اطلاعات دارویی ایداروبیسین

Idarubicin

ایداروبیسین Idarubicin


ایداروبیسین یک داروی ضد سرطان است که در ساخت و گسترش سلولهای سرطانی در بدن، تداخل ایجاد میکند. این دارو در درمان لوسمی میلوئیدی حاد (AML) که نوعی سرطان خون است کاربرد دارد.

مکانیسم اثر

ایداروبیسین یک آنالوگ از دانوروبیسین است که باعث مهار ساخت نوکلئیک اسید شده و باآنزیم توپوایزومراز 2 بر هم کنش دارد .

فارماکودینامیک

ایداروبیسین با مهار DNA و توپوایزومراز 2 باعث مهار ساخت نوکلئیک اسید شده و مرگ سلولی ایجاد میکند.کم شدن یک گروه متوکسی در جایگاه 4 آنتراسیکلین, باعث افزایش چربی دوستی این دارو شده است و در نتیجه ورود به سلول این دارو نسبت به سایر آنتراسیکلین ها افزایش یافته است .

فارماکوکینتیک

ایداروبیسین پس از مصرف وریدی سریعا و به میزان گسترده در بافت ها منتشر می شود. غلظت دارو در مغز استخوان و گلبولهای خون 100 برابر بیشتر از غلظت پلاسمایی دارو می باشد. در مورد ترشح دارو در شیر اطلاعاتی در دست نمی باشد.
اتصال پروتئینی دارو حدود 97 درصد است و توسط آنزیم آلدوردوکتاز به متابولیت فعالی به نام ایداروبیسینول متابولیزه می شود.
دارو به مقدار زیادی تحت متابولیسم خارج کبدی می گیرد و توسط صفرا در مدفوع و مقدار کمی از آن نیز در ادرار دفع می شود. نیمه عمر دارو حدود 15 ساعت است.

مقدار مصرف ایداروبیسین

لوسمی میلویید حاد (AML) :
12 میلی گرم به ازای هر متر مربع از سطح بدن روزانه به مدت 3 روز به صورت وریدی آهسته (طی 10 تا 15 دقیقه) که معمولا همزمان با سیتارابین تجویز میشود.
حداکثر دوز تجمعی توصیه شده 150 میلی گرم به ازای هر متر مربع سطح بدن می باشد.
لوسمی غیرلنفوسیتیک حاد : 12 میلی گرم به ازای هر متر مربع از سطح بدن روزانه به مدت 3 روز به صورت وریدی آهسته (طی 10 تا 15 دقیقه) که معمولا همزمان با سیتارابین تجویز میشود.
حداکثر دوز تجمعی توصیه شده 150 میلی گرم به ازای هر متر مربع سطح بدن می باشد.
در بیماران مبتلا به نقص عملکرد کلیه و کبد , دوز دارو باید مجدد تنظیم شود.

هشدارها

در صورتی که تجویز دارو به روشی غیر از تجویز انفوزیون داخل وریدی صورت گیرد ( عضلانی یا داخل جلدی) باعث آسیب و نکروز جدی بافتی خواهد شد .
این دارو ممکن است باعث عوارض بالقوه کشنده قلبی مانند نارسایی قلبی شود که احتمال این عارضه در افراد با زمینه بیماریهای قلبی و یا افرادی که چندین دوره داروهای آنتراسیکلین یا سایر داروهای کاردیوتوکسیک (سمی برای قلب) را مصرف کرده اند بیشتر است. سرکوب شدید مغز استخوان ممکن است اتفاق بیفتد .
دارو تنها در مراکز کاملا آشنا با تجویز داروهای سایتوتوکسیک باید مصرف شود تا در صورت نیاز درمان حمایتی لازم صورت گیرد .
در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی و کلیوی دوز داروی مصرفی باید کاهش یابد.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود :
- بارداری یا قصد بارداری, شیردهی, آلرژی به دارو,سابقه بیماری (بیماریهای قلبی,آریتمی, سطح بالای بیلی روبین, ضعف ایمنی, مشکلات مغز استخوان, آنمی و عفونت).
-سابقه مصرف ایداروبیسین یا داروهای مشابه (مانند دانوروبیسین و اپی روبیسین) و یا انجام رادیوتراپی و مصرف داروهای موثر روی قلب (سیکلوفسفامید, پاکلی تاکسل و تراستوزوماب) .
-اگر دوزی از دارو فراموش شد در اسرع وقت با پزشک تماس گرفته شود.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.