پیزوتیفن همچنین برخی فعالیت های آنتی هیستامینی و آنتی کولینرژیکی هم دارد.

فارماکودینامیک

پیزوتیفن سبب مهار آمینهای بیولوژیک مهار آمین های بیولوژیک مثل تریپتامین سروتونین و هیستامین می شود و پیزوتیفن برای پیشگیری از انواع میگرن سردرد های وازو موتور سردرد خوشه ای به کار میرود.

فارماکوکینتیک

پیزوتیفن پس از مصرف خوراکی بخوبی از طریق دستگاه گوارش جذب می گردد.حداکثر غلظت پلاسما پس از 5 ساعت بدست می آید.جذب پیزوتیفن سریع می باشد.نیمه عمر جذب آن 0.5 تا 0.8 ساعت و تقریبا کامل (80%) می باشد .بیشتر از 90% به پروتئینهای پلاسما متصل می گردد. پیزوتیفن تحت متابولیسم گسترده ای قرار می گیرد.بیشتر از نصف مقدار مصرفی عمدتا بصورت متابولیت از طریق ادرار دفع می گردد و مقدار قابل توجهی هم از طریق مدفوع دفع می گردد.متابولیت اصلی پیزوتیفن (کونژوگیت N-گلوکورونید) دارای نیمه عمر حذفی طولانی 23 ساعت می باشد.

موارد مصرف پیزوتیفن

میگرن

مقدار مصرف پیزوتیفن

بزرگسالان و سالمندان:معمولا 1.5 mg در روز.می تواند در یک نوبت شب ها و یا در سه مقدار منقسم مصرف شود.
حداکثر مقدار مجاز:4.5 mg در روز.
تا 3 mg در روز را می توان بصورت تک دوز مصرف نمود.
کودکان:از هفت سال به بالا:0.5 mg در روز.
حداکثر مقدار مجاز:1.5 mg در روز.
حداکثر تا مقدار مصرف 1 mg در روز را می توان بصورت تک دوز شب ها مصرف نمود.

تداخلات دارویی

آنتی هیستامین

هشدارها

1-هر چند اثر آنتی کولینرژیکی پیزوتیفن ضعیف می باشد ، در بیماران دارای گلوکوم با زاویه بسته و مستعد ابتلا به احتباس ادراری (مانند هیپرتروفی پروستات) با احتیاط فراوان تجویز گردد.
2- پیزوتیفن در بیماران دارای سابقه ابتلا به صرع با احتیاط فراوان مصرف گردد.
3-بیماران با مشکلات نادر ارثی عدم تحمل گالاکتوز، کمبود Lapp لاکتوز یا سوئ جذب گلوکز-گالاکتوز نباید داروی پیزوتیفن را مصرف نمایند.

نکات قابل توصیه

1- پیزوتیفن باعث گیجی و خواب الودگی میشود بنابراین از رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به تمرکز دارند خودداری نمایید.
2- بدنبال قطع مصرف پیزوتیفن علائم سندروم محرومیت شامل افسردگی،لرزش،تهوع،اضطراب،بی قراری،خواب آلودگی،اختلالات خواب و کاهش وزن گزارش شده است.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید.
051-31908 (داخلی 201)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.