اطلاعات دارویی اگزمستان

Exemestane

اگزمستان Exemestane


اگزمستان سطوح استروژن در خانمهای یائسه را پایین می آورد که می تواند منجر به کندشدن پیشرفت تومورهای پستان جدی که برای پیشرفت نیاز به استروژن دارند شود. اگزمستان در درمان سرطان پیشرفته پستان در خانمهای یائسه که حتی به جراحی ، شیمی درمانی و داروهای آنتی استروژن جواب نمی دهند استفاده می شود.

مکانیسم اثر اگزمستان

اگزمستان یک غیرفعال کننده غیرقابل برگشت استروئیدی آروماتاز ، از لحاظ ساختاری مرتبط با سوبسترای آندروستندیون طبیعی می باشد.

فارماکودینامیک

اگزمستان بصورت انتخابی بدون ایجاد تداخل با دیگرهورمون های استروئیدیتولید شده توسط غده آدرنال ، سطوح استروژن را کاهش می دهد.

فارماکوکینتیک

اگزمستان پس از مصرف خوراکی در خانمهای مبتلا به سرطان سینه از خانمهای سالم بمراتب سریعتر جذب می گرددمتوسط زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی 1.2 ساعت در خانمهای مبتلا به سرطان سینه و 2.9 ساعت در خانمهای سالم می باشد.
تقریبا 42% از طریق دستگاه گوارش جذب می گردد. اگزمستان 90% به پروتئین های پلاسما متصل می گردد. اگزمستان بصورت گسترده ای متابولیزه می شود.
تقریبا بمیزان مساوی (هرکدام حدود 42% ) از هر دو طریق ادرار و مدفوع دفع می گردد. میزان دارویی که بصورت تغییر نیافته از طریق ادرار دفع می گردد کمتر از 1% می باشد.

موارد مصرف اگزمستان

سرطان پستان

مقدار مصرف اگزمستان

**مقدار مصرف معمول اگزمستان برای سرطان پستان:

بزرگسالان: 25 mg خوراکی یک بار در روز.

موارد منع مصرف اگزمستان

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

تداخلات دارویی اگزمستان

فنوباربیتال , فنی توئین

هشدارها

1-بیماران را جهت از دست دادن تراکم مواد معدنی استخوان و درمان جایگزین مناسب تحت نظارت قرار دهید.
2-با توجه به شیوع بالای کمبود ویتامین D در زنان مبتلا به سرطان پستان ، ارزیابی سطوح 25 هیدروکسی ویتامین D پیش از شروع درمان با اگزمستان ضروری است.بیماران دارای کمبود ویتامین D باید ویتامین D را از طریق مکمل دریافت کنند.
3- اگزمستان نباید همزمان با داروهای حاوی استروژن تجویز گردد.
4- اگزمستان نباید برای درمان خانمهای مبتلا به سرطان پستان پیش از یائسگی تجویز گردد.

نکات قابل توصیه

1-به بیماران گوشزد کنید که اگزمستان سطح استروژن در بدن را پایین می آورد که به مرور می تواند منجر به کاهش تراکم مواد معدنی استخوان گردد.که این خود احتمال بروز اوستئوپورز و شکستگی را افزایش می دهد.
2- اگزمستان باید پس از غذا مصرف شود.
3- اگزمستان می تواند باعث سرگیجه،ضعف و خواب آلودگی کردد لذا بیماران باید در صورت مشاهده این عوارض از رانندگی و انجام کار با ماشین آلات خودداری نمایند.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید و یا به دایرکت اینستاگرام موسسه و واتساپ شماره 09395286084 پیام ارسال بفرمایید .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه